Російські окупанти скидають надважкі бомби на "Азовсталь"
Сьогодні очі людей всього світу прикуті до Маріуполя, в якому розгортається грандіозна гуманітарна катастрофа та тисячі конкретних людських трагедій. А також до "Азовсталі", символу мужності та непохитності маріупольців та захисників міста. Тим часом безчинства, які творять російські війська в цьому місті, вже позначилися на світовій економіці. Адже до того, як до Маріуполя прийшла російська армія, це був один із найбільших світових центрів металургії.
Інформатор вирішив розібратися, яку роль грав Маріуполь у світовій економіці, а також, що і коли вдасться відновити після перемоги України.
"Маріуполь - унікальне місто. Це місто металургів. Практично в кожній родині хтось працював на одному з двох найбільших металургійних комбінатів, - каже виходець із Маріуполя, автор інтернет-журналу Метал Артем Ільїн. Не кожне місто має населення, що дорівнює кількості персоналу на металургійних комбінатах Маріуполя. Це були міста в місті. На території меткомбінату Ілліча була прокладена тролейбусна лінія для розвезення співробітників від прохідних до цехів. Маріуполь - це морський порт, який теж тісно пов'язаний з металургією.Через нього відвантажувалася готова продукція. За рахунок податків, які платили меткомбінати та їхні співробітники фінансувалося багато важливих соціально-культурних об'єктів: палаци культури, спорткомплекси, парки. Ми дуже сподіваємось на відродження Маріуполя, на те, що у цих металургійних підприємств з'явиться майбутнє".
Група "Метінвест", частиною якої є "Азовсталь" та ММК Ілліча, виробляє коксову продукцію, чавун, сталеві напівфабрикати, сортовий та плоский прокат на власних підприємствах в Україні, Італії, Болгарії та Великій Британії. З українського металу збудовано багато знакових об'єктів по всій Європі. Якщо вірити ЗМІ, у 2021 році прочитати про ці об'єкти можна було на спеціальному сайті Метінвесту, присвяченому 15-річчю компанії robymo.com.ua. Але сьогодні, пройшовши за посиланням, ви потрапите на хроніку страшної війни, розв'язаної росією.
А легендарний комбінат "Азовсталь" сьогодні має такий вигляд.
"Українська металургія на 80% орієнтована на експорт. У 2020-2021 рр. 45% продукції "Азовсталі" йшло на італійські заводи. У Німеччині, Австрії, Італії працюють виробництва, що купують у "Азовсталі" напівфабрикати та випускають кінцеву продукцію для своїх ринків, - каже Директор ГМК-Центр Станіслав Зінченко, - За даними профільних асоціацій, у 2022 році обсяги будівництва в Європі впадуть через війну в Україні, тому що метал дорожчає, слідом за ним дорожчає фасований прокат (швелера, балки, арматура). Крім безпосереднього подорожчання через дефіцит доведеться довше чекати поставок".
Станіслав Зінченко наводить статистику, яка показує роль маріупольських меткомбінатів: "Азовсталі" та ММК Ілліча у світовій економіці:
"Найскладніша ситуація у наших заводів в Італії та Британії, оскільки вони історично повністю залежали від слябів з "Азовсталі". Більше того, основними постачальниками слябів на європейський ринок загалом були "Азовсталь" та компанії з РФ. Два великі постачальники просто зникли з ринку. Це серйозний шок для європейської сталевої промисловості, яка була інтегрована з українською досить глибоко, - каже глава Метінвесту Юрій Риженков в інтерв'ю телеканалу Україна 24. - Зараз ми дуже наполегливо працюємо, щоб диверсифікувати постачання, купити сляби на відкритому ринку в Китаї, у Бразилії. Думаю, у нас вийде".
Станіслав Зінченко дивиться на цю ситуацію менш оптимістично: "Я на постійному зв'язку з колегами зі США. У них шок за цінами та недопостачаннями. Дефіцит сировини та напівфабрикатів — величезна проблема для заводів у Європі. Два маріупольські меткомбінати грали у цих постачаннях ключову роль. Вони були експортноорієнтовані на Європу, США та Туреччину через своє розташування: поряд з портом, тобто випадання двох цеглинок зі світових ланцюжків поставок відображається на всій світовій економіці. Як виявилося, зробити це швидко неможливо. За березень Бразилія змогла наростити 70 тис. тонн постачання чавуну в США замість 400-500 тис. тонн з України. Це означає, що протягом мінімум року світовий ринок буде лихоманити".
Юрій Риженков вважає, що відновити металургійне виробництво в Маріуполі можна буде не раніше, ніж місто звільнять від російських окупантів.
"Я абсолютно не вірю, що росія зможе запустити ці заводи. Ринку збуту в росії недостатньо для їхніх власних металургійних підприємств. А тут додаються ще два гіганти — ММК ім. Ілліча та "Азовсталь". Після того, що сталося в Маріуполі, я дуже сумніваюся, що якщо він залишиться окупованою територією, туди буде готовий поїхати кваліфікований персонал".
Крім того, на думку глави Метінвесту, росія не зможе замістити місце українських металургів на світовому ринку: "Європа не захоче купувати у них залізорудну продукцію. І незрозуміло чи зможуть вони переорієнтуватися на інші ринки. Найімовірніше, у санкціях, які є, Росія буде замикатися сама в собі. А це означає падіння виробництва на 30-40% переважно їх металургійних і гірничорудних підприємств".
Юрій Риженков не дає прогнозів того, коли комбінати зможуть запустити виробництво після закінчення бойових дій і повного повернення міста під контроль України. 31 березня він сказав, що якщо критичних ушкоджень немає, запуск триватиме кілька місяців. Але, на жаль, повідомлення Маріуполя останніх днів залишають на це мало надії.
"Якщо прямо зараз закінчиться війна, заново відбудувати заводи, напевно, можна за рік-півтора. Але вони не зможуть працювати без людей. Якщо на "Азовсталі" працювало понад 10 тисяч людей, то вони мають десь жити, їм потрібна міська інфраструктура. Тобто паралельно із заводами потрібно буде відбудовувати весь Маріуполь. І це великий виклик для України та світу", - каже Станіслав Зінченко.
У цьому впевнений генеральний директор "Азовсталі" Енвер Цкітішвілі. Він поділився планами відродження в ефірі телеканалу "Маріупольське телебачення".
"Чи можна буде відновити роботу? Так! Ми дуже грамотно технічно зупинили наші підприємства. У цей тяжкий період люди приходили на роботу під обстрілами. З перших днів агресії ми розуміли, що це швидко не закінчиться і наслідки будуть дуже важкими для виробництва. Співробітники – герої. Останню добу, 10 березня, на роботу виходило 3-4 особи, адже було вкрай небезпечно", - розповів Енвер Цкітішвілі.
Він висловив упевненість, що Маріуполь залишиться під контролем України та всі підприємства, а також саме місто будуть відновлені. Для цього розробляється спеціальна програма. Для співробітників, які братимуть участь у відновленні, планують збудувати модульні будинки з комфортними умовами.
"Програми перекваліфікації добре знайомі нашим працівникам. Упевнений, наші фахівці – найкращі та можуть виконувати будь-яку роботу. Навіть якщо зараз робота не така престижна, як була у Маріуполі – це питання часу. Якось ми повернемося до нашого українського Маріуполя, щоб побудувати його, а також запустити наш український "Азовсталь", - сказав Енвер Цкітішвілі.
Ольга Палій
Про те, чому війна, розв'язана Росією проти України, може стати причиною голоду та соціальних заворушень у країнах Азії та Африки. Інформатор писав тут.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Заголовне фото: з відкритих джерел