Безкоштовне житло для українців у Європі: які правила та програми діють в різних країнах

Читать на русском

У 2024 році низка держав ЄС змінюють правила перебування українських біженців. Це, зокрема, стосується і надання безкоштовного житла

Читать на русском
Литва
Наприклад, в Литві безкоштовне житло пропонують працівникам

У 2024 році низка держав ЄС змінюють правила перебування українських біженців. Це, зокрема, стосується і надання безкоштовного житла

Через вторгнення Росії багато українців були змушені виїхати за кордон, де знайшли тимчасовий притулок, зокрема у Європі. Так, цьогоріч багато країн ЄС змінили свої програми підтримки для громадян України. Зокрема, наших співгромадян заохочують працювати, пропонуючи безкоштовне житло.

Також деякі держави пропонують безкоштовні варіанти житла на обмежений період. Тим часом є країни, де інтегруватися українцям дещо складно. Видання Finance.ua розповіло, які держави надають українцям безкоштовне або доступне житло.

Литва: безкоштовне житло для українців

Литва прийняла десятки тисяч українських біженців. Місцеві підприємства заохочують українців працювати, пропонуючи безкоштовне житло та мовні курси. За даними Міграційної платформи EWL, роботу в Литві знайшли близько 32 400 українців зі статусом тимчасового захисту.

Литва готова працевлаштувати ще більше українців на тлі зростання економіки та низького рівня безробіття. Статус тимчасового захисту дозволяє працювати і проживати в країні протягом одного року з можливістю продовження. Також можна отримати гуманітарну візу.

Кількість вакансій для українців зросла, особливо в галузях виробництва, будівництва, охорони здоров’я, харчової промисловості та гостинності. Литва надає безкоштовне житло або житло за невисоку плату для працівників. Багато вакансій не вимагають знання литовської мови, а на деяких підприємствах навіть працюють перекладачі для українців.

Чехія: зміна правил надання безкоштовного житла

Чехія змінює правила надання безкоштовного житла для українців з 1 вересня 2024 року. Державне гуманітарне житло буде надаватися на термін до 90 днів. Після цього українцям потрібно буде шукати інше житло. Це стосується й вразливих категорій біженців. Чехія також надає фінансову допомогу, збільшує виплати на житло для вразливих осіб та надає надзвичайну невідкладну допомогу.

Швеція: покращення програми підтримки українців

У Швеції планують збільшити обсяг виплат для українців та надавати додаткову допомогу родинам з дітьми та соціально незахищеним людям. Однак, через високу вартість життя та відсутність безкоштовних курсів шведської мови, українцям важко інтегруватися. Шведський уряд розробив новий законопроєкт, який має покращити програму підтримки, включаючи доступ до системи охорони здоров’я, BankID та мовні курси.

Латвія: безкоштовне житло

Латвія продовжує надавати значну допомогу українським біженцям. Біженцям надають 120 днів безкоштовного проживання та 30 днів безкоштовного харчування. У 2024 році в бюджеті країни заплановано 4,4 млн євро на фінансування проєктів підтримки та інтеграції українських біженців.

Німеччина: соціальне житло

Німеччина прийняла близько 1,65 мільйона українців. Вони можуть отримати безкоштовне соціальне житло, фінансову допомогу, доступ до ринку праці, медичні та освітні послуги. У 2024 році змінюються умови підтримки: не всі землі Німеччини приймають біженців, а мовні курси доступні лише після працевлаштування. Деякі українці можуть втратити державну допомогу, якщо відмовляться від запропонованої роботи без поважної причини.

Румунія: помірні ціни на житло

У Румунії проживає понад 77 тис. українців. Легалізація та працевлаштування для українців у цій країні є досить простими. Вони отримують дозвіл на проживання та роботу, а діти можуть відвідувати українські школи. Оренда житла в Румунії залишається помірною, хоча з початку 2024 року країна не надає фінансової підтримки українцям.

Португалія: соціальна підтримка для вразливих категорій

У Португалії зареєстровано понад 100 тис. українців. Це одна з найдешевших країн Європи з сприятливим кліматом та доброзичливим населенням. Соціальну підтримку можуть отримати лише вразливі категорії українців. Вони також можуть звертатися за житловою підтримкою.

Данія: безкоштовне житло

У Данії понад 40 тис. українців отримали тимчасовий прихисток. У 2024 році біженцям надають безкоштовне житло у місцевих комунах. Також вони можуть розраховувати на фінансову підтримку та безкоштовну освіту для дітей. Вартість дитячих садків частково компенсується державою.

Оренда житла у Європі: найдорожчі міста

За даними платформи Housing Anywhere, у 2024 році середня вартість оренди квартир у Європі зросла на 9,6%. Найбільше ціни підвищилися в Будапешті, Гаазі та Утрехті. Найвищі ціни на оренду однокімнатної квартири зафіксовані у таких містах:

  • Лісабон - 2 500 євро;
  • Амстердам - 2 300 євро;
  • Утрехт - 1 950 євро;
  • Париж - 1 802 євро;
  • Мюнхен - 1 755 євро;
  • Мілан - 1 750 євро;
  • Берлін - 1 748 євро;
  • Гаага - 1 725 євро;
  • Флоренція - 1 700 євро;
  • Роттердам - 1 655 євро.

В Європі змінюють правила для українських біженців

Раніше ми писали, що українські біженці, які бажають продовжувати отримувати допомогу на дітей "800+" та "Dobry Start" з 1 червня 2025 року, повинні записати своїх дітей до місцевих польських шкіл. Це стало обов'язковою умовою для отримання допомоги на дітей.

Тим часом верхня палата парламенту Швейцарії ухвалила законопроєкт, згідно з яким спрощена процедура набуття статусу біженця буде доступна лише для українців з окупованих територій чи регіонів, де йдуть бої. Наразі статус тимчасового захисту S можуть отримати всі громадяни України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.