Чи подешевшають кредити цього року - прогноз від НБУ

Читать на русском

Протягом всього 2023 року вартість кредитів для українців залишатиметься високою. Однією із причин дорогих кредитів є висока облікова ставка Нацбанку.

Читать на русском
Чи подешевшають кредити цього року - прогноз від НБУ
Банки не зможуть пропонувати українцям дешеві кредити у 2023 році

Протягом всього 2023 року вартість кредитів для українців залишатиметься високою. Однією із причин дорогих кредитів є висока облікова ставка Нацбанку.

Українцям не лише змінюють правила використання кредитних коштів, а й прогнозують відсутність дешевих кредитів протягом всього 2023 року. Причиною цьому є висока облікова ставка НБУ.

За словами члена правління Ради Нацбанку Василя Фурмана, позиція банків щодо стратегії розвитку у 2023 році поділилась: одні планують розвивати свої мережі й більш активно просувати продукти, а інші збираються скорочувати кредитні портфелі. Водночас банкіри сходяться на тому, що українцям не слід очікувати здешевшання кредитів, а от ставки за депозитами можуть зрости.

"На одній із нарад ми спілкувалися з банкірами щодо розвитку банківського ринку цього року. Я почув дуже різні думки - від банків, які бачать цей рік дуже перспективним для себе, вони будуть розширювати філіальну мережу, до банків, які займають дуже консервативну стратегію і будуть скорочувати свої кредитні портфелі. Але разом з тим всі погоджуються з тим, що кредити і надалі дешевшати не будуть, ставки по депозитах, в принципі, мають зростати", - пояснив Фурман в ефірі телемарафону.

Згідно з його висловлюваннями, однією з причин високих відсоткових ставок за кредитами є висока облікова ставка Національного банку в розмірі 25%, яка допомагає контролювати рівень інфляції в Украні.  Очікується, що у 2021 році рівень інфляції складе менше 19%, у 2024 році - менше 10%, а в 2025 році - трохи більше 6%.

Українцям важче повертати кредити у війну

Станом на 1 січня 2023 року частка непрацюючих кредитів в банківському секторі становила 38%. За рік війни обсяг непрацюючих кредитів збільшився на 87 млрд грн і досяг позначки в 432 млрд грн.

У 2023 році Національний банк планує провести оцінку якості активів, щоб переконатися в правильності підходів банків до оцінки кредитного ризику.

Чи можна не платити кредити у війну

Згідно з українським законодавством, громадяни звільняються від обов'язку сплачувати неустойку та інші штрафні платежі, передбачені кредитним договором, у період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його закінчення. Однак, це не означає, що боржник може не сплачувати тіло кредиту.

Фінансові установи не можуть збільшувати процентну ставку за користування кредитом у разі прострочення внесення платежів, крім випадків, коли зміна процентної ставки встановлена кредитним договором.

Отже, хоча у воєнний час і протягом 30 днів після його закінчення, боржники можуть бути звільнені від сплати неустойки та інших штрафних платежів, вони все ж повинні сплачувати тіло кредиту.

Нагадаємо, раніше Інфрматор повідомляв, що у Мін'юсті пояснили, як позбутися боргу, який навісили шахраї. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.