Нардеп з фракції "Європейська солідарність" Володимир Вʼятрович різко розкритикував рішення МЗС обмежити видачу паспортів та надання консульських послуг українцям призовного/мобілізаційного віку за кордоном. За словами парламентаря, цей крок розколює суспільство. А виграє від цього лише Росія, впевнений політик.
За словами Вʼятровича, не всі українці чоловічої статі, які перебувають за межами України, є ухилянтами. Водночас дії Міністерства зовнішніх справ суперечать закону. Про це нардеп написав на своїй сторінці у Facebook 25 квітня.
Вʼятрович у своєму дописі розписав по пунктах, чому рішення МЗС є хибним:
- За словами парламентаря, "уявлення, що ледь не всі українці за кордоном - ухилянти, які "перепливли Тису" чи виїхали за хабар - нісенітниця". Вʼятрович додав, що більшість перебуває за кордоном законно - це і ті, хто багато років живе і працює, чи навіть народився там, і ті, хто виїхав, будучи дитиною, до чи після початку повномасштабного вторгнення, а тепер досяг 18-ліття.
- Вʼятрович додав, що неправильно також важати, що українцям за кордоном байдужа власна Батьківщина. Таку саму претензію можна висунути на адресу будь-якому цивільному всередині України, вважає парламентар.
"Хтось пішов добровольцем в армію, хтось ні, когось мобілізували. Український народ не ділиться виключно на героїв-добровольців і негідників-ухилянтів. Більшість українців є звичайними людьми, які люблять свою країну і працюють для її блага відповідно до своїх уявлень і можливостей", - додав нардеп.
- Вʼятрович звернувся до 36 статті "Про військовий обов’язок і військову службу", згідно з якою військовий облік громадян України, які проживають за кордоном, не ведеться. Саме тому багато українців за кордоном навіть не мають військово-облікових документів. Водночас законодавство такі громадяни не порушували.
- Вʼятрович звинуватив новопризначеного заступника міністра закордонних справ Андрія Сибігу у порушенні Конституції в частині перевищення повноважень. Саме він своїм листом зупинив надання консульських послуг українцям за кордоном.
- Вʼятрович вказує на те, що Кулеба, виправдовуючи цей крок, посилається на нещодавні зміни до закону про мобілізацію, які фактично набирають чинності лише 18 травня. До того часу МЗС зобовʼязаний "діяти на основі чинного на сьогодні законодавства", зазначив політик. За словами нардепа, після 18 травня владі ще належить, як українці за межами держави зможуть отримати та оновити військово-облікові документи.
- Також нардеп підкреслив - жоден закон, у тому числі новий закон про мобілізацію, не забороняє громадянам отримувати паспорти за кордоном. Тож урядова постанова від 23 квітня, яка не дозволяє видавати чоловікам паспорти за кордоном, є протиправною, вважає політик.
- У цьому пункті Вїятрович визнав, що зрозуміти мету військового обліку українців за кордоном "взагалі складно". Оскільки мобілізуватися з числа таких людей будуть лише ті, "хто сам цього захоче".
- Вʼятрович припускає, що влада прагне змусити українців якнайшвидше повернутися до України. Однак, на його думку, результат "буде прямо протилежним". Адже більшість українців за кордоном "не кине роботу, навчання, дружин, дітей чи батьків, щоб поїхати в подорож в один кінець в Україну прямо зараз". Нардеп підкреслив, що ставлення до цього може бути різним, однак варто розуміти, "що саме так і буде".
- Також нардеп розкритикував вислови накшталт "Хай там і лишаються" на адресу українців за кордоном. В цьому пункті Вʼятрович вказує на вже наявну демографічну кризу в країні на тлі війни. Він навів приклад зі статистики, згідно з якою у 2023 році в Україні народилося лише 180 тисяч дітей, а померло майже 600 тисяч осіб.
"Додайте до цього триваючий виїзд людей, перш за все жінок і дітей, з країни, і ви зрозумієте, що йдеться про стрімке вимирання України. (...) Україна відштовхує їх (українців, які перебувають за кордоном) в обійми інших держав, які для вирішення власних демографічних проблем з радістю дадуть українцям не лише роботу й освіту, але й громадянство", - додав Вʼятрович.
- Насамкінець Вʼятрович заявив, що жодна цивілізована держава світу не відмовляє громадянам у праві отримати паспорти чи консульські послуги за кордоном. Не поширене таке явище і серед нецивілізованих країн. Наприклад Росія таку практику не застосовує, а єдина країна, яка зробила щось подібне, це сучасна Білорусь, зазначив нардеп.
Загалом, на думку Вʼятровича, від рішення влади щодо паспортів та консульських послуг за кордоном "виграє лише Росія". Оскільки державі-агресору на руку розкол між українціями, обмеження їх у правах та демографічна криза, додав парламентар.
Українці за кордоном зможуть дистанційно оновити свої військово-облікові дані
У четвер речник Міноборони Дмитро Лазуткін запевнив, що ТЦК та СП України не працюватимуть за кордоном. Водночас вручення повісток українським віськовозобовʼязаним громадянам в іноземних країнах зараз "виглядає нереальним". Для оновлення особистих даних, особи поза межами країни можуть скористатися електронним кабінетом, який мають запустити в червні.
Нагадаємо, усі консульства України з 23 квітня тимчасово припинили надання послуг чоловікам призовного віку. Обмежено усі послуги окрім дій з оформлення посвідчень особи на повернення в Україну. Рішення, як сказали в МЗС, тимчасове та буде скасоване 18 травня - у день, коли набере чинності закон про посилення мобілізації.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: