"Ашан" звітує про допомогу ЗСУ, а ЗМІ звинувачують його в підтримці російського війська: подробиці скандалу та прогнози експертів

Читать на русском

Наразі неможливо працювати в росії чи в Україні та бути вільним від питання війни. Намагаючись догодити всім, компанія викликає питання з усіх боків

Читать на русском
"Ашан" звітує про допомогу ЗСУ, а ЗМІ звинувачують його в підтримці російського війська: подробиці скандалу та прогнози експертів
Колаж: Informator.ua

Наразі неможливо працювати в росії чи в Україні та бути вільним від питання війни. Намагаючись догодити всім, компанія викликає питання з усіх боків

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло французьку корпорацію Auchan Holding у перелік міжнародних спонсорів війни. Інформатор розбирається, чому це відбулось, як на це реагують в самому Ашані та як цей скандал вплине на долю ритейлера в Україні.

У чому суть скандалу навколо Auchan?

Як повідомило НАЗК 23 лютого, корпорацію Auchan Holding внесли у перелік міжнародних спонсорів війни на підставі того що, під час повномасштабного вторгнення росіі в Україну компанія відмовилась від припинення фінансування держави-терориста та не закрила свій бізнес в рф. 

Крім того, 17 лютого вийшло спільне розслідування Le Monde и Bellingcat та The Insider “Магазин для автоматів. Як «Ашан» постачає російським військовим товари та заганяє на фронт своїх співробітників”. 

У матеріалі наводяться документи, згідно з якими російський “Ашан” з березня 2022 року збирав “гуманітарну допомогу”, судячи за розмірами та переліком, розраховану виключно на чоловіків. Крім того до складу товарів входили цигарки, які зазвичай до гуманітарної допомоги не входять. Як пише видання, співробітники російського “Ашану” навіть не думали приховувати ці дії. Крім того, за даними видання, російський “Ашан” сприяв мобілізації своїх співробітників. 

“Зазначимо, що, згідно з міжнародним правом, гуманітарною допомогою під час міжнародних конфліктів вважається лише допомога мирному населенню. Підтримка однієї з воюючих сторін може підвести «Ашан» під санкції і призвести до виходу компанії з російського ринку (який для «Ашана», який має в Росії 230 магазинів, становить 10% від обороту, тобто близько 3,2 млрд євро на рік)”, - пишуть автори розслідування.

«Для «Ашану» росія є другим за значенням ринком збуту після Франції. Лише у 2020 році російський «Ашан» сплатив 167 мільйонів доларів до російського бюджету. За підрахунками журналістів, це дорівнює вартості 15 літаків СУ-25, 42 танків, 222 ракет «Калібр», або 477 тисячам автоматів АК-74. Ми не можемо дозволити, щоби росія продовжила отримувати ці кошти, за які потім вбиває українців. Ми хочемо, щоби будь-яким компаніям було соромно співпрацювати із вбивцями. Інститут репутації має діяти, тому ми внесли «Ашан» у перелік міжнародних спонсорів війни», — заявив голова НАЗК Олександр Новіков.

Що про це каже Ашан Україна?

19 березня 2022 року на сайті “Ашан Україна” з’явилась заява з засудженням агресії росії проти України.

“Поки вся Україна, наш головнокомандувач, дипломати та влада закликають світ закрити небо над Україною, зупинити Росію, керівництво та співробітники Ашан Україна закликають головний офіс у Франції до кардинальних рішень. Ашан Україна не має прямого впливу на прийняття рішень материнською компанією. Співробітники Ашан Україна створили колективний лист-звернення та надіслали у центральний офіс у Франції. Кожному із 5 500 працівників боляче від того, що вони відчувають те ж, що і мільйони українців, працюють 24/7 для своєї країни, щоденно організовують гуманітарну допомогу та забезпечують українців усім необхідним під час війни, але, на жаль, у відповідь, подекуди, отримують критику через рішення, на які Ашан Україна не може напряму вплинути, хоча і продовжує намагатись”, - йдеться у заяві.

Ашан Україна відзвітували, що у березні 2022 року компанія вже передала більше 130 тонн товарів та понад 30 мільйонів гривень Збройним Силам України, Територіальній обороні, Охматдиту, Національній Гвардії, Дніпровському військовому госпіталю та багатьом іншим. 

