Як ЗСУ знешкоджують дрони-камікадзе Shahed-136 з Ірану над Україною

Читать на русском

Використання росією іранських безпілотників створює серйозні проблеми для українців, але ЗСУ вчаться їх нейтралізувати

Читать на русском
Як ЗСУ знешкоджують дрони-камікадзе Shahed-136 з Ірану над Україною

Використання росією іранських безпілотників створює серйозні проблеми для українців, але ЗСУ вчаться їх нейтралізувати

Останніми днями повітряний простір України все частіше порушують дрони-камікадзе, які руйнують будівлі і навіть вбивають людей. І хоча застосовують безпілотні апарати росіяни, доставляються вони з далекого Ірану, з яким москва заключила контракт на 1000 Shahed-136. Інформатор розповідає про особливості нової «загрози з повітря» для українців та про засоби протидії їй

Призначення та можливості

Військові експерти відзначають скупість інформації щодо іранських БПЛА Shahed-136, яка обмежується даними від самої країни-виробника. Іран, як відомо, давно перебуває під жорсткими санкціями і не належить до світових технологічних гігантів. Тому до частини техніко-технічних характеристик безпілотника, радять фахівці, слід ставитися з певною долею скепсису.

Зокрема, під питанням реальна дальність польоту БПЛА. Заявлені 2,5 тисяч км для дрона-камікадзе з вагою близько 200 кг, розмахом крила у 2,5 метра та 50-сильним мотором виглядають доволі сумнівними. І дійсно, поки що у війні проти України росія використовує Shahed-136 для тактичних ударів поблизу лінії фронту, а не для знищення стратегічних цілей в глибині нашої території.

Технічні характеристики:

  •     Дальність польоту — до 2,5 тис км
  •     Швидкість – 185 км/год
  •     Вага — 200 кг
  •     Довжина — 3,5 м
  •     Розмах крил — 2,5 м
  •     Боєголовка — в носовій частині
  •     Запуск – зі спеціальної платформи
  •     Головна частина може становити до 50 кг вибухівки
Характеристики "Шахідів"
Характеристики "Шахідів"

«Це не зовсім безпілотник у традиційному розумінні цього слова. Звісно, це безпілотний літальний апарат (БПЛА), але він відноситься до класу баражуючих боєприпасів, або, як їх ще називають, дронів-камікадзе. Цей БПЛА нічого не розвідує, не повертається до місця старту, він одноразовий і призначений для ураження наземних цілей», – розповідає головний редактор програм інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Олег Катков.

Shahed-136 мають модифікації з камерами спостереження, які здатні завдавати високоточних ударів. Однак більш поширеним є варіант без камер, що наводиться за супутниковими координатами та вражає лише стаціонарні об’єкти. Установка для запуску виконана у вигляді контейнера, одночасно в ній може бути п’ять безпілотників. Самохідна установка замаскована під вантажівку.

Крім того, ці дрони здатні вилітати «роєм» і наводитися на різні цілі. Shahed-136 може нести 4 або 8 ракет та оснащений пристроєм самоліквідації. Тобто після відстрілу бойового запасу сам вражає ціль. У російській армії для апарату використовується назва «Герань-2».

Shahed – нехитра, а тому доволі недорога «пташка». «В залежності від комплектації вона може коштувати від кількох до десятків тисяч доларів. У той час як вартість Bayraktar сягає п’яти мільйонів доларів, – зазначає директор з розвитку Defence Express Валерій Рябих. Корпус БПЛА із склопластику, двигун можна купити на AliExpress. Якщо порівнювати із вартістю високоточних боєприпасів, то це досить дешевий засіб».

Хроніка застосування

За даними Newsweek, Shahed-136 був задіяний в кінці 2020 року в Ємені. А у 2021 році в Ірані вперше було показано пускову установку на вантажівці для залпового пуску іранських баражуючих боєприпасів Shahed-136.

