Відпустки, виплати, мобілізація та демобілізація: що потрібно знати військовослужбовцям

Читать на русском

Зібрали в одному матеріалі відповіді на всі ці питання

Читать на русском
Відпустки, виплати, мобілізація та демобілізація: що потрібно знати військовослужбовцям

Зібрали в одному матеріалі відповіді на всі ці питання

Є багато питань, які турбують військовослужбовців. Вони не мають часу на звернення до юристів та пошук нових законопроектів, які ухвалюються майже щотижня. Тому Інформатор зробив це за захисників і зібрав відповіді в одному матеріалі. 

Коли чекати демобілізації, чи можна взяти відпустку і скільки отримую в разі поранення - все це Інформатор запитав у координаторки Лінії підтримки “Ветеран Хабу” (в минулому - юридична консультантка) Людмили Кормош.

Чи мають право мене мобілізувати?

Якщо ви є громадянином України, і вам від 18 до 60 років - так, мають. Втім є два важливих нюанса.

По-перше, сьогодні немає необхідності мобілізувати всіх. Закон надає умови, за яких це може статися. Шукають представників певних спеціальностей на заміщення певних посад. Людмила Кормош наводить приклад: IT-фахівці, вони можуть бути операторами БПЛА. Проте хто конкретно сьогодні потрібен армії, сказати не може, адже це компетенція Міноборони. В першу чергу мобілізували ветеранів російсько-української війни, адже вони є оперативним резервом. Так сталося ще на початку повномасштабного вторгнення. 

По-друге, в законі прописан перелік осіб, яких точно не можуть мобілізувати. Ознайомитись з ним можна тут.

На який термін мобілізують?

Мобілізують всіх до кінця дії воєнного стану. Є підстави, через які людину можуть звільнити з військової служби - сімейні обставини, необхідність догляду за родичем, який має захворювання і відповідний висновок МСЕК або поранення, контузія, каліцтво, яке унеможливлює подальше проходження військової служби. 

Через який час відбувається ротація для бійців з передової?

Людмила Кормош повідомила, що це закрита інформація. Визначити це може виключно Генштаб та оперативне командування. Розголос інформації про ротацію або її потрапляння у відкритий доступ є небезпечним для самих бійців. 

Чи можу я піти у відпустку? 

Так, але за певних причин. На час дії воєнного стану традиційна щорічна відпустка для військовослужбовців, а також додаткова як для учасників бойових дій не надається. 

Відпустка можлива в разі:

  • виникнення поважних сімейних обставин (одруження, смерть близької людини тощо) - до 10 календарних діб
  • реабілітації та лікування. Її термін визначають лікарі в залежності від того, скільки часу потрібно бійцю на відновлення
  • вагітності та пологів для жінок. Їм також надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.


Такі відпустки надаються в будь-який час і незалежно від того, скільки минуло з початку служби. Для того, щоб оформити відпустку, слід звернутися до безпосереднього командира. Перелік документів, які треба надати, не є вичерпним. Якщо, на думку військовослужбовця, командир безпідставно відмовляє у наданні відпустки, його рішення можна оскаржити у вищого керівництва або в суді. 

На яке грошове забезпечення я можу розраховувати?

Воно складається з багатьох компонентів. Зазвичай це посадовий оклад та надбавки. Це може бути абсолютна різна сума в залежності від того, на яку посаду прийшов військовослужбовець, який це підрозділ і де вони виконують завдання. 

Структура посадового окладу - в районі 14-16 тисяч грн. Додатково нараховуються гроші в залежності від звання, посади та підрозділу військовослужбовця. Максимальний розмір премії 30 тисяч грн. 

Окрім цього, є "бойова премія" за безпосереднє перебування в зоні бойових дій 100 тисяч грн. Зраз і 30 тисяч грн, і 100 тисяч грн виплачуються пропорційно. Наприклад, якщо військовослужбовець був у зоні бойових дій не повний місяць, то ця сума ділиться на кількість проведеного там часу і нараховується відповідно до цього  - орієнтовно 3300 грн в день. 

За словами Людмили Кормош, зміни стосовно пропорційності 30 тисяч грн відбулися нещодавно. 

Останнім часом спостерігається затримка виплат премій у військовослужбовців.

На яку компенсацію я можу розраховувати, якщо мене поранили під час виконання бойового завдання?

  • втрата працездатності без встановлення групи інвалідності - орієнтовно 173 600 грн (70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року) 
  • отримання третьої групи інвалідності внаслідок поранення - орієнтовно 620 250 грн (250- кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року)
  • отримання другої групи інвалідності внаслідок поранення - орієнтовно 744 300 грн (300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року) 
  • отримання першої групи інвалідності внаслідок поранення - орієнтовно 992 400 грн (400- кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року).


Для отримання компенсації має бути довідка про обставини поранення, а отримати її можливо тільки після службового розслідування. Воно необхідне для встановлення зв’язку між інцидентом  і захистом Батьківщини - тобто чи справді це було бойове поранення, а не побутова травма або наслідок необережного поводження зі зброю. Службове розслідування проводить керівництво. Не завжди час та обставини дозволяють це зробити - якщо йдеться про гарячі точки і постійні обстріли, то спрогнозувати важко, процедура може зайняти більше часу. В разі непроведення розслідування військовослужбовцю або його родичам слід звернутися до командира з рапортом та відповідною заявою про видачу довідки про обставини поранення. Оскаржити бездіяльність чи висновок можна у вищого керівництва або в суді. 

Важливо пам’ятати, що на час перебування військовослужбовця у лікувальному закладі за ним зберігається грошове забезпечення і премія в розмірі 100 тисяч грн. Тому проведений час у шпиталі також має значення. 

В яких законах я можу знайти більше відповідей?

В Центральному юридичному управлінні ЗСУ нам порадили звертатися до:

  • Закон України "Про військовий обов’язок та військову службу" (посилання)
  • Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (посилання)
  • Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (посилання
  • Указ Президента України "Про загальну мобілізацію" (посилання)
  • Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ (посилання)
  • Постанова Кабміну "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (посилання)
  • Інструкція про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби ЗСУ (посилання)
  • Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ та деяким іншим особам (посилання).
  • Постанова Кабміну "Питання деяких виплат військовослужбовцям , особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (посилання )


Отримати консультацію юристів, психологічну підтримку та допомогу з пошуку роботи можна в організації “Ветеран Хаб”  щодня з 8 до 22 години за телефоном: 067 348 28 68.

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.