27 квітня 2022 року “Ашан Україна повідомив: “Ашан ізолює російський офіс: жодних інвестицій та припинення постачання. Із перших днів війни компанія Ашан Україна засудила збройну агресію росії. Під натиском звернень тисяч співробітників, десятків листів – головний офіс прийняв рішення: ЗГОРНУТИ ІНВЕСТИЦІЇ та ПРИПИНИТИ ПОСТАВКИ В РФ”.

Між тим російські ЗМІ спростовують ці новини. Як повідомляє російська агенція ТАРС навесні 2022 року, генеральний директор французької компанії Auchan Ів Клод заявив, що компанія продовжує працювати в росії, оскільки вона діє на користь цивільного населення. За його словами, найголовніше для компанії зберегти співробітників і продовжити годувати населення двох країн. «У нас ніколи не було іншої мети. Я готовий прийняти громадську думку, яка з нами не погоджується. Нас легко критикувати, але ми є, ми відкриті та діємо для цивільного населення», — заявив Клод. 
Справедливість спростувань підтверджує той факт, що “Ашан” досі працює в росії.

Після виходу розслідування, 20 лютого 2023 року, на сайті “Ашан Україна” з’явилась заява: “Головний офіс Auchan заперечує надання допомоги російській армії. Французька компанія Auchan Retail заявила, що не допомагає армії Росії, а журналістське розслідування, де стверджується про це, не відповідає дійсності. Як пише Liga.net, “Auchan Retail надзвичайно здивований цими звинуваченнями, які ніяк не підтверджуються фактами внутрішнього розслідування”, – йдеться в опублікованій у п’ятниці заяві компанії. Вона заявила, що перевірила два приклади, наведені у статті, й вважає їхню інтерпретацію невірною”. 

Цікаво відзначити, що у повідомленні на власному сайті “Ашан Україна” посилається на ЗМІ. Через це виникають певні питання про те, як відбуваються комунікації всередині компанії.

На прохання Інформатора прокоментувати скандал, “Ашан Україна” електронною поштою відповіли наступне: “Хочемо зазначити, що всі магазини мережі Auchan Україна продовжують роботу у штатному режимі. Юридичні підстави для зміни роботи компанії в Україні відсутні. Діяльність компанії Auchan Україна залишається незмінно прозорою, офіційною і законною та базованою на етичних принципах. Auchan Україна є українською компанією, яка дотримується вимог законодавства та працевлаштовує майже 5 тисяч українців. За останній рік нами було сплачено до державного бюджету майже 1 мільярд гривень податків та спрямовано на допомогу українцям понад 60 млн грн”.

Кому належить Ашан?

Auchan Holding входить до сімейної асоціації Мюлліє (AFM), яка є групою компаній. Британська Вікіпедія пише, що 84% капіталу в “Ашан Рітейл” належить 91-річному Жерару Мюльє (це засновник мережі) та його родині. Наразі мережа “Ашан” присутня у 12 країнах Європи, Азії та Африки і є 11-м світовим дистриб`ютором продуктів харчування. 

За даними, опублікованими на російському сайті “Ашан”, з грудня 2015 року після реорганізації АШАН Рітейл Росія (ТОВ «АШАН», ТОВ «АТАК» та інші дочірні компанії в Росії) об'єднала три формати: класичні гіпермаркети АШАН, суперстори АШАН Сіті та супермаркети АТАК та АШАН Супермаркет. На сьогоднішній день під маркою АШАН Рітейл Росія відкрито 241 магазин, а саме 62 класичних гіпермаркети, 33 суперстора АШАН Сіті, 146 супермаркетів. У компанії АШАН Рітейл Росія працює понад 33 000 осіб. 

В Україні мережа представлена ТОВ "Ашан Україна Гіпермаркет" з 2008 року. За даними з офіційного сайту, мережа має фізичні магазини у 9 містах – Київ, Харків, Львів, Чернівці, Житомир, Дніпро, Кривий Ріг, Запоріжжя, Одеса, а також електронну комерцію по всій Україні.

