Чи може вибухнути ЗАЕС у разі пересихання її ставка-охолоджувача: пояснення експерта

Читать на русском

Після аварії на японській АЕС "Фукусіма", на українських АЕС були проведені стрес-тести на випадок надзвичайних ситуацій.

Читать на русском
ЗАЕС
У випадку пересихання охолоджувача реактори заглохнуть, але не вибухнуть

Після аварії на японській АЕС "Фукусіма", на українських АЕС були проведені стрес-тести на випадок надзвичайних ситуацій.

Обміління ставка-охолоджувача Запорізської АЕС до жодних критичних наслідків не призведе. Для станції це просто означатиме повну зупинку. 

Про це йдеться в матеріалі Інформатора "Загроза на ЗАЕС: все заміновано, кадировці чекають вказівок".

Зокрема, за словами колишнього голови громадської ради Державної інспекції ядерного регулювання Олексія Толкачова, після аварії на японській АЕС "Фукусіма", на українських АЕС були проведені стрес-тести на випадок надзвичайних ситуацій.

"За їх результатами на українських АЕС були запроваджені технологічні рішення, які виключають можливість повторення аварії на АЕС Фукусіма. Зокрема, були створені системи перетворення водню, щоб виключити можливість вибуху реактора навіть за умови втрати електропостачання, втрати рідини охолоджувача, землетрусу і інших несприятливих обставин",  – пояснює Толкачов.

Також експерти, опитані Інформатором кажуть, що ЗАЕС вже довгий час працює по новітнім технологіям американської компанії Westinghouse, які росіяни не змогли повністю опанувати. Це одна з причин, з яких вони так і не змогли повністю інтегрувати станцію у власну систему "Росатома". Також з цієї причини вони продовжують змушувати український персонал ЗАЕС до співпраці.

Відмінність "чорнобильського" реактора РБМК від встановлених на ЗАЕС реакторів ВВЕР-1000

Коли українців лякають Чорнобилем, то забувають сказати про принципову відмінність реакторів на Запорізькій АЕС (ВВЕР-1000, проект В-320) від чорнобильських реакторів РБМК-1000, кажуть спеціалісти. Зокрема Олексій Толкачов нагадуєе, що всі реактори ВВЕР-1000 сховані у герметичний конфайнмент — оболонку з півтораметрового напруженого залізобетону, яка має витримати як зовнішнє падіння легкого літака, так і внутрішній вибух, аварію і викид радіоактивних матеріалів.

"На Чорнобильській АЕС такого конфайнменту не було. До речі, його немає і на Ленінградській, Курській та Смоленській АЕС, де досі експлуатують чорнобильські ректори РБМК. Не варто там необачно курити. Отож, реактор закритий в герметичній оболонці, за яку нічого не вийде, хіба що орки почнуть планомірно бомбардувати конфайнмент декількома надпотужними бомбами. Та навіть після цього ще треба зруйнувати корпус реактора. По-друге, на ЗАЕС, в реакторах ВВЕР-1000, лише 66 тонн урану в кожному реакторі. В чорнобильських реакторах РБМК було значно більше - 192 тонни", - каже фахівець.

Нарешті Толкачов називає реактори на Запорізькій АЕС "докритичними", на відміну від Чорнобильської АЕС, де були "надкритичні". Це означає, що в реакторі не може статися самовільний розгін потужності, як це було на ЧАЕС. Якщо реактор ВВЕР-1000 залишити без нагляду, то він самовільно заглохне. На ЧАЕС було навпаки. 

За словами Толкачова, масштабна біда може статися хіба що у випадку удару ракетних ударів по ЗАЕС. Інші причини видаються зараз малореальними. 

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленьский заявляв про намір росії підірвати ЗАЕС. Тим часом військові експерти припускають, що замість Запорізької, путін може підірвати Курську АЕС, на якій встановлені аналогічні Чорнобильскім реактори РБМК.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.