20 січня в Україні відзначають День Автономної Республіки Крим: цей день в історії

Цього дня 1991 року у Кримській області УРСР відбувся Всекримський референдум про відновлення Кримської АРСР, результати якого визнала Україна

20 січня в Україні відзначають День Автономної Республіки Крим: цей день в історії
День Автономної Республіки Крим

20 січня 2023 року - п'ятниця. Цього дня 17 років тому у Темзі майже біля стін англійського парламенту був виявлений кит, який заплив туди під час припливу. На жаль, його не змогли врятувати – кит не витримав всіх випробувань і помер. А в 2017-му 45-м президентом Сполучених Штатів став Дональд Трамп. Сьогодні - 331 день війни Росії проти України. До весни залишилося 39 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

Сьогодні в Україні відзначають День Автономної Республіки Крим. А також — День пам'яті захисників Донецького аеропорту.

В Азербайджані — День всенародної скорботи. Він присвячений подіям, що сталися у Чорний, або Кривавий січень 1990 року. Тоді через жорстке придушення політичної опозиції радянськими військами в Баку загинуло понад сотня мирних жителів.

Подібні події відбулись і в інших столицях радянських республік — в Алмати (1986), Тбілісі (1989), Душанбе (1990), Вільнюсі та Ризі (1991). Зокрема, у Латвії сьогодні також відзначають День пам'яті захисників барикад 1991 року. У Малі сьогодні — День Збройних сил. У Лаосі — День армії. А в Кабо-Верде відзначають День героїв.

День Автономної Республіки Крим

День Автономної Республіки Крим — пам'ятна дата, пов'язана з проведенням 20 січня 1991 року «всекримського референдуму» щодо відновлення автономної республіки в Криму, що відзначалася на території Кримської автономії з 1994 року.

Референдум 20 січня 1991 року став першим і останнім плебісцитом в історії СРСР. Майже півтора мільйона мешканців Криму взяли участь у голосуванні, з яких 93 % дали згоду на створення Автономної Республіки Крим. Волевиявлення майже повністю бойкотували кримські татари за закликом національних лідерів кримськотатарського народу.

12 лютого 1991 року, спираючись на результати плебісциту, Верховна Рада Української РСР ухвалила Закон «Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки», де статтею 1 визначено — відновити Кримську Автономну Радянську Соціалістичну Республіку в межах території Кримської області в складі Української РСР. 26 березня 1993 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим постановила вважати 20 січня Днем Автономної Республіки Крим.

У лютому 2009 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим звернулася до Верховної Ради України з пропозицією встановити на території автономії додатковий святковий день: 20 січня — День Автономної Республіки Крим. З цією метою кримські депутати запропонували народним депутатам України внести зміни до ст.73 Кодексу законів про працю. Але ця пропозиція не отримала підтримки в українських парламентарів.

Статус свята і неробочого дня 20 січня нелегітимні органи влади «затвердили» в Криму вже після окупації півострова. Дата була «затверджена» як «День Республіки Крим» згідно зі ст.1 так званого «Закону Республіки Крим» від 29 грудня 2014 року N 55-ЗРК/2014 «Про свята та пам'ятні дати в Республіці Крим».

Заснування ЦРУ

Заснування ЦРУ 20 січня
Заснування ЦРУ

20 січня 1946 року президент США Гаррі Трумен заснував Центральну розвідувальну групу, що згодом стала ЦРУ. Центральне розвідувальне управління (ЦРУ, Central Intelligence Agency, CIA) — головне розвідувальне управління при уряді США, основна функція якого полягає в отриманні та обробці інформації щодо іноземних урядів, корпорацій та людей, у звітуванні про отриману інформацію відповідним гілкам уряду.

Штаб-квартира ЦРУ розташоване за 13 кілометрів від Вашингтона, у місті Ленглі, округ Ферфакс, штат Вірджинія. ЦРУ входить до Розвідувального співтовариства США, яким керує директор Національної розвідки. 

Назву «Центральне розвідувальне управління» служба отримає 18 вересня 1947 року. Центральне розвідувальне управління було офіційно створене в 1947 році після ухвалення Закону про національну безпеку, підписаного президентом Труменом. ЦРУ було створене на основі Управління стратегічних служб (УСС), що діяло під час Другої світової війни, і прийняло на себе всі функції УСС. Першим директором ЦРУ був призначений контрадмірал Роскоу Гілленкоттер. У 1949 році був прийнятий Закон про ЦРУ.

Керівником ЦРУ до 2005 року був директор Центральної розвідки. Ця посада була створена в січні 1946 року для контролювання всіх розвідувальних відомств США, також за законом 1947 року директору Центральної розвідки надавались функції директора ЦРУ, посада головного радника президента США з питань розвідки і статус члена Ради національної безпеки. У 1981 році директор також став головою Розвідувальної спільноти США.

Чим ще відзначився цей день в історії

1265 – Симон де Монфор вперше зібрав Палату громад Англійського парламенту.
1320 – вперше у Вавелі короновано польського короля. Це був Владислав I Локетек, що об'єднав державу для боротьби з Тевтонським орденом.
1633 – 68-річний італійський фізик Галілео Галілей вирушив з Флоренції до Риму, щоб постати перед судом інквізиції. 21 червня на слуханнях своєї справи він публічно відмовився від підтримки теорії про обертання Землі навколо Сонця.
1661 – Ян II Казимир надав єзуїтській колегії у Львові "гідність академії і титул університету".
1841 – британці окупували острів Гонконг.
1892 – в Олбані, штат Нью-Йорк, зіграли першу офіційну баскетбольну гру.
1915 – почалась Зимова битва в Карпатах на Східному фронті Першої світової війни.
1918 – у Києві відкрився всеукраїнський церковний собор.
1920 – поляки ліквідували автономні права та самоврядування Галичини (Галицький крайовий сейм і Крайовий виділ) і поділили Галичину на три воєводства: Львівське, Станіславівське та Тернопільське.
1921 – Великі національні збори Туреччини прийняли першу конституцію країни.
1925 – СРСР установив дипломатичні відносини з Японією, що також зобов'язалася вивести війська з Північного Сахаліну.
1943 – у Головній ставці Гітлера (у Пруссії) міністр закордонних справ Німеччини Йоахім фон Ріббентроп і посол Японії Хіроши Ошима підписали договір про економічне співробітництво, метою якого було "об'єднати весь потенціал економічного простору Європи і Східної Азії для ведення тотальної війни".
1942 – на Ванзейській конференції керівники нацистської Німеччини визначили шляхи та засоби "остаточного розв'язання єврейського питання".
1943 – у Вінніпезі (Канада) вийшов перший номер газети "Українське слово".
1945 – у Вашингтоні відбулася інаугурація Франкліна Рузвельта, обраного президентом США на четвертий термін.
1946 – після відмови Національних зборів підтримати його пропозицію про фактичний перехід Франції до режиму президентської республіки Шарль де Голль, який з 1944 року очолював країну, подав у відставку з поста глави уряду.
1954 – ЦРУ завершило будівництво секретного тунелю із Західного Берліна до Східного з метою підімкнення до радянських і східнонімецьких телефонних комунікацій.
1