За даними з відкритих джерел, засновником ТОВ "АШАН УКРАЇНА ГІПЕРМАРКЕТ" є ТОВ "Ф.К.А.У.". Цю компанію заснували 2 фірми з Нідерландів: Kagerdref B.V. (99,6483%) та Monicole Exploitatiemaatschappij BV (0,3517%).
Чисто аріфметично ми бачимо, що російський ринок більш привабливий для “Ашан”, ніж український. Але що про моральний аспект? Саме він примусив полишити російський ринок такі співставні з “Ашаном” бренди, як McDonald’s чи IKEA

Чим цей скандал може обернутися для “Ашан” в Україні?

На думку керівника дослідницької компанії ACTIVE GROUP Андрія Єременко, незважаючи на заяви українського офісу “Ашан”, керівництву мережі потрібно обирати свій бік під час війни. Адже всидіти на двох стільцях стає все важче та важче.

“Наразі неможливо працювати в росії чи в Україні та бути вільним від питання війни. Намагаючись догодити всім, компанія викликає питання і там, і там. Останній скандал вийшов уже й в західних ЗМІ, що не може не відбиватися на іміджі компанії. Чим довше триває війна, тим більша кількість людей не лише в Україні, а й у Європі, має свою позицію щодо підтримки росії. Тож покупці почнуть оминати магазини “Ашан” попри те, що товари в них дещо дешевші, ніж у конкурентів. Мені здається, нам варто очікувати того, що “Ашан” піде з українського ринку. Можливо, під впливом державних санкцій, а можливо через осуд покупців, який призведе до зниження продажів та прибутків. В умовах невисокої маржинальності, що властива ритейлу, втрата 10-15% клієнтів - це дуже суттєво. Їх місце на ринку не залишиться порожнім. Наскільки мені відомо, зараз інші європейські мережі приглядаються до ринку України. Крім того, потужні українські ритейлери з радістю заберіть собі долю ринку “Ашану”. Ці структури можуть посприяти тому, щоб “Ашан” пішов з України”, - каже Андрій Єременко.

Інформатор вирішив дізнатися в мешканців Дніпра, чи продовжать вони робити покупки в Ашані. Частина опитаних відповіла, що й раніше не ходила в “Ашан”. Деякі люди після того, як дізнавались від нас таку інформацію про цю компанію, казали, що більше не будуть робити там покупки. А інших це не смутило й вони казали, що й надалі будуть ходити в ці гіпермаркети. 

Політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що до заяви НАЗК з приводу “Ашана” варто ставитись серйозно.

“Україна мала давно зреагувати на цю ситуацію. Та поставити “Ашан” перед вибором: з ким працювати. Це важливо робити також через те, що коли Україна вимагає від світової спільноти санкцій проти свої ворогів, вона має подавати приклад власної послідовної позиції у цьому питанні. Тут важлива позиція окремих громадян України, які можуть бойкотувати “Ашан”. А також позиція України як держави щодо комерційних організацій, які НАЗК включила в перелік міжнародних спонсорів війни. А також щодо тих урядів, які, вдаючи свою цивілізованістю, своїми діями фактично підтримують путіна. Як це роблять Грузія та Угорщина”, - сказав Сергій Гайдай.

Адвокат Віталій Погосян вважає єдиною правовою підставою для покарання організацій, що є визнаними спонсорами війни, ст. 258-5 Кримінального кодексу України “Фінансування тероризму”.

“Щоправда, можливо по аналогії з рішеннями РНБО відносно олігархів чи припинення громадянства, можна винести відповідне рішення по “Ашану”. Подивимось, яким чином уряд відреагує на визнання НАЗК Ашана спонсором війни”, - сказав Віталій Погосян.

Раніше НАЗК вже внесло до переліку міжнародних спонсорів війни наступні компанії: Procter&Gamble, OpenWay Group, Danieli, TMS Tankers Ltd., Minerva Marine Inc., Thenamaris Ships Management, Delta Tankers Ltd., Dynacom Tankers Management Ltd., Leroy Merlin, ComNav Technology, Mondi Group/Mondi PLC, eKassir, Liberian International Ship & Corporate Registry та Bonduelle. Усі включені до цього переліку компанії вносяться до бази даних World-Check від міжнародної компанії London Stock Exchange Group з метою захисту фінансового сектора від спонсорів російської війни.
Роль НАЗК у санкційній політиці визначена в Дорожній карті індивідуальних санкцій, розробленій Стенфордською міжнародною робочою групою з російських санкцій.
Як раніше повідомляв Інформатор, Євросоюз на рік продовжив санкції проти росії за окупацію територій України. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.