Офіційний представник дипломатичного відомства США у Брюсселі Деніел Сайзек зауважив, що українському урядові слід уважно діяти щодо цього питання
У дипломатичних колах США розглядають призупинення консульських послуг для українських чоловіків мобілізаційного віку як складне питання. Офіційний представник Держдепартаменту у Брюсселі, Деніел Сайзек, висловився, що це питання потребує уважного розгляду. Він зазначив, що Україна має право встановлювати свою політику, але додав, що поки що немає остаточного рішення відносно можливої допомоги нашій країні щодо повернення українських чоловіків додому.
Як пише "Радіо Свобода", відповідно до слов представника Держдепартаменту, справа громадян України, перш за все, є внутрішньою справою країни, і український уряд повинен самостійно вирішувати це питання. Водночас, Сайзек відзначив важливість розгляду такої ситуації та підтримки з боку європейських та американських партнерів.
У зовнішньополітичних колах вважають, що вирішення цього питання є важливим, оскільки потрібні люди для оборони країни. Однак ця тема залишається складною, і точних відповідей наразі немає. Зазначається, що підтримка українських громадян, які вирішили залишити країну через складну ситуацію, є важливою частиною міжнародної підтримки. Також відзначається і повага до рішень уряду України у вирішенні цього питання.
"Зрозуміло, що потрібні люди для ЗСУ, аби захищати країну… Це складне питання і важко сказати. Важливо, що Європа, і певною мірою США теж, – вітали українців, які вирішили, що їм та їхнім родинам потрібно було виїхати з України, і це була ще одна важлива частина підтримки Європи, наприклад. Водночас правильно, що уряду України потрібно інтенсивно та серйозно вивчати ситуацію. І ситуацію щодо людей для ЗСУ – це природно, і уряд США поважає право уряду України визначати свою політику", – сказав представник Держдепартаменту.
В Україні прийняли рішення заборонити видачу закордонних паспортів та інших документів особам чоловічої статі віком від 18 до 60 років за межі країни. Це рішення пов'язане із законом про мобілізацію, який набуде чинності у травні 2024 року. Такі кроки оцінюються як тимчасові, і обіцяють відновити нормальну роботу консульських послуг після визначення окремих аспектів нового законодавства.
При цьому пояснюється, що заборона стосується не всіх, а тільки чоловіків призовного віку і тільки тих, хто подавався з 23 квітня 2024 року. У випадку ж, якщо чоловік подавав заявку про надання консульської послуги (наприклад, оформлення закордонного паспорта) до 23 квітня, її буде розглянуто та опрацьовано в повному обсязі навіть після цієї дати. Виняток в обмеженні послуг буде лише для тих чоловіків, які оформлюють документи на повернення в Україну.
Наразі в мережі обговорюють новий Закон про мобілізацію, який набуде чинності з 18 травня. Однією з важливих норм, звіно, є обов'язок оновлення персональних даних протягом 60 днів у відділеннях ТЦК. Однак люди можуть фізично не встигнуть оновити дані протягом двох місяців через завантаженість центрів комплектування, а відтак, два мільйони українців можуть автоматично стати ухилянтами. Адвокат Микола Максимов поділився своїми думками про можливість покарання для тих, хто не виконає цього обов'язку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.