Як не стати жертвою чадного газу, обігріваючись дровами – рекомендації і перша допомога

Читать на русском

Треба неухильно дотримуватись правил пожежної безпеки

Читать на русском
Як не стати жертвою чадного газу, обігріваючись дровами – рекомендації і перша допомога
Фото з відкритих джерел

Треба неухильно дотримуватись правил пожежної безпеки

В Україні через часті відключення електрики збільшилася кількість випадків отруєння чадним газом. Є люди, які вперше в житті почали користуватися дровами для обігріву свого будинку. Не маючи знань та досвіду. У таких умовах проблема отруєння чадним газом стає особливо гострою.

Чадний газ – «тихий убивця»

Чадний газ часто називають «фільтрований газ» тому, що він легко проходить через покриття та стіни. Це виходить з його властивостей, а саме: чадний газ отруйний, легший за повітря, безбарвний, позбавлений запаху. А ще його називають «підступним», «тихим убивцею» – чадний газ може вбити людину упродовж декількох хвилин. 

Він є одним з найбільш токсичних компонентів продуктів горіння, який входить до складу диму, і виділяється при тлінні та горінні майже всіх горючих речовин і матеріалів, а також – чадний газ утворюється в результаті неповного згорання різних видів палива: вугілля, дров, нафти, природного газу. Крім того, він утворюється і тоді, коли двоокис вуглецю, продукт повного згорання палива, відновлюється розжареним вугіллям.

Ознаки та симптоми отруєння чадним газом

Особливо чутливі до окису вуглецю діти, вагітні, люди, які мають хвороби легень і серця.
Якщо вміст окису вуглецю у повітрі дуже великий, то людина зразу втрачає свідомість, з'являється корч і наступає смерть.                       

Проте часто спостерігається поступовий розвиток симптомів отруєння. Перші його ознаки можуть служити сигналом до небезпеки. Насамперед відчувається головний біль, інколи шум у вухах, нудота. Якщо дія окису вуглецю продовжується, то розвивається загальна слабість, сухий кашель, блювання, свідомість ще зберігається. Інколи спостерігається збудження, яке супроводжується слуховими і зоровими галюцинаціями. В подальшому людина втрачає свідомість, її шкіра червоніє, а зіниці розширюються. Дихання спочатку шумне і прискорене, потім стає поверхневим і сповільнюється.   

Перша допомога при отруєнні чадним газом

При отруєнні чадним газом, потерпілого необхідно винести на свіже повітря, покласти під голову подушку, розстебнути  комір і пояс.  

   
      - Найкращий засіб при цьому отруєнні - довготривале вдихання кисню.
        Якщо є можливість, потрібно принести з аптечки кисневу подушку. 

  • На голову і груди кладуть холодний компрес і змочений холодною водою шматок тканини, рушника, носової хустинки. 
  • Якщо потерпілий при свідомості, його потрібно напоїти міцним чаєм, чи кавою. Ні в якому випадку не можна давати алкоголю. 
  • При втраченій свідомості, дають нюхати змочену нашатирним спиртом вату, але обережно, щоб не завдати опіків. 
  • Якщо потерпілий не дихає, або дихання швидко погіршується, потрібно зразу приступати до проведення штучного дихання за методом "рот в рот", або "рот в ніс".   

 
Після надання першої допомоги потерпілого необхідно швидко відправити у лікарню, викликавши машину «швидкої медичної допомоги» за телефоном «103»

Причини виникнення чадного газу

Головна – несправна пічка.

Пічкою користуються тільки в холодну пору року, а значить за весняно-літній сезон, канали можуть уподобати павуки, а павутиння збирає пил та сміття. Якщо димар старий, він згодом обсипається. Тим більше якщо при будівництві застосовувалися не термостійкі матеріали. І осідання будівлі дається взнаки.
Та й сажа осідає на стінах і за багато років (особливо якщо використовуються сирі дрова, хвойна деревина), а то й десятиліття шар утворюється чималий.
Всі наведені фактори призводять до одного - звужується перетин, а значить витрата за одиницю часу.
Якщо рух повітря слабкий, необхідно ще до початку опалювального сезону провести чищення та при необхідності ремонт димохідних каналів.
Треба визнати, далеко не всі це роблять, сподіваючись навмання – “так у мене стільки років все працює і немає проблем”.
Також думали й загиблі від отруєння,  що пригоріти від печі, це не про них.

Раніше ми писали, що цієї зими через проблеми з електропостачанням та опаленням багато українців змушені вдаватися до пічного опалення. Але, крім тепла, піч на дровах несе небезпеку. Як використовувати дровяну піч безпечно, розповіла провідниий інспектор Первомайського районного управління ДСНС України у Миколаївській області Юлія Дробик.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.