Повна відмова від цукру виявилася не настільки корисною
Всі ми сто разів чули, як шкідливе солодке для наших судин, а ще воно викликає прищі. Проте нове дослідження з'ясувало, що ті, хто час від часу вживає солодке, мають менший ризик серцево-судинних проблем, повідомляє ScienceAlert. На думку шведських вчених, регулярне вживання правильних солодощів може принести користь вашому серцю. Це корисніше, ніж дієта без цукру. Однак цей зв’язок як і раніше не діє для газованих напоїв й інших солодощів.
В ході експерименту вчені розділили споживання доданого цукру на три категорії:
Вони переглянули записи 69 705 осіб. Це були люди віком від 45 до 83 років. Їх опитали про їхню дієту та спосіб життя в 1997 і 2009 роках, а потім відстежували до 2019 року. Тип споживаного доданого цукру порівнювався з сімома типами серцево-судинних захворювань, включаючи інсульти й інфаркти.
Дослідження того, як самотність і стрес впливають на наше здоров’я, показують, що традиція час від часу їсти солодощі може принести користь для серця.
"Ці висновки свідчать про те, що надзвичайно низьке споживання цукру не завжди корисне для серця і судин", – підсумували вчені.
Солодкі ж начинки пов’язані з підвищеним ризиком аневризми черевної аорти – випинання кровоносних судин. Проте в цілому найнижчий ризик серед усіх серцево-судинних захворювань був виявлений у тих, хто час від часу балував себе солодким.
Що стосується різних способів, якими ми отримуємо цукор, потрібно багато чого враховувати: наприклад, які ще продукти та напої з цукром ми вживаємо, а також те, наскільки регулярно ми додаємо цукор у свій раціон.
Рідкі цукри, які містяться в підсолоджених напоях, зазвичай забезпечують менше ситості, ніж тверді форми, а отже змушують вас почуватися менш ситими. Контекст також має значення – ласощами часто насолоджуються в особливих випадках, тоді як солодкі напої п'ють частіше.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.