Чому люди не відчувають, що отруїлися чадним газом: п'ять відповідей про невидимого вбивцю

Сумні наслідки отруєння зумовлені ще і загальним станом здоров'я постраждалих

газ
Підступність чадного газу - у відсутності запаху, кольору або хоч якихось ознак.

Одним із побічних ефектів холодної погоди є неухильне зростання кількості нещасних випадків, спричинених отруєнням чадним газом. Цьогорічний січень не став винятком: на Закарпатті та на Одещині дорослі та діти опинились у лікарні. А в Броварах сім'я із трьох осіб, включно з котом, на жаль, не встигла врятуватися та загинула.

І часто ми не розуміємо: чому жертви чадного газу не вибігли надвір? Навіщо чекали, коли стане погано? Чому не покликали на допомогу? А відповіді на ці питання криються у страшних особливостях чадного газу.

Чому люди не встигають врятуватися?

Однією з основних причин того, чому людина не може відчути отруєння чадним газом, є невидимість і невідчутність самого газу - не дарма ж його називають тихим вбивцею. Зазвичай він не має запаху, смаку чи кольору, що робить його важким для виявлення без спеціальних детекторів.

Коли людина знаходиться в зоні з високим вмістом чадного газу, по-перше, вона може швидко знепритомніти через брак кисню, не усвідомлюючи, що відбувається. По-друге, чадний газ може діяти так швидко, що людина опиняється у безпорадному стані до того, як зможе вжити будь-яких дій для власного порятунку. Іншими словами, і хотів би вийти на повітря, але сил для цього просто немає.

За який час можна загинути?

Він може змінюватись в залежності від декількох факторів - концентрація чадного газу, тривалість впливу, розмір людини, загальний стан здоров'я та доступ до свіжого повітря.

Високі концентрації чадного газу можуть призвести до швидкої втрати свідомості та смерті впродовж кількох хвилин. При нижчих концентраціях процес отруєння може зайняти більш тривалий час, години або навіть дні.

Загалом, якщо рівень СО у приміщенні становить 0,1%, людина втрачає свідомість за годину. За рівня 0,5% вже за 20 хвилин можна загинути. Неминуча смерть протягом однієї хвилини настає при досягненні концентрації 1%.

При цьому швидкість розвитку симптомів та наслідків отруєння чадним газом може бути непередбачуваною, і кожен випадок індивідуальний.

За якими симптомами можна запідозрити отруєння?

На жаль, усвідомити, що відбувається щось недобре, можна тільки за легкого або середнього ступеня отруєння. Ось кілька загальних симптомів: 

  • головний біль - одна з перших ознак отруєння чадним газом,
  • запаморочення, слабкість, тяжкість у голові, шум у вухах, різке відчуття смертельної втоми,
  • нудота та блювання,
  • уповільнене мислення та проблеми з координацією внаслідок погіршення когнітивної функції.

При середньому ступені отруєння можуть додатись судоми, тахікардія, сильне почервоніння обличчя.

Важливий момент: якщо людина довго вдихає газ низької концентрації, мають насторожити зміни в її поведінці. Вона може стати дратівливою чи дуже розсіяною, чи надмірно імпульсивною.

Тварини раніше за людей відчувають дію газу.
Тварини раніше за людей відчувають дію газу.

Чому хтось виживає, а хтось - ні?

Існують категорії людей, більш схильних до ризику отруєння. Найчастіше це:

  • діти: вразливі через меншу вагу і розмір, внаслдок чого відбувається швидше насичення крові газом,
  • люди похилого віку: система циркуляції та дихання у них менш ефективна,
  • вагітні жінки: газ впливає на здоров'я плода, тому вагітні більш чутливі для його впливу,
  • люди із серцево-судинними захворюваннями: вплив газу погіршує кисневе постачання органів,
  • затяті курці та люди з хронічними захворюваннями органів дихання.

Зазвичай після отруєння чадним газом рідко виживають і домашні улюбленці, на яких отрута діє швидше. І з їхньої поведінки можна запідозрити біду швидше. Тварини можуть виявляти занепокоєння та нервозність, стати загальмованими та відмовлятися від звичайних фізичних активностей. Можуть спостерігатися труднощі з диханням, наприклад, його почастішання, слинотеча або блювання.

Як надати першу допомогу?

Тут головне, щоб було кому її надати. Тому за найменших підозр на отруєння постраждалим потрібно хоча б подзвонити комусь поруч. На жаль, встигнути покликати на допомогу виходить не завжди.

Щоб урятувати тих, хто отруївся, необхідно:

  1. Викликати швидку та аварійну газову службу.
  2. Перемістити постраждалого на свіже повітря якнайшвидше. Відкрити вікна та двері для забезпечення вентиляції.
  3. Розстебнути гудзики, послабити ремінь, щоб нічого не заважало доступу кисню.
  4. Оцінити стан, тобто перевірити дихання та пульс. Якщо постраждалий не дихає, робити штучне дихання методом "рот у рот". За необхідності провести серцево-легеневу реанімацію.
  5. Допомогти зручно лягти, максимально відхиливши голову назад, підкласти подушку.
  6. Не давати постраждалому їжу чи напої - це може викликати блювоту, що ускладнить ситуацію.
  7. Укрити ковдрою і не залишати на самоті до приїзду лікарів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналіІнформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube