Чи приєднається Україна до ЄС у 2025 році - відповідь експерта

Інформатор дізнався у політолога Володимира Фесенка, наскільки посилиться процес євроінтеграції України у 2025 році

Володимир Фесенко, євроінтеграція
Володимир Фесенко, євроінтеграція

Інформатор поспілкувався з головою Центру прикладних політичних досліджень ПЕНТА Володимиром Фесенком. За його словами, ніякого вступу до ЄС України у 2025 році не буде попри заяви чиновників та політиків. Прем'єр Денис Шмигаль та віцепрем'єрка Ольга Стефанішина обіцяли Україну в ЄС вже у 2025 році. Натомість цей процес займе щонайменше ще декілька років. У найгіршому випадку 10-15 років або навіть більше. 

"2025 рік - це буде рік масштабних і змістовних переговорів України з ЄС. На перемовини у нас піде 2-3 роки щонайменше. Можливо, й більше. З наступного року розпочнуться змістовні та реальні переговори у більш ніж 30 напрямках. Зараз вже є рамкові домовленості. Формальний старт вже відбувся. Чекати, що ми за рік чи два вступимо до Євросоюзу - м’яко кажучи, наївно", - зазначає політолог і кандидат філософських наук Володимир Фесенко.

Якщо реформи прийматимуть швидко, процес інтеграції України може завершитися впродовж 5-7 років. Так, до прикладу, вважає президент Європейської Ради Шарль Мішель. При цьому Володимир Фесенко нагадав, що у Брюсселі неодноразово казали про 2030 рік як можливість вступу України - такий сценарій доволі оптимістичний. Більшість аналітиків та політиків орієнтуються саме на цей рік.

Раніше політтехнолог Тарас Загородній наголошував, що песимістичний сценарій передбачає, що євроінтеграція розтягнеться ще до 10-15 років. Це якщо не відбудеться зміна політичного курсу чи згортання демократії, як у Туреччини, яка веде перемовини про приєднання до ЄС вже 19 років. 

Рівень корупції залишається однією з головних проблем України на шляху до вступу у ЄС. Такі країни, як Болгарія чи Угорщина досі не позбулися цього ганебного явища, але навіть найгірші результати в Євросоюзі все одно на порядок кращі, ніж в Україні. У сусідній Молдові, яка може приєднатися до ЄС разом з Україною, справи з корупцією набагато кращі, ніж в Україні. 

Українська економіка теж потребує значних реформ для відповідності критеріям ЄС. Йдеться про підвищення стандартів виробництва, а значить і здорожчання товарів. А ще — реформу податкової та фінансової систем. Український аграрний сектор лякає європейських виробників не лише своєю потужністю, але і структурою. Європа має мільйони дрібних фермерів, які є неконкурентноздатними у порівнянні з гігантськими агрохолдингами. Треба очікувати, що країни-члени ЄС використають перемовини, аби усунути загрозу. Про це пише Богдан Зосимчук в Інформаторі.

Видання The Times запитує, наскільки серйозно Європейський Союз налаштований щодо інтеграції України? Річ у тім, що за попередніми оцінками, це коштуватиме євроспільноті 186 мільярдів євро упродовж 7 років. Загальний бюджет ЄС у 2022 році склав 170 мільярдів євро. Ці гроші стануть додатковими витратами для найзаможніших держав блоку, а країни які здебільшого були бенефіціарами, як Польща, Іспанія, Португалія та Угорщина, мають стати платниками.

Ще на початку 2023 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна буде готовою стати членом ЄС вже за два роки. Профільна віце-прем’єрка з євроінтеграції Ольга Стефанішина теж сказала, що Україна виконає всі вимоги для членства в ЄС "за пару років". Проте це лише красиві заяви.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube