Чим росіяни отруїли рибу в річках Сейм та Десна: експерт шокував відповіддю

Якщо звичайна патока у великій кількості потрапляє в річку, вона "з'їдає" у воді весь кисень, і рибі нема чим дихати

патока, десна
Отруїти Сейм і Десну могла патока з Тьоткінського цукрового заводу (РФ), який неодноразово обстрілювався та горів

До річки Сейм, а потім до Десни з російської території потрапила цукрова патока. Саме вона й спричинила масовий замор риби, який спостерігався наприкінці серпня-початку вересня на Чернігівщині. Про це у коментарі "Суспільному" 23 вересня розповів професор інституту радіоекології університету Фукусіма Марк Желєзняк.

За його словами, згідно із супутниковими даними, починаючи з 13 серпня 2024 року Тьоткінський цукровий завод у Курській області РФ палав протягом чотирьох днів. Це підприємство стоїть на річці Сейм буквально за кілька кілометрів від державного кордону між Україною та РФ. Внаслідок цього в річку був масштабний скид цукрової патоки. Саме від патоки, за словами професора, вода набула чорного кольору.

"Сама по собі патока не шкідлива та не є хімічним забруднювачем, її навіть використовують на корм скоту, але коли вона тече річкою в великій кількості, то тоді "поглинає" весь кисень", - каже Марк Желєзняк.

Нагадаємо, перший заступник міністра захисту довкілля Олександр Краснолуцький в ефірі телемарафону напочатку вересня казав, що наразі у відомства немає достовірної інформації щодо того, які відходи потрапили до річки, бо немає жодної комунікації з РФ. Вдалось лише встановити, що у Сейм витекли не хімічні й токсичні речовини, а органічні.

На думку Краснолуцького, це міг бути витік зі спиртзаводу чи іншого підприємства на території Росії. Але концентрація цих речовин така, що вода перетворилась на чорний мул й біля річки стоїть сильний сморід.

Як розвивалися події на Десні

Нагадаємо, Інформатору стало відомо про ймовірне отруєння води у притоці Десни, річці Сейм, ще на території РФ, "зокрема, амонієм та завислими речовинами" - в результаті на території Сумської та Чернігівської областей риба масово загинула від низького вмісту кисню у воді (в 4 рази менше мінімально допустимої норми). А у Київській області спеціальна обласна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийняла рішення "закрити" річку Десна для територіальних громад області.

Згодом Державна екологічна інспекція Столичного округу провела заміри та не виявила перевищення концентрації органічних і мінеральних речовин у Десні в межах Київської області. Вміст кисню теж був у нормі, мор риби не зафіксовано. Але Київська обласна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій не рекомендує користуватися водою з Десни, а ще, заборонила там купання і рибну ловлю, а також використання річкової води для господарських потреб і напування худоби.

Застереження щодо поганої води у Десні та Сеймі абсолютно не зупинили рибалок, яких на берегах річок виявилось чимало. Крім того, через спеку біля водойм є чимало відпочивальників.  Усі ці люди "щось чули" про забруднення і навіть кажуть, що бачили масну пляму на поверхні водойм. Утім, кидати риболовлю та відпочинок не збирались. Журналісти Інформатора навідались до річки Десна, яка виявилась абсолютно відкритою для відвідування

У п'ятницю, 13 вересня 2024-го, пляма забруднення, що рухається разом з плином Десни, вже впритул наблизилася до Київщини.  вода потемнішала вже в околицях села Морівськ, що розташоване лише за 20 км від кордону між Чернігівською областю та столичним регіоном.

Але 17 вересня заступник голови Державного водного агентства Ігор Гопчак повідомив, що рух забруднюючих речовин Десною вдалося зупинити за 60 км до Києва завдяки розширенню самої ріки поблизу її гирла, а також заходам з аерації води.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube