Чим лояльна Грузія не влаштовує путіна та звідки пішли чутки про загрозу прем’єру

Читать на русском

Офіційний Тбілісі намагається сподобатися Москві - він не приєднався до санкцій проти рф та ув’язнив Саакашвілі, який дратує кремлівську владу. Але яблуко розбрату залишилося - і то є російські гроші

Читать на русском
Чим лояльна Грузія не влаштовує путіна  та звідки пішли чутки про загрозу прем’єру
Володимир Путін, Михайло Саакашвілі, Іраклій Гарібашвілі

Офіційний Тбілісі намагається сподобатися Москві - він не приєднався до санкцій проти рф та ув’язнив Саакашвілі, який дратує кремлівську владу. Але яблуко розбрату залишилося - і то є російські гроші

З'явилось повідомлення, що путін нібито планує вбити прем’єр-міністра Грузії Іраклія Гарібашвілі заради створення дестабілізації на Кавказі та проведення там “маленької переможної війни”. Чи це може бути правдою та чим може не влаштовувати Грузія Кремль? Адже вона не приєдналася до антиросійських санкцій та ув’язнила Саакашвілі, який є особистим ворогом для путіна.

Про те, що путін має намір сратити Гарібашвілі, якого вважає ненадійним і навіть небезпечним, зокрема написав телеграм-канал “Генерал СВР”. Його часто цитують західні медіа.

“Нічого не знаю про план вбивства Гарібашвілі, але ми всі бачимо, як на очах всього світу реалізується план вбити в грузинській в’язниці Михайла Саакашвілі. Його труять за особистим замовленням путіна. Щодо отрути у ФСБ та КДБ, ЧК є великий давній досвід. Ми можемо згадати політичних опонентів кремля, яких намагалися отруїти: Віктора Ющенка, Олексія Навального, Степана Бандеру та безліч інших людей”, - каже політтехнолог Сергій Гайдай.

На його думку, влада у Грузії узурпована однією людиною - російським олігархом Іванішвілі, який напряму є агентом путіна.

“В країні проросійський пропутінський режим. При зовнішній декларації проєвропейського курсу, є таємні домовленості з путіним, що Грузія ніколи не приєднається ні до ЄС, ні до НАТО, а залишиться зоною російського впливу. Це великий позор для грузинського народу, який зазнав агресії російської імперії, який зі зброєю в руках був змушений захищати свою незалежність від рф. Для Грузії, 20% території якої окуповано. Це чіткий сигнал для ЄС, що проти Грузії, як і проти Білорусі, треба застосовувати санкції”, - каже Сергій Гайдай.

Дивлячись на заяви грузинських політиків останнього часу та на стрімке зростання грузинської економіки на тлі війни, думка експерта видається слушною.

Україна домагалась відкриття другого фронту у Грузії, - Гарібашвілі

Прем'єр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Україна домагалася відкриття у його країні "другого фронту".

"Нашій команді вдалося уникнути найбільшого випробування. Спроба того, щоб цей конфлікт якось перейшов у нашу країну, на жаль, не припиняється. Ми безпосередньо чули заяви української влади на цю тему. Їхньою метою було відкриття "другого фронту", - заявив Гарібашвілі 11 лютого.

Що ж робить українська влада, щоб заслужити такі звинувачення? У січні у Грузії називали спробою втягнути її у військовий конфлікт прохання України про передачу ЗРК "Бук", який у 2008 році, під час протистояння з росією, Грузія отримала від України. Член опозиційної грузинської партії "ЄНР" (Єдиний національний рух) Коба Накопія вважає, що такі заяви є частиною пропаганди правлячої партії “Грузинська Мрія”, яку пов’язують з олігархом Іванішвілі.

"Віце-спікер парламенту Гія Вольський прокоментував цю подію і двічі збрехав. Перше, коли він сказав, що свого часу Грузія заплатили за ці "Буки" мільярди, це неправда. Свого часу Україна передавала ці "Буки", наскільки мені відомо, за символічною ціною. Друге, це вже пропаганда, яку вони з початку війни в Україні “затирають” людям Грузії, попри те, що грузини не вірять у це, судячи з підтримки з боку народу до громадян України. Вони кажуть, що прохання передати ці "Буки" — це чергове втягування Грузії у війну. Вони давно ведуть цю пропаганду і в цьому випадку вони цю пропаганду підсилюють: “Подивіться Україна попросила нас передати озброєння, але ми, звичайно, відмовили, адже це спроба ввести Грузію у війну", — зазначив парламентар.

Крім того, Гарібашвілі вважає частиною коварного українського плану втягування Грузії у війну те, що Україна ніби-то відправила до Грузії її колишнього президента Михайла Саакашвілі, який має українське громадянство, з метою створення провокацій. 

“Я особисто знайомий з Саакашвілі і знаю, що до Грузії він поїхав сам, - каже Сергій Гайдай, - Якщо у чьому і є провина української влади, вона полягає лише в тому, що Саакашвілі відчував себе нереалізованим в Україні через таких персонажів як Гетманцев. Він дуже хотів економічних реформ для України. Йому навіть дали якусь посаду, але зробили весільним генералом, не надавши реальних повноважень. Справжню економічну політику в Україні визначає Гетманцев та його команда”.

Кому війна, кому мати рідна

14 лютого Іраклій Гарібашвілі, виступаючи на Всесвітньому саміті урядів у Дубаї, похвалився економічними здобутками. Він заявив, що, за даними Міжнародного валютного фонду, у 2023–2027 роках. Грузія матиме найвище зростання серед країн регіону та Європи.
До цього економічного дива війна в Україні має прямий стосунок. Після оголошення в росії мобілізації до Грузії в'їхали понад 700 тис. росіян. Про це заявила президент країни Саломе Зурабішвілі в інтерв'ю Radio France. До листопада залишилося приблизно 100 тис. росіян, тоді як 600 тис. поїхала до інших країн — Вірменії, Туреччини, а також європейських держав. Крім того, за словами Зурабішвілі, Грузія після початку військового конфлікту в Україні прийняла близько 30 тис. українських біженців.

Звичайно, всі ці люди їхали не з пустими руками, а мали певні кошти, які вливались в економіку Грузії. Крім того, багато з них працює та заробляє, підвищуючи ВВП республіки. 

Транзитний коридор

За даними Грузинського державного казначейства, 2022 рік став рекордним за кількістю фур, які проїхали автотрасами Грузії з Вірменії і Туреччини до росії. Так, якщо у 2021 році серединним коридором проїхали 332 070 трейлерів, то протягом 2022 року - 448 335 машин.
Оцінивши кон'юнктуру, уряд Іраклія Гарібашвілі з червня підвищив платню за транзит одного трейлера з 200 ларі (приблизно 75 долл.) до 350 ларі (трохи більше за 131 долл.). Відповідно, значно зросли і бюджетні доходи від транзиту: з 66,4 млн ларі (24 млн долл.) у 2021 році до 128 млн ларі (понад 48 млн долл.) у 2022.

Допомога росії в справі обходу санкцій?

У публікації The New York Times Грузію назвали головним транзитним коридором для обходу європейських санкцій із боку росії. За даними видання, за перші шість місяців 2022 року товарообіг між країнами збільшився утричі. За заявами газети, Тбілісі зацікавлений у додатковому розширенні каналів постачання та свідомо допускає порушення санкційного режиму.
Ведуча CNN Крістіан Аманпур попросила голову Єврокомісії Урсулу фон дер Ляйєн прокоментувати це. Чиновниця уникла відповіді. Проте глава правлячої в Грузії партії «Грузинська мрія» Іраклій Кобахідзе став публічно вимагати у грузинської дипломатії «адекватного реагування на брехню». Він заявив, що Грузія не постачає товари до РФ в обхід санкцій. Пан Кобахідзе при цьому оперував цифрами «незначного зростання» експорту грузинської продукції до РФ — на 7% 2022 року. Він зазначив, що якби Грузія порушувала режим санкцій, то експорт зріс би в рази.

Між тим, як повідомила Національна служба статистики Грузії, з січня по жовтень 2022 року товарообіг з росією збільшився на 50% і сягнув 2 млрд долл. Москва посідала друге місце серед торгових партнерів Грузії. До трійки також входили Китай та Туреччина. 

Міністр фінансів Грузії Лаша Хуцишвілі дав зрозуміти що Тбілісі «щодня обмінюється інформацією зі США та Євросоюзом», тому «ні в кого немає підстав підозрювати, що в Грузії санкцій не дотримуються належним чином». 

Можливо, ці консультації призвели до того, що восени транзитні правила стали суворіші.

«Грузія обмежила транзит по території всіх вантажів, що прямують з ЄС і потрапляють у санкційні регламенти або вироблених в Євросоюзі. У зв'язку з цим, вже починаючи з вересня, усі турецькі товарні потоки були змушені релокуватися на поромні переправи, які виходять із портів Туреччини та йдуть до Новоросійська. Крім того, є транзитні маршрути через Іран. Перевезення зросли рік у рік, але вже з вересня почали значно падати. Наприклад, стандартна єврофура до початку СВО обходилася близько 3,5–4 тис. євро. Зараз же з урахуванням оплати порома та інших витрат вартість транзиту може сягати 12–14 тис. євро. Безперечно, зросли розцінки і на контейнерні перевезення через турецькі порти. Дорожні перевезення теж є, з Туреччини можна організувати маршрут через Грузію, але знов там є складнощі щодо європейських товарів. Після того, як Грузія закрила транзит своєю країною, ціни приблизно ще в 1,5–2 рази зросли,» - розповідає директор компанії «Оптимальна логістика» Георгій Властопуло.

Тобто, ми бачимо, як Грузія отримує чималий зиск від війни в Україні. Ця невеличка країна намагається пройти між крапельок, зібравши все бенефіти для своєї економіки та не потрапивши під західні санкції. Скільки можна так балансувати? Подивимось.
З іншого боку, в кремлі розуміють, що грузинське економічне диво 2022 року є результатом перенаправлення частини грошей, що тікають з токсичної росії, у грузинську економіку. Так само як і люди, що потенційно можуть бути мобілізованими та відправленими на українські фронти, наразі ховаються поміж кавказьких гір. Звичайно, все це не подобається путіну. І він розуміє, що Грузія неспроможна адекватно відповісти йому у випадку збройного нападу. Але напевне, наразі у росії не вистачить ресурсу на відкриття “другого фронту” на Кавказі. Адже кожен солдат та кожен снаряд кремлівському диктатору потрібен в Україні.
Як раніше повідомляв Інформатор, у Верховній Раді підтримали постанову про звернення до Грузії, Європарламенту, Ради ЄС, Єврокомісії, ПАРЄ та парламентів держав-членів ЄС щодо негайного переведення Саакашвілі на лікування за кордон. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.