"Зернова угода" на грані зриву: що відбувається і як це може похитнути економіку України

Росія шантажує світ і вимагає нездійсненне

зернова угода.
Чорноморська зернова угода на грані зриву.

Перемовини за участю України, Росії та Туреччини щодо подальшої долі Чорноморської зернової ініціативи, відомої як "зернова угода" відбудуться сьогодні, 5 травня. При цьому, у Туреччині заявили про ризик припинення дії зернової угоди, якщо переговори не дадуть результату. Про причини зриву зернової угоди і як це вплине на стабільність української гривні – читайте в Інформаторі.


Шантаж і маніпуляції по-російськи

Міністр закордонних справ росії Сергєй Лавров вкотре заявив, що ситуація довкола Чорноморської зернової ініціативи зайшла у глухий кут, та традиційно звинуватив у цьому Захід. Але насправді зернова угода на грані зриву тому, що росія, як ніколи вимагає виконання своїх вимог.

Нагадаємо, в останній момент перед завершенням чергового терміну дії "зернової угоди" 18 березня її все ж продовжили. Проте Москва невдовзі заявила, що погодила продовження лише на 60 днів – половину стандартного терміну 120 днів, та пригрозила розірванням домовленості, якщо не будуть виконані її вимоги.

Контакти щодо зернової угоди продовжуються, але не приносять результатів. Про це речник путіна Дмитро Пєсков заявив 2 травня.

"Позиція росії добре відома. Угода була свого часу продовжена на 2 місяці. Час стискається, як шагренєва шкіра. Умови угоди не виконані у тій частині, що стосується російського агросектору. Діалог триватиме", - сказав Пєсков.

При цьому, говорячи про перспективу продовження зернової угоди, Пєсков заявив, що поки що є "дуже скромні приводи для оптимізму, якщо не сказати зворотного".

Росія, додав Пєсков, у свою чергу, зацікавлена у виконанні умов угоди та продовжуватиме контакти і з представниками ООН, та з іншими представниками.

"А далі не будемо поки що забігати вперед. Зрозуміло, росія не робитиме нічого далі, що суперечитиме її інтересам", – сказав представник Кремля.

Отже, чого хочуть в Москві?

  • Підключення Россільгоспбанку до SWIFT.
  • Відновлення поставок до росії сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування.
  • Скасування обмежень на страхування та перестрахування російських суден із зерном та зняття заборони на їх доступ до портів.
  • Відновлення роботи аміакопроводу Тольятті – Одеса.
  • Розблокування зарубіжних активів та рахунків російських компаній, пов'язаних з виробництвом та транспортуванням продовольства та добрив.

Це вимоги, які навряд можна виконати в умовах жорстких санкцій. Але постає питання: чому саме зараз росія уперлася рогом? Крім шантажу Заходу, один з варіантів відповіді – вибори в Туреччині.


Після виборів Ердогана зернова угода вже непотрібна 

У турецькому Міноборони наголошують, що офіційна Анкара зацікавлена у продовженні зернової угоди, яка важлива не лише для підтримки країн, які мають у цьому потребу, а й регіонального світу.

Міністр національної оборони Туреччини Хулусі Акар висловив сподівання, що переговори пройдуть без затримок, оскільки угода дуже важлива для забезпечення стабільності та потребуючих країн.

"Сподіваємося, що зернова угода продовжуватиметься без затримок. Тому, що ця угода дуже важлива для регіонального миру та стабільності, а також для країн, які цього потребують. У цьому контексті можна сказати, що сторони готові продовжити термін. Ми хочемо, щоб ця ініціатива тривала без проблем", — зазначив Акар.

Втім, росію «офіційна Анкара» сьогодні не цікавить. Тому що метою були вибори в Туреччині. Причому, вже не важливо, хто стане там наступним президентом.  

В росії не приховували, що зернова угода – це політична підтримка Реджепа Тайіпа Ердогана перед президентськими виборами, які відбудуться 14 травня.

«Туреччина нам поки що не є другом, проте політика, яку проводить Ердоган, нас повністю влаштовує. У разі приходу до влади опозиційного кандидата Кемаля Киличдароглу проблем виникне багато. Тому березневе продовження виглядало, можна сказати, логічним», - пишуть аналітики в російських ЗМІ.

І роблять висновок, що після 19 травня зернову угоду не має сенсу підтримувати. Бо від неї для росії немає жодної вигоди, «навіть найпримітивнішої у вигляді нормального підключення РСГ до SWIFT».

Російські аналітики також зауважують, що для Ердогана напередодні надзвичайно складних для нього президентських виборів, які мають відбутися 14 травня, зернова угода відіграє важливу роль.

