Чому у деяких людей ніколи не буває герпесу: вчені розкололи секрет

Вчені також ошелешили: герпес виник через поцілунок.

Герпес, вчені, медицина, здоров'я
Герпес має генетичну обумовленість, припустили вчені.

Герпес - надокучлива хвороба, але вона не тільки нееститична. Це явище доволі болюче та навіть здатне залишати шрами. При цьому, вірус герпесу є досить поширеним, адже вважається, що понад 3 мільярди людей у всьому світі є його носіями. Зокрема йдеться про вірус простого герпесу типу 1 (HSV-1 / ВПГ-1). Проявляється він як правило під час застуди, коли знижується імунітет. 

Чи є герпес генетичним

Герпес не є генетичним у тому сенсі, як ми можемо думати про генетичні захворювання, які передаються від батьків до дітей через генетичні мутації, такі як муковісцидоз або гемофілія. Але це не означає, що ваші гени не відіграють жодної ролі.

Дослідження показують, що у багатьох людей, в яких після зараження ВПГ-1 розвиваються рецидиви герпесу, є генетичні фактори, котрі це обумовлюють. Саме ці фактори визначають, наскільки добре імунна система може реагувати на вірус, пише IFLScience.

В 2008 році двоє дослідників виклали дані, які вони збирали десять років. Ті свідчать, що ген білка аполіпопротеїну E-ɛ4, який частіше асоціюється з хворобою Альцгеймера, пов’язаний із ризиком виникнення герпесу.

У 2013 році вчені перевірили тисячі генів і ідентифікували такі, що допомагають імунній системі встановлювати захист від активації HSV-1. В іншому дослідженні 2014 року цей ген назвали Gene-1. Саме він збільшує шанси не захворіти на герпес. Нещодавне генетичне дослідження також припустило, що поширення герпесу, ймовірно, виникло, коли люди почали цілуватися.

"Близько п’яти тисяч років тому сталося щось, що дозволило одному штамові герпесу випередити всі інші. Можливо, збільшилася кількість передач, які могли бути пов’язані з поцілунками", - пояснила співавторка дослідження.

Перший записаний поцілунок людини датується 4500 роками назад, але ми не знаємо, коли насправді це почалося. Бо ж цілуються навіть шимпанзе, найближчі родичі людини. Неприємна правда полягає в тому, що майже всі ми в якийсь момент піддаємося впливу HSV-1. Для певної групи людей це означає періодичну активацію герпесу. Цілком ймовірно, в цьому винні саме гени.

Що викликає герпес

Якщо у ваших клітинах є HSV-1, від нього неможливо позбутися. Значну частину часу він перебуває в стані спокою в скупченнях нервових клітин, але різні фактори можуть викликати його активацію. Ці фактори будуть різними для різних людей, але загальні включають:

  • інша хвороба, травма або операція,
  • лікування, яке послаблює імунну систему, наприклад хіміотерапія раку,
  • вплив сонця,
  • менструація,
  • стрес.

Не всі, хто є носієм ВПГ-1, відчуватимуть герпес. Донедавна вчені не були впевнені, чому це так, але тепер дослідження показують, що все може бути пов’язано саме з генами.

Що таке герпес

Герпес - це пухирі, які утворюються на обличчі, часто навколо області губ. Протягом приблизно 10 днів пухир утворюється, лопається і покривається струпом. Хоча зазвичай герпес не є небезпечним для загального стану хворого, та він може бути болючим і сильно дратувати його власника.

Герпес також дуже заразний, тому важливо уникати поцілунків і орального сексу, доки виразка не загоїться. Також слід обов'язково мити руки після дотику до цього місця. Це особливо небезпечно для новонароджених і маленьких дітей. Якщо хтось із активним герпесом поцілує дитину, є ймовірність того, що вірус передасться дитині. Якщо імунна система дитина ще слабка, небезпека виростає в рази, адже цей вірус - доволі потужний.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube