У новому аналізі йдеться про можливість продовження конфлікту до середини 2026 року, що призведе до значного зростання дефіциту зовнішнього фінансування та сповільнення економічного відновлення
Експерти Міжнародного валютного фонду (МВФ) оновили негативний прогноз для України, враховуючи можливе продовження війни на більш тривалий період. Згідно з новим сценарієм, війна може тривати до середини 2026 року. Це матиме серйозні наслідки для економіки країни.
Цей негативний прогноз відображає ймовірність більш інтенсивних бойових дій, що, в свою чергу, призведе до значніших економічних втрат. Якщо базовий сценарій передбачав завершення конфлікту до кінця 2025 року, то в оновленому прогнозі дефіцит зовнішнього фінансування збільшиться до 177,2 мільярда доларів порівняно з попередніми 148 мільярдами. Загалом, основні макроекономічні показники будуть значно гіршими, з прогнозом на зниження реального ВВП на -2,5% у 2025 році.
Особливу увагу в прогнозі приділено впливу війни на енергетичну інфраструктуру України, що може привести до ще більших руйнувань і перебоїв у постачанні електроенергії, порівняно з базовим сценарієм. У результаті цього сповільниться економічне відновлення, а інфляція залишатиметься на високому рівні.
Незважаючи на негативні прогнози, МВФ наголошує на стабільності програми підтримки України. Дискусії з урядом і міжнародними партнерами вказують на надійність фінансових гарантій, що дозволяє очікувати досягнення макроекономічної стабільності навіть за таких обставин. Окрім цього, в середньостроковій перспективі можливе поступове наближення до базових показників завдяки євроінтеграції та зворотній міграції.
Оновлений прогноз також враховує більш високі потреби в обороні і економічну слабкість, що призведе до зростання бюджетного дефіциту в 2025-2026 роках. Водночас, прогноз щодо інфляції та економічного зростання залишатиметься поміркованим, з тим, що темпи відновлення економіки будуть повільними в порівнянні з оптимістичними оцінками.
Нагадаємо, що в жовтні МВФ переглянув свої оцінки щодо війни, продовживши термін її завершення до 2025 року. Раніше, у червні 2024 року, базовий сценарій передбачав завершення війни до кінця 2024 року.
НБУ продовжить поступово послаблювати курс гривні, адже регулятор прагнутиме не створювати нові проінфляційні ризики. Девальвація за результатами повного року буде не більше ніж на 10%, а курс наприкінці наступного грудня - дещо нижчим ніж 46 грн/$.
Також нові домовленості з Міжнародним валютним фондом (МВФ), за якими Україна отримає 1,1 мільярда доларів, передбачали майбутню пенсійну реформу. Так, у документі, оприлюдненому МВФ, йдеться про те, що Україна надалі має вживати заходів для мінімізації тиску витрат, пов’язаного з пенсіями.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.