Голова правління Центру прикладних політичних досліджень ПЕНТА Володимир Фесенко та макроекономіст Данило Монін поділилися з Інформатором прогнозами щодо 2025 року
На тлі заяв Дональда Трампа про припинення війни між Росією та Україною за короткий термін, Інформатор звернувся за прогнозом до експертів. На думку голови правління Центру прикладних політичних досліджень ПЕНТА Володимира Фесенка, у 2025 році можливе перемир'я, але не завершення війни в Україні. Макроекономіст Данило Монін прогнозує, що у 2025 році війна буде поставлена на паузу.
За словами політолога, кандидата філософських наук Володимира Фесенка, у 2025 році варто очікувати початку мирних переговорів між Україною та Росією. А чи буде результат - на це питання немає відповіді. Це залежить не від Трампа, а від того, чи вдасться примусити Путіна до якогось компромісу з варіантів завершення війни. Чи погодиться Путін на компроміс - оце буде головною проблемою.
"Передумова для більш-менш прийнятного варіанту для нас (а єдиний прийнятний варіант завершення війни для нас зараз - це заморозка війни). Інші варіанти, на жаль, гірші, бо передбачають ті чи інші поступки Росії. Поступки будуть в будь-якому випадку. Питання - чи обмежиться це мораторієм на заборону членства України в НАТО чи ще інші поступки. Найбільш оптимістичний варіант - якщо і Трамп буде дуже наполегливий, активно і ефективно тиснутиме на Путіна. І Путін вирішить, що краще договірна синиця в руках, ніж журавель в небі у вигляді повної капітуляції України. Тоді, можливо, десь навесні і буде якась угода про припинення бойових дій", - вважає Фесенко.
На думку Володимира Фесенка, жодних угод про припинення війни 20 січня чи 25 січня 2025 року не буде, про що дехто говорить. Ніяких передумов для цього немає. Поки що і переговорів немає. Навіть немає неофіційних консультацій.
Вірогідно, реальні переговори почнуться тільки після інавгурації Трампа. Швидкого результату не буде, тому що у Росії буде жорстка та ультимативна тактика на переговорах. Щоби відбулися більш-менш паритетні переговори, потрібно для нас обов’язково зупинити ворога. Заморозка буде лише у тому випадку, якщо нам вдасться зупинити російський наступ.
"Якщо не вдасться зупинити російський наступ, то і переговори і продовження війни затягнуться на тривалий час. А далі все знову буде залежати від того, чи вдасться нам зупинити ворога. Якщо вдасться чи Трамп дотисне Путіна, то, можливо, у середині чи наприкінці 2025 року вдасться домовитися про завершення бойових дій. Але весь цей час будуть паралельно і переговори, і активні бойові дії. І це, на превеликий жаль, найбільш імовірний сценарій на 2025 рік. Найгірший сценарій - якщо нам не вдасться утримати фронт", - підкреслює політолог.
Макроекономіст Данило Монін притримується дещо іншої точки зору. На його думку, у 2025 році велика вірогідність саме заморозки війни.
"Я думаю, головною подією та зміною в економіці України у 2025 році може стати припинення військових дій. І хоча зараз і уряд і МВФ і НБУ і більшість аналітичних центрів вважають основним сценарієм - війну на весь 2025 рік, я думаю, що обидві сторони близькі до виснаження з точки зору людських ресурсів і технічних теж. Лише дронів достатньо. А прихід перемир'я може суттєво змінити ландшафт України. З одного боку, припинення війни це нова надія, з іншого боку внутрішні економічні проблеми відразу вийдуть на передній план", - вважає Данило Монін.
Економічний аналітик додає, що поточна влада в Україні, судячи з тенденцій, має намір вирішувати економічні проблеми "виключно в стилі концтабору". Тому в політиці та економіці пануватимуть вимоги змін. Це не сприяє інвестиційному клімату. Тому навряд чи до виборів ми побачимо інвестиції в Україну. Але відкриття кордонів може стимулювати міграцію частини чоловіків закордон. Втім, як і повернення частини жінок і дітей усередину країни. Але очевидно, що громадянам слід готуватися до ще одного важкого економічного року. Експерт нагадує, що після перемоги Дональда Трампа на виборах Президента США почав зростати інтерес до боргових паперів України на заході - інвестори очікують на завершення війни та вірять, що їхні гроші примножаться.
