В уряді стверджують, що накопичили достатньо палива в газосховищах, але водночас шукають гроші на додаткові закупівлі
Ще влітку уряд зобов’язав "Нафтогаз" заповнити до початку зими газові сховища 19-ма мільярдами кубометрів палива. Однак станом на 8 листопада, за словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, в підземних газосховищах країни було накопичено 14,6 млрд кубів блакитного палива. Наскільки критичною є різниця між планами і дійсністю і чи не призведе вона до нестачі палива Україні протягом цієї воєнної зими?
"До повномасштабної війни Україна була імпортозалежною. Ми споживали 27-30 млрд кубометрів газу на рік, а видобували в середньому 20. Близько 10 млрд доводилося імпортувати з країн Євросоюзу, цей газ використовувався для потреб економіки та промисловості, а також комерційними споживачами", – говорить виконавчий директор асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.
Після 24 лютого 2022 року споживання газу в Україні зменшилося. Це пояснюється зупинкою роботи багатьох підприємств та міграцією населення. За розрахунками експертів, попит на газ з боку промисловості під час війни зменшився більш ніж на 50%, в перші місяці падіння сягало 70%.
Але навіть попри це у владі розуміли, що при підготовці до опалювального сезону Україні необхідно купити більше газу, ніж видобувається в Україні. Про це, зокрема, казав керівник провладної фракції у Верховній Раді “Слуга народу” Давід Арахамія.
При цьому, за його словами, пріоритетом мав бути газ власного видобутку: “Важливо викупити весь його об’єм. І лише потім – імпортований”. Тим більше, що газ на європейських хабах коштував на той час $1200-1300 за 1000 кубометрів, а в Україні – $750-800 без ПДВ.
В результаті, перед початком зими в українських газосховищах було накопичено 14,7 млрд кубічних метрів газу, 98% якого – це український газ. Про це 8 листопада повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Зокрема, за його словами, державна компанія “Укргазвидобування” за 9 місяців 2022 року видобула майже 10 млрд кубометрів. “Попри війну й усі виклики, це лише на 2% менше, ніж було видобуто за цей же період минулого року”, – підкреслив Шмигаль.
Практично відразу почалося витрачання газу, накопиченого в газосховищі. “Україна вже відбирає газ зі своїх підземних сховищ для опалення регіонів”, – повідомила пресслужба НАК “Нафтогаз” 7 листопада.
При цьому старт сезону відбору 2022/2023 у “Нафтогазі” назвали найпізнішим офіційно зафіксованим початком відбору газу за останнє десятиліття Наприклад, 2021 року газ із запасів знадобився на місяць раніше – 7 жовтня.
Факторів пізнього старту відбору газу є кілька. Наприклад:
"Відбір газу відбувається на одному газосховищі, яке було обрано для старту відбору через максимальну гнучкість у регулюванні технологічних режимів. У такий спосіб оператор газосховищ зможе оперативно реагувати на потреби системи та населення країни під час зміни сезонів", – розповіли у "Нафтогазі".
Однак вже через 20 днів обсяг накопиченого у газосховищах газу зменшився на 700 млн кубів. І, судячи з усього, поза оптимістичні заяви урядовців про забезпеченість країни газом на всю зиму, такі темпи його витрачання викликали необхідність пошуку резервів. Принаймні, 28 листопада голова правління “Нафтогазу” Олексій Чернишов звернувся за допомогою до Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) щодо додаткових обсягів газу для проходження опалювального сезону.
30 листопада представник міністерства фінансів США Браян МакКолі повідомив, що Нафтогаз може використати для закупівлі газу на опалювальний сезон частину кредиту в 500 млн доларів, виділеного США через Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Газового блекауту в Україні не буде, оскільки навіть попри обстріли з боку рф енергетики роблять все для того, аби забезпечувати газопостачання та видобуток природного газу на території нашої країни, заявив виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.
"Якщо немає електрики, зокрема, газ використовується і для транспортування газу. Тому в плані електрики – це негативно впливає на роботу енергетичного сектору. Але зазвичай енергетики швидко поновлюють енергопостачання. Та, зокрема, й видобувні компанії України активно використовують генератори, зокрема, дизель-генератори для того, щоб продовжувати видобувати природний газ та забезпечувати нашу енергетичну безпеку", – зазначив Петренко.
Потенційно, з наявними запасами газу у підземці та поповненням ПСГ у наступні місяці, ми повинні пройти зиму без суттєвих ускладнень, підкреслив експерт. Але якщо Росія продовжить завдавати ударів по газовидобувних об’єктах, то в Україні знизяться показники видобутку газу. Це призведе до того, що Україні доведеться закуповувати газ у країн ЄС. А він коштує значно дорожче.
Директор енергетичних програм центру Разумкова Володимир Омельченко вважає, що краще готуватися до гіршого. Наприклад, якщо Росія буде нищити газову інфраструктуру України. Або якщо буде дуже холодна зима.
"Все-таки треба розраховувати на варіант, де існують найбільші ризики. Якщо опалювальний сезон буде проходити у критичному режимі, то палива може не вистачити. Треба буде закупити ще до двох мільярдів кубічних метрів імпортного газу", – говорить експерт.
У "Нафтогазі" говорять про ще більші обсяги. Для того, щоб забезпечити потреби українців в електроенергії під час опалювального сезону, необхідно закупити додаткові близько 3 мільярдів кубометрів газу, повідомив під час зустрічі з послами G7 та Делегацією ЄС голова правління "Нафтогазу" Олексій Чернишов. Ці об’єми палива, за його словами, застрахують від військових ризиків, які можуть спричинити повне вимкнення світла.
"Відповідно до попередніх розрахунків Міненерго, враховуючи військові ризики, для генерації електроенергії на період опалювального сезону необхідно додатково до 3 мільярдів кубів газу, що в грошовому еквіваленті сьогодні — понад 4 мільярдів доларів США. У цьому нам потрібна допомога наших іноземних партнерів", – пояснив Олексій Чернишов.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Ольга Чорна