Медики розповіли, як себе убезпечити
Мережею шириться вірусне відео про так званий "синдром смаженого рису". Останній відноситься до харчового отруєння бактерією під назвою Bacillus cereus. Вона стає небезпечною, якщо приготовлену їжу залишають при кімнатній температурі надто довго. В TikTok знову сплив випадок про 20-річного хлопця, який помер у 2008 році, після того, як з’їв спагетті. Ті п'ять днів стояли в кімнаті, а не в холодильнику.
Хоча смерть трапляється рідко, вищезгадана бактерія може викликати шлунково-кишкові захворювання, коли їжу не зберігають належним чином, йдеться в матеріалі Sciencealert.
Baccilus cereus — поширена бактерія, яка зустрічається в навколишньому середовищі. Вона починає створювати проблеми, якщо потрапляє в певні продукти, які готуються та зберігаються неправильно. Проблема в тому, що ця бактерія виробляє спору, стійку до нагрівання. Тобто, переварювання старої їжі, яка зберігалась без холодильника, може не вбити ці спори, а отже ризик отруїтись зберігається.
Крохмалисті продукти, такі як рис і макарони, найчастіше викликають проблеми. В зоні ризику також варені овочі та м’ясні страви. Бактерія здатна виробляти токсини. Чим довше їжа, яка повинна зберігатися в холодильнику, зберігається при кімнатній температурі, тим більша ймовірність того, що ці токсини збільшаться.
Фактично існує два типи цієї інфекції: один зазвичай пов’язаний з діареєю, а інший – з блювотою. Хвороба, як правило, зникає через кілька днів, але вразливі люди, наприклад діти або люди з хронічними захворюваннями, швидше за все, потребуватимуть медичної допомоги.
Оскільки симптоми дуже подібні до симптомів інших шлунково-кишкових захворювань, і оскільки люди часто страждають від шлунково-кишкових розладів і не звертаються за медичною допомогою, медики не мають чітких цифр щодо того, як часто виникає саме B. cereus.
Їжу слід зберігати в холодильнику, мінімізуючи час її перебування в кімнатній температурі. Будь-яку їжу!
Розбийте велику порцію на менші частини. Коли ви ставите щось у холодильник, менші порції швидше охолонуть. Крім того, не доведеться потім нагрівати всю страву, щоб поїсти на раз.
Якщо їжа знаходилась поза холодильником до двох годин, її все ще безпечно сховати в холодильник. Якщо їжа пролежала поза холодильником більше чотирьох годин, їсти її ризиково.
Тут діє поширене прислів’я про безпечність харчових продуктів: якщо сумніваєтеся, викидайте їх. Також варто пам’ятати про загальні принципи гігієни харчування. Перед приготуванням їжі мийте руки. Використовуйте чистий посуд і не змішуйте готову їжу із сирою.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.