 

В Україні застосування іранського безпілотника вперше було зафіксовано 13 вересня 2022 року. «З великою долею вірогідності, можна стверджувати, що Збройні Сили України вперше знищили іранський ударний безпілотний літальний апарат поблизу міста Куп’янська. Аналіз зовнішнього вигляду елементів крила безпілотника дозволяє певно стверджувати, що це БПЛА-камікадзе Shahed-136», – повідомили в  Стратком ЗСУ.

15 вересня 2022 року, українські правоохоронці виявили рештки Shahed-136 з російським маркуванням Герань-2 під час фіксування наслідків нічних обстрілів з боку окупантів по Нікополю (Дніпропетровська область).

20 вересня 2022 року зенітний ракетний підрозділ Повітряних сил ЗС України на Миколаївщині збив третій іранський БПЛА. Ним росіяни намагались уразити інфраструктуру порту Очаків.

22 вересня 2022 року у небі над Миколаївською областю було збито одразу чотири іранських безпілотника. Українські військові зробили це за допомогою двох зенітних керованих ракет середньої дальності.

Залишки збитого ЗСУ дрона-камікадзе, маркірованого як російський БПЛА Герань-2
Залишки збитого ЗСУ дрона-камікадзе, маркованого як російський БПЛА Герань-2

23 вересня 2022 року російські загарбники атакували трьома іранськими дронами-камікадзе Одесу. Один з них був збитий над морем силами протиповітряної оборони ЗСУ, а два інші зруйнували адмінбудівлю в припортовій зоні. Внаслідок атаки дронів два жителі Одеси загинуло та ще два зазнали поранень.

25 вересня 2022 року на Одесу знов відбувся наліт Shahed-136. Один БПЛА збили українські сили ППО, а три таки встигли завдати ударів по адміністративній будівлі в центрі міста.

«Росія декілька місяців вела перемовини з Тегераном, виторговуючи в нього БПЛА і врешті використовує, приміром, Shahed-136 для атак на місто, обстріли якого не вирішують абсолютно жодного завдання? Тобто всі зусилля були спрямовані виключно на можливість чинити терор там, де чинити його за рахунок дефіцитних ракет дуже дорого, а дронами-камікадзе дешевше? Що тут скажеш… Феноменальний задум!», – прокоментував концентрацію ресурсів іранських БПЛА-камікадзе саме на Одесі військово-політичний оглядач Олександр Коваленко. В цих діях, на його думку, не видно ані логіки, ані елементарної тактичної, не кажучи вже про стратегічну, вигоди.

Shahed-136
Shahed-136 

В чому небезпечність «Шахидів»

Безпілотники радіокеровані і під час атаки часто змінюють напрямок руху. Хоча через гучну роботу двигуна їхнє наближення важко не почути, це відбувається вже тоді, коли «пташки» вже поруч і їм важко протидіяти. До того ж дрони-камікадзе летять дуже низько, і ППО не вдається їх зафіксувати та знешкодити.

Крім того, за словами спікера командування Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, безпілотники Shahed несуть на собі чимало озброєння – утричі більше, ніж «Байрактар», який українські військові використовують для відсічі російській агресії.

Shahed проти HIMARS?

Як тільки стало відомо про російсько-іранський контракт із закупівлі Shahed-136, в західних ЗМІ з’явились  повідомлення про те, що росія обзаводиться «вбивцями HIMARS». Засновник і виконавчий директор консалтингової компанії Red Six Solutions Скотт Кріно у коментарі WSJ розповів, що Shahed-136 може стати для росії потужною підмогою у боротьбі з далекобійними HIMARS, самохідними артилерійськими установками Caesar, Dana M777 та іншим озброєнням, яке Україна отримує від Заходу.

Проте на сьогодні підтверджень успішних ударів по ракетних системах та артилерії, яку Україна використовує у війні проти росії, немає. І, за словами військового експерта Олега Жданова, твердження про здатність Shahed-136 суттєво вплинути на хід бойових дій та навіть змінити його не мають ніяких підстав.

«Вони могли б вплинути, якби у рф з’явилось півтори-дві сотні Shahed-136. На сьогодні, наскільки нам відомо, в них є декілька десятків таких БПЛА. І навіть якщо припустити, що поставки цього озброєння до росії продовжаться, українські військові вже вчаться протистояти йому, застосовуючи як стрілецьку зброю, так і радіоелектронні переносні ручні комплекси», – запевняє військовий експерт. Так, погоджується він, це проблема для наших військ, оскільки Shahed-136 належать до класу високоточних боєприпасів і може вражати, в тому числі, і броньовані цілі. Але ця проблема некритична,іїї можна вирішити.

«Це не вплине на хід бойових дій і не зупинить контрнаступу ЗСУ. Тому що застосування цих  безпілотників російськими збройними силами не носить масового характеру. За даними наших ізраїльських партнерів, Іран не здатний виробляти такі БПЛА тисячами одиниц. Контракт на 1000 дронів, можливо і підписан, але те, що Іран їх завтра поставить – це нереально», – говорить Олег Жданов.  

 

Військовий фахівець Вашингтонського інституту близькосхідної політики Майкл Найтс також упевнений, що Збройні Сили України матимуть змогу швидко знайти протидію іранським безпілотникам. «Іранські безпілотники розкішно виглядали у Ємені, Сирії та в секторі Газа, але тепер їх почали збивати все частіше, – зауважив він. Україна є серйозним середовищем протиповітряної оборони та радіоелектронної боротьби, з якою Іран ще не стикався. Використання дронів Shahed-136 має лише початковий шоковий ефект, який незабаром у українців пройде».

Чим можна протидіяти безпілотникам

«Цей дрон коштує максимально 20 тисяч доларів, а зенітно-ракетні комплекси і ракети до них значно дорожчі», – говорить Олег Катков, коментуючи проблеми, пов’язані з використанням ЗРК для знищення Shahed-136.

Тож, українські військові вже шукають «слабкі місця» цієї зброї для більш оптимального протистояння їй. Так, швидкість 120-180 км/г дозволяє атакувати Shahed-136 зі стрілецької зброї. А політ на низькій висоті з двигуном, що шумить наче мопед, розкриває ціль не тільки для радара, а й для бійців на посту спостереження. Крім того, дрон, можливо, вдасться глушити та збивати з курсу, розраховують в українських силах ППО.

«Треба вивчати вплив систем радіоелектронної боротьби на ці БПЛА, щоб змушувати їх падати. Він летить по радіолокаційному сигналу, електроніка працює по GPS. Тому його можна глушити і саджати», – вважає речник Повітряних сил Юрій Ігнат.

Засобів протидії дронам-камікадзе цього типу небагато, стверджують експерти. На Заході лише розробляють їх, адже масове виробництво таких безпілотників з’явилося не так давно. Це можуть бути зенітні артилерійські системи з програмованими боєприпасами або бойові лазери з потужністю понад 50 кВт. Такі розробки мають Ізраїль й Туреччина.

У ізраїля є антидрони проти іранських Shahed AP Photo/Efrem Lukatsky
У Ізраїля є антидрони проти іранських Shahed AP Photo/Efrem Lukatsky

Днями українські ЗМІ з посиланням на Zaman Israel повідомили, що одна з оборонних компаній Ізраїля готується передати Україні антидрони – системи для перехоплення та знищення безпілотників російської армії. Стало відомо, що продаж антидронів здійснюватиметься через посередника у Польщі в обхід заборони на продаж зброї в Україну.

Нагадаємо, Одесу атакували іранськими дронами-камікадзе. Крім того, росіяни атакують Південь України іранськими дронами-камікадзе, є пошкодження. 

Також Інформатор писав, що росіяни погрожують підірвати заміновану Запорізьку АЕС. 

Ольга Чорна

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.