Нардепка оприлюднила офіційний документ із переліком виплат військовим керівникам, що викликало обурення в суспільстві. Найбільші суми сягають 20 мільйонів гривень, тоді як прозорість цих витрат ставиться під сумнів
Народна депутатка Верховної Ради Мар'яна Безугла, яка відома тим, що відкрито критикує українських генералів і вище військове керівництво країни, опублікувала у своїх соцмережах список грошових премій генералам. Гроші, як стверджує Безугла, були виплачені генералітету Збройних Сил України. У своєму дописі вона іронічно зазначила: "Укрпошта", плачеш?.
Безугла вочевидь натякала на те, що Укрпошта" раніше займала топ-місце серед компаній з високим рівнем заробітної плати і премії керівництва (Ігор Смілянський, голова "Укрпошти" у 2020 році отримав зарплатню у розмірі 1 млн 886 тис. 808,30 грн. - ред.). Наразі, ЗСУ посунуло лідерів з п'єдесталу.
Нардепка надала декілька документів, наголосивши на тому, що вони є офіційними. І поставила під сумнів прозорість розподілу коштів:
"Мені пишуть, та це фонди ж їхні, вони можуть розподіляти не собі. Можуть. А кому? Любимчикам? Для чого це? Чи собі, для дач? Хто як вирішить, так і буде. Хоч раз аудит проводився?", - ставить запитання Безугла.
У списку, оприлюдненому нардепкою, вказані граничні розміри премій, які отримують керівники військових формувань. Суми сягають десятків мільйонів гривень:
Також Мар'яна Безугла зазначила, що Міністр оборони України Рустем Умєров підтримує такі практики та нічого не змінює.
"Офіційний документ. І звісно, Умєров всі ці "традиції" підтримує, підписує і не міняє нічого", - додала вона.
Згідно з оприлюдненими матеріалами, премії військовослужбовцям виплачуються за окремими рішеннями міністра оборони, виходячи з фондів грошового забезпечення. При цьому граничні розміри виплат визначені без урахування податкових відрахувань.
Документ також зобов’язує проводити звітування щодо видатків на премії раз на квартал, проте нардепка наголошує на відсутності аудитів та непрозорості процесу.
Як писав Інформатор, з 1 січня 2024 року зарплати в державному секторі мали стати прозорими, прогнозованими та зрозумілими для громадян і для державних службовців. Також держслужбовцям мали скасувати стимулюючі виплати, а щомісячні премії - обмежити.
Нагадаємо, що 28 липня 2023 року Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт № 8222, який передбачає обмеження стимулюючих виплат. Премія за результатами щорічного оцінювання не може перевищувати розміру посадового окладу. Місячна премія держслужбовця не може перевищувати 30%, а квартальна - 90% розміру його посадового окладу. Максимальний розміру надбавки за вислугу років буде встановлено на рівні 30% від підвищеного посадового окладу.
Хоча відповідний законопроект підтримав Кабінет Міністрів, було не зрозуміло, чи буде фінансування зазначеної ініціативи забезпечено належним чином. Адже за наявними розрахунками для належного фінансового забезпечення законопроекту № 8222 необхідно було щонайменше 38 млрд гривень.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.