На думку Данила Моніна, на 2025 рік Україні точно вистачить грошей. Питання виділення 50 млрд доларів фінансової допомоги від G7 фактично вирішене, і це грантові гроші (тобто їх повертати не потрібно). Відповідно, їх точно вистачить у будь-якому зі сценаріїв, і дефіцит бюджету України буде дуже низьким. 41 млрд 634 млн доларів західного фінансування отримала Україна за підсумками 2024 року. У грудні - 9,3 млрд доларів від ЄС, США, Японії, МВФ і Великобританії.
Якщо війна триватиме весь 2025 рік і фінансування буде достатнім, зростання ВВП, за прогнозами Моніна, становитиме 2,5%. Якщо ж війна, як обіцяє Трамп, закінчиться і фінансування України буде меншим, ніж у базовому сценарії, зростання ВВП очікується на рівні 4%.
А от у 2026 році, якщо буде обмежена фінансова допомога від США, Україна може опинитися у досить скрутному становищі. Про це пише The Economist. Раніше міністр фінансів України Сергій Марченко зазначав, що без допомоги зі США (якщо Трамп та республіканці її уріжуть), Україна зможе воювати лише до середини 2025 року.
Американське видання Financial Times пише про те, що у 2025 році припиниться війна в Україні. Буде посилена американська допомога Києву, та Росії будуть загрожувати більш серйозні санкції. Видання вважає, що Дональд Трамп зможе посадити Зеленського та Путіна за стіл переговорів та укласти мир на вигідних для Заходу умовах. Водночас Зеленському доведеться погодитися на фактичний контроль Росією над окупованими територіями України (без юридичного визнання цього факту) - в обмін на гарантії безпеки з боку США та ЄС. Питання вступу України до НАТО при цьому буде відкладено на далеке майбутнє.
Це дозволить Путіну підготуватися до нової війни. Втім, ще до озвучення офіційного "мирного плану" Трампа у МЗС РФ відкинули будь-які домовленості про припинення війни з Україною на пропозиції, що лунають із США. Про можливі умови миного плану Трампа Інформатор писав тут. В РФ продовжують вимагати включення у повному складі до Росії Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей (значна частина яких ще не окупована росіянами) та офіційного визнання Україною цього факту. Також РФ не збирається брати участь в ініційованому Україною другому Саміті миру. Також в РФ називають Зеленського нелегітимним президентом та заявили про наміри підписувати мирні угоди лише після виборів в Україні (а в умовах війни їх провести неможливо).
Німецьке видання Die Welt пише, що у 2025 році Дональд Трамп хоче закінчити війну. "Україна наразі суттєво ослаблена у військовому відношенні: моральний дух військ падає, кількість дезертирів зростає. Тому, українській владі залишається лише один сценарій - переговорів", - пишуть журналісти. Водночас і президент Угорщини Віктор Орбан вважає, що війна в Україні закінчиться у 2025 році - або переговорами або "знищенням однієї зі сторін". А поки не відбулася інавгурація Трампа, Україна спробує перехопити ініціативу на фронті - щоб мати більш вигідні переговорні позиції.
За базовим прогнозом Міжнародного валютого фонду (МВФ) війна в Україні триватиме до кінця 2025 року. За негативним сценарієм - війна триватиме до середини 2026 року. Зазначимо, що МВФ неодноразово переглядав свої прогнози у бік відтермінування дати завершення війни Росії проти України.
Колишній очільник МЗС України Дмитро Кулеба не вірить у швидкий мир в Україні, про що обіцяв новообраний президент США Дональд Трамп. Ключовою причиною є існування величезних розбіжностей між Києвом та Москвою щодо умов завершення війни. Ексміністр вважає, що справжній кінець війни можливий лише коли хтось один її переживе - або Україна або Путін. При цьому, на думку Кулеби, до НАТО Україну зможуть запросити лише через 10-20 років.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.