Зібрали в одному матеріалі відповіді на всі ці питання
Є багато питань, які турбують військовослужбовців. Вони не мають часу на звернення до юристів та пошук нових законопроектів, які ухвалюються майже щотижня. Тому Інформатор зробив це за захисників і зібрав відповіді в одному матеріалі.
Коли чекати демобілізації, чи можна взяти відпустку і скільки отримую в разі поранення - все це Інформатор запитав у координаторки Лінії підтримки “Ветеран Хабу” (в минулому - юридична консультантка) Людмили Кормош.
Якщо ви є громадянином України, і вам від 18 до 60 років - так, мають. Втім є два важливих нюанса.
По-перше, сьогодні немає необхідності мобілізувати всіх. Закон надає умови, за яких це може статися. Шукають представників певних спеціальностей на заміщення певних посад. Людмила Кормош наводить приклад: IT-фахівці, вони можуть бути операторами БПЛА. Проте хто конкретно сьогодні потрібен армії, сказати не може, адже це компетенція Міноборони. В першу чергу мобілізували ветеранів російсько-української війни, адже вони є оперативним резервом. Так сталося ще на початку повномасштабного вторгнення.
По-друге, в законі прописан перелік осіб, яких точно не можуть мобілізувати. Ознайомитись з ним можна тут.
Мобілізують всіх до кінця дії воєнного стану. Є підстави, через які людину можуть звільнити з військової служби - сімейні обставини, необхідність догляду за родичем, який має захворювання і відповідний висновок МСЕК або поранення, контузія, каліцтво, яке унеможливлює подальше проходження військової служби.
Людмила Кормош повідомила, що це закрита інформація. Визначити це може виключно Генштаб та оперативне командування. Розголос інформації про ротацію або її потрапляння у відкритий доступ є небезпечним для самих бійців.
Так, але за певних причин. На час дії воєнного стану традиційна щорічна відпустка для військовослужбовців, а також додаткова як для учасників бойових дій не надається.
Відпустка можлива в разі:
Такі відпустки надаються в будь-який час і незалежно від того, скільки минуло з початку служби. Для того, щоб оформити відпустку, слід звернутися до безпосереднього командира. Перелік документів, які треба надати, не є вичерпним. Якщо, на думку військовослужбовця, командир безпідставно відмовляє у наданні відпустки, його рішення можна оскаржити у вищого керівництва або в суді.
Воно складається з багатьох компонентів. Зазвичай це посадовий оклад та надбавки. Це може бути абсолютна різна сума в залежності від того, на яку посаду прийшов військовослужбовець, який це підрозділ і де вони виконують завдання.
Структура посадового окладу - в районі 14-16 тисяч грн. Додатково нараховуються гроші в залежності від звання, посади та підрозділу військовослужбовця. Максимальний розмір премії 30 тисяч грн.
Окрім цього, є "бойова премія" за безпосереднє перебування в зоні бойових дій 100 тисяч грн. Зраз і 30 тисяч грн, і 100 тисяч грн виплачуються пропорційно. Наприклад, якщо військовослужбовець був у зоні бойових дій не повний місяць, то ця сума ділиться на кількість проведеного там часу і нараховується відповідно до цього - орієнтовно 3300 грн в день.
За словами Людмили Кормош, зміни стосовно пропорційності 30 тисяч грн відбулися нещодавно.
Останнім часом спостерігається затримка виплат премій у військовослужбовців.
Для отримання компенсації має бути довідка про обставини поранення, а отримати її можливо тільки після службового розслідування. Воно необхідне для встановлення зв’язку між інцидентом і захистом Батьківщини - тобто чи справді це було бойове поранення, а не побутова травма або наслідок необережного поводження зі зброю. Службове розслідування проводить керівництво. Не завжди час та обставини дозволяють це зробити - якщо йдеться про гарячі точки і постійні обстріли, то спрогнозувати важко, процедура може зайняти більше часу. В разі непроведення розслідування військовослужбовцю або його родичам слід звернутися до командира з рапортом та відповідною заявою про видачу довідки про обставини поранення. Оскаржити бездіяльність чи висновок можна у вищого керівництва або в суді.
Важливо пам’ятати, що на час перебування військовослужбовця у лікувальному закладі за ним зберігається грошове забезпечення і премія в розмірі 100 тисяч грн. Тому проведений час у шпиталі також має значення.
В Центральному юридичному управлінні ЗСУ нам порадили звертатися до:
Отримати консультацію юристів, психологічну підтримку та допомогу з пошуку роботи можна в організації “Ветеран Хаб” щодня з 8 до 22 години за телефоном: 067 348 28 68.
Софія Єлагіна