"Турецький лідер не приховує, що угода - його особиста перемога. З одного боку, вона показує виняткову роль Туреччини в переговорах Заходу та України з росією, з іншого — Туреччина ще й заробляє на переробці зерна, що надходить. Провал у продовженні угоди незадовго до голосування може завдати відчутного удару по іміджу турецького президента, що багато в чому пояснює активність турецьких чиновників щодо організації переговорів», - зазначають в  російських ЗМІ.

Чим зрив зернової угоди загрожує Україні і світу

Президент Зернової асоціації Микола Горбачьов вважає, що якщо угоду про зерновий коридор не продовжать 18 травня, то в найближчі кілька місяців катастрофічних наслідків не буде. Український експорт уже досяг 50 млн тонн зернових і олійних, і зернові залишки невеликі. Наслідки закриття коридору будуть відчутними пізніше.

"Закриття коридору дасть негативний сигнал нашому сільгоспвиробнику, і він може скоригувати свої посівні площі. Наразі це найголовніша проблема – скільки буде посіяно кукурудзи", - каже Горбачьов.

Через блокування експорту через порт «Південний» Україна може не виконати зобов’язань перед Туреччиною та ООН щодо постачань зернових на ринки країн Азії та Африки. В «Південному» сконцентровано 50% портових потужностей України, які можуть перевалювати обʼєми, необхідні для світового споживання.

"Одеса і Чорноморськ не мають достатніх ресурсів, щоб забезпечити ООН ту продовольчу безпеку, на яку розраховували учасники зернової угоди (від українських зернових залежать понад 400 млн людей)", – каже член наглядової ради групи терміналів TIS, Neptune Філіпп Грушко.

Він вважає, що якщо рух суден до «Південного» не буде розблоковано, ціни на продовольство виростуть, і у низці країн зросте ризик голоду.

"Березнева заява країни-агресора, що угода продовжується лише на 60 днів (закінчившись 18 травня), вже призвела до того, що фактично не контрактується перевезення через порти Великої Одеси. Відповідно це тисне на ціни. Вони знижуються. Адже пропозиції на внутрішньому ринку більше, ніж попиту. Все це негативно відбивається на аграріях", - повідомив експерт з питань аграрної політики, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Денис Марчук.

Він також зауважив, що вже є попит на врожай нової пшениці, але його знову ж таки не контрактують через неясність ситуації з коридорами.

"Наша дипломатія сконцентрувала потужні зусилля, щоб зернова угода була продовжена, діяла більш ефективно. Прозвучали відповідні заяви від "Великої сімки", ООН з боку США та Туреччини. Були звернення безпосередньо України. Але переговори, строки яких постійно зміщуються навряд чи будуть легкими", - вважає експерт.

Втім на думку голови Українського аналітичного центру, економіста Олександра Охріменка є велика ймовірність, що зернова угода продовжить роботу.

"Росія вже не має такої сили, щоб цьому перешкодити. Той же її Чорноморський флот неабияк пошарпаний цією війною і побоюється виходити із Севастополя. Звісно, росіяни лякають, шантажують. Але навряд чи підуть на розрив угоди. Тим більше, що цим підставлять Туреччину, від якої дуже залежать. Тож тут швидше – піар, надування щік, спроба показати, що РФ ще щось може забороняти-дозволяти", – вважає експерт.

Зрив експорту зерна може привести до девальвації гривні

Раніше Інформатор писав, що за словами економіста Олександра Охрименка, на сьогодні найбільша небезпека, яка може привести до девальвації гривні – це проблеми з українським експортом зерна і продуктів харчування в Європу. В Україні може дійсно виникнути реальна проблема і не буде вистачати експортного виторгу.

"Для експорту України найважливіше – це експорт продуктів харчування. А тут виходить, що Європа заблокувала, там проблема. Не все заблокувала, але експорт упаде. Плюс зерновий коридор блокує росія. І це може призвести до того, що у нас до травня, червня місяця може обвалитися експорт. А якщо обвалитися експорт, то буде величезний мінус на міжбанку. Тому що імпорт у нас зростає. У нас завжди імпорт великий. Тому що це бензин, вугілля, тобто ті речі, від яких ми не можемо відмовитись. Той же газ. Ми його докуповуємо і він дорого вартує. Тому, якщо зараз не вирішать питання експорту, буде девальвація", - попередив Охрименко.

За його словами курс долара може однозначно перевищити 40 гривень. Раніше ми повідомляли, що 26 квітня росія вкотре призупинила роботу Чорноморського “зернового коридору”. Сторона рф заблокувала в портах декілька кораблів з зерном.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube