Захід вимагає від України антикорупційних реформ в обмін на допомогу
Однією з найбільших перешкод у війні проти росії для України є корупція. Вороги використовують її для того, щоб дестабілізувати ситуацію та підірвати підтримку Заходу. Корупція не є особливістю національного менталітету, як і не є проблемою поширеною по всьому світі. З нею можна й потрібно боротися, тим більше, що від цього буквально залежить майбутнє існування країни.
Агенція Bloomberg повідомляє, що Європейський союз готує новий пакет допомоги Україні й сума вражає — 50 мільярдів євро. Раніше такі кошти виділяли лише країнам-кандидатам на членство. Повідомляється, що на конференції в Лондоні обговорюватимуть, як відновити країну, а українські чиновники будуть намагатися залучити до цього приватний сектор. Видання The Guardian пише, що багато хто з учасників конференції стурбовані тим, що кошти допомоги будуть розкрадатися. Тому питання корупції в Україні знову піднімуть на обговорення і гроші виділять, якщо будуть реформи.
«Якщо інвестори вважають, що вони повинні боротися з недобросовісними чиновниками, які шукають вигоду… Або покладатися на недосконалу судову систему для захисту своїх прав, вони з меншою ймовірністю будуть інвестувати», — пише видання.
Багато в чому ці застереження справедливі. The New York Times, опублікувало матеріал про те, що частина західної зброї була непридатною для використання, а оплачені авансом контракти на сотні мільйонів доларів ще не виконані. І це питання не лише до постачальників, але й до тих, хто, приймав їхню роботу. Ще свіжа пам’ять про дивні ціни на продукцію, зокрема на яйця, які закуповувало Міноборони. Відомо також про махінації з бронежилетами, через що бюджет недорахувався мільярда гривень. Фігуранти цієї справи давно звільнені з посад і перебувають під слідством, але сама можливість існування факту такого масштабного розкрадання підриває довіру до держави. А є ще розкрадання гуманітарної допомоги на потреби армії, навіть голову Верховного Суду НАБУ піймало на хабарі майже 3 мільйони доларів.
Корупція — це зло, це несправедливість, нехтування інтересами загалу, руйнування державних інституцій. Під час війни це також вбивство й державна зрада, адже неякісні бронежилети не захищають, а зброя не стріляє. У випадку з конференцією з відбудови України, корупція загрожує стримуванням розвитку і втратою інтересу Заходу.
Є вислів, який приписують Філіпу ІІ Македонському: “Віслюк, навантажений золотом, візьме будь-яку фортецю”. Українська корупція, як і корупція на Заході, вигідна кремлю і старанно культивується ворожими спецслужбами, адже наша країна втрачає ефективність і, навіть, обороноздатність. США, навчені гірким досвідом взаємодії з корумпованим урядом в Афганістані, тричі подумають, перш ніж розстібати свої гаманці. Афганська влада теж вважала, що може вічно користуватися фінансовими вливаннями Заходу й безупинно крала. Як наслідок, Вашингтон втомився від цього й до влади прийшли таліби. Експрезидент Трамп називає Україну корумпованою і цим обґрунтовує потребу припинити підтримку США.
Тому Україна повинна постійно доводити, що бореться з корупцією, що рівень корумпованості в країні перебільшено. Дійсно, є гучні розслідування, інколи проміжним наслідком стають відставки чиновників. Одіозному судді Миколі Чаусу, навіть, дали реальний термін ув’язнення 10 років і це, принаймні поки що, єдиний факт доведення до кінця такої гучної справи.
Але всі ці зусилля часто розбиваються об такі кричущі випадки, як, наприклад, тендер на закупівлю барабанів на майже мільйон гривень, який оголосили в Києві. «Музичні інструменти для психологічного розвантажування дітей в укриттях під час повітряних тривог» хотіла купити Дніпровська РДА. Тендер скасували, але нахабство чиновників, які насмілюються на подібні речі в той час, як країна по гривні збирає на армію, вражає — складається враження, що вони очманіли від безкарності.
Частково причиною є те, що через війну скасували низку антикорупційних механізмів, які приймалися під тиском Заходу та громадськості й викликали опір росії та українських чиновників. Йдеться, зокрема, про спрощення процедури закупівель через Prozorro та обов’язкове декларування доходів. Але найголовнішою причиною є фактичне заморожування судової реформи: корупціонери боялися б користуватися «туманом війни», якби знали, що розплата буде, хай і не одразу.
Тезу про те, що корупція — риса національного менталітету можна почути часто. Про це, до прикладу, не соромилися згадувати впливові політологи, особливо, якщо вони говорили в етері проросійських каналів. Російська пропаганда використовує тезу про корумпованість України, аби доводити, що вона «failed state», а українська влада — це влада злодіїв, що Київ до війни безсоромно крав газ, а під час війни надсилає західну зброю колумбійським наркокартелям, про що, навіть, зняли фейкове відео та фото.
Водночас кремль всіляко заохочує і сприяє корумпованості українських еліт. Той же Віктор Медведчук використовував зв’язки з москвою, аби за безцінь скуповувати різноманітні активи та торгувати з ОРДЛО, ще й залучав до злочинних схем вищих посадовців України. Ця стратегія має на меті викликати «втому від України», відвернути інтерес громадськості та знизити підтримку Заходу. Мовляв, що поробиш, у них корупція — частина національного менталітету.
От тільки, аналізуючи факти, можна дійти висновку, що корупція в Україні, хоч і більша, ніж на Заході, але менша, ніж у тій же росії, просто в росії антикорупціонери або замовкли, або сидять по в’язницях. За даними, опублікованими на сайті Transparency International Ukraine, індекс сприйняття корупції в Україні у 2022 році склав 33 балів, для порівняння, у рф він сягнув 28 балів, у Молдові — 38, у Польщі — 55, а в США — 69 балів.
Саме той факт, що Україна — це країна пострадянського простору, яка стала на шлях боротьби з корупцією і має в цьому успіхи, не приймає свавілля корупціонерів, не кориться владі, яка має риси авторитаризму, став однією з причин початку війни у 2014 році. Путін остерігався, що через якийсь час Україна зможе перегнати росію за рівнем життя і це покладе край його клептократії. До того в кремлі такий же страх викликала Грузія, і лише напад 2008 року дозволив це зупинити.
Насправді ж відомий вислів «не підмажеш — не поїдеш» не сприймається в Україні в позитивному сенсі, як такий собі лайфхак. Його вимовляють, коли говорять про необхідність миритися з корумпованою системою. От тільки виник він тоді, коли в українців не було своєї держави, коли нами керували інші, зокрема й ті ж росіяни. Це їх треба було «підмазувати». Про те, що хабарництво було частиною системи державного управління росії говорять чисельні історичні документи.
«Мене ще виховували у форматі «влада їхня — країна наша»… Можна знайти своїх людей у різних структурах і різних інституціях, можна знайти людей, із якими можна домовитися. Корупція для поневоленого народу — це форма дисидентства в стосунку до держави, якій цей народ не довіряє і не сприймає її як свою», — сказала відома українська письменниця Оксана Забужко.
Росія використовує корупцію не лише проти України — це «експортний продукт» для всього Заходу, а особливо, для країн так званого «пострадянського простору». Інститут Гудзона ще у 2007 році опублікував роботу «Озброєна клептократія: гібридна війна путіна», у які докладно аналізував ці впливи. Відзначається, що особливу багато сили доклала росія для поширення корупції в Молдові, Грузії, Україні — країнах, які складають безпосередній інтерес для окупації.
Іноді це мало форму «м’якої сили»: різноманітних грантів, програм співробітництва, підтримки російськомовної спільноти. Але часто росіяни безсоромно й неприкрито купували лояльність впливових політичних гравців, як у випадку з колишнім президентом франції Ніколя Саркозі чи канцлером Німеччини Герхардом Шрьодером, який після політичної діяльності став управлінцем «Газпрому» з високою зарплатнею.
«Кремль наполегливо працює над тим, щоби підкупити та кооптувати (ввести в керівництво своїх людей — ред.) європейські політичні сили, фінансуючи як праві, так і ліві антисистемні партії по всій Європі», — казав президент США Джо Байден.
У червні з’явився матеріал VOZ про те, що не лише росія, але й Китай використовує корупцію та криміналітет у своїй гібридній війні проти Заходу. Автори стверджують, що Компартія Китаю підтримує наркокартелі в Латинській Америці, надаючи їм можливість купувати фентаніл, який може використовуватися як наркотик, а контрольований КНР ТікТок «гламуризує» вживання психотропних речовин. Завдяки цьому відбувається корумпування урядів країн, що зробить їх залежними від Пекіну. На перемовинах у Китаї Держсекретар Ентоні Блінкен з-поміж іншого говорив і про правила міжнародної торгівлі фентанілом.
Довести, що корупція ніяка не частина менталітету, а постколоніальний спадок, просто — українці, які переїжджають у ЄС чи США швидко призвичаюються до умов і вже не намагаються «вирішувати». Живуть по закону, адже він один для всіх. У сучасних реаліях України часто дотримання норм законодавства може означати для бізнесу втрату конкурентоздатності. Через це третина економіки України перебуває в тіньовому секторі, а робітники, які там залучені, — поза захистом закону. Зрештою, у програші опиняються всі. Капіталізація українських підприємств зросла б в рази, якби подолавши корупцію ми стали членом ЄС.
Як інструмент підкореної нації проти поневолювачів, корупція, можливо, благо, але її існування всередині своєї держави — зло, яке буквально вбиває. Боротьба з корупцією в Україні, на якій наполягають західні союзники — це боротьба з росією. Питання в тому, наскільки суспільство готове вимагати рішучих кроків.
Раніше ми писали про те, що конституційний суд Молдови заборонив проросійську партію, яка намагалася скинути проєвропейський уряд. А ще ми повідомляли про те, що чеський президент Павел закликав західні розвідки стежити за росіянами в Європі та США.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.