Чому росія не хоче продовжувати "зернову угоду" і як це повʼязано з виборами у Туреччині

Агресор продовжує шантажувати світ

Зерно
Зернова угода - чому росія хоче її зірвати та до чого тут вибори в Туреччині

Через дії росії Чорноморська зернова ініціатива під загрозою зриву. Агресор вимагає фактично скасувати части санкцій проти свого агросектору аж до розблокування зарубіжних активів. Крім цього, вибори в Туреччині можуть бути ще однією причиною такої впертості рф.

Перемовини на “технічному рівні” щодо “зернової угоди” проходять якраз сьогодні, 5 травня. Далі заплановані зустрічі “на високому рівні” в Стамбулі, що за даними офісу генсека ООН, мають пройти наступного тижня.

У переговорах беруть участь представники України, росії, Туреччини та ООН. У Туреччині вже кажуть про ризик припинення дії угоди. Зокрема, це через саме росію, яка вимагає піти їй на поступки, інакше заважатиме зерновому коридору.

Як вперлася росія

Речник путіна Дмитро Пєсков 2 травня заявляв, що росія раніше погодилася на продовження “зернової угоди” на 2 місяці, а час уже спливає. Оскільки її вимоги не були виконані, то і підтримувати угоду далі агресор не хоче. При цьому, умови рф є фактично нездійсненними в умовах санкцій, але традиційно, звинувачення лунають саме на адресу Заходу.

Чого таки хочуть в Москві?

  • Підключити Россільгоспбанк до SWIFT;
  • Відновити поставки до рф сільгосптехніки та відповідних запчастин;
  • Скасувати обмеження на страхування суден з російським зерном, та ще й зняти заборону на їх доступ до портів (фактично, хочуть дозвіл продавати крадене в України зерно);
  • Відновити роботу аміакопроводу Тольятті-Одеса;
  • Розлокувати зарубіжні активи російських компаній, пов’язаних з виробництвом та транспортуванням продовольства і добрив.

Переважна частина цих вимог прямо суперечить санкціям, та і здоровому глузду загалом. Перед нами простий традиційний шантаж агресора – “дайте нам послаблення, або ми влаштуємо голод”. Проте питання ще й в тому, чому рф вирішила впертися саме зараз? Відповідь може критися у виборах в Туреччині

До чого тут турецькі вибори

Справа в тому, що в росії навіть не приховували – згода на “зернову угоду” – це фактично політична підтримка Реджепа Тайіпа Ердогана перед виборами, що заплановані на 14 травня. Дійсно, влаштувати таку угоду між країнами, що перебувають у війні – сильне досягнення, і гарний “плюс” перед виборами. Російські аналітики прямо казали, що прямим другом Туреччина не є, але й ворогом теж не назвати. Політика Ердогана цілком влаштовувала росію, тож змінювати владу в цій країні їм може бути не вигідним.

Головним конкурентом Ердогана є Кемаль Киличдароглу, якого росіяни вже вважають доволі “проблемним”. Таким чином, продовження угоди раніше дійсно вважали політичним кроком, аби зберегти місце за Ердоганом. Водночас, після 19 травня у продовженні угоду росіяни особливого сенсу не бачать, оскільки вигоди для росії тут немає.

Крім цього, нахабність росіян незадовго до виборів – це спроба додатково виграти на угоді. Ердоган та його команда спробують зробити все, аби угода була продовжена.

“Зерновий коридор”

Усі подробиці про “зернову угоду” станом на зараз, впертість росії та причетність виборів ви можете прочитати в нашому спеціальному матеріалі.

Варто додати, що повноцінна зустріч щодо угоди мала пройти сьогодні, 5 травня. Проте, її вирішили перенести на наступний тиждень. Натомість, в запланований день обговорили тільки питання, пов’язані з технічною стороною угоди та можливостей її продовження. Фактичних рішень щодо подальшої долі “коридорів” наразі ніхто не приймав.

Нагадаємо, що в Берліні на два дні заборонили прапори України та росії: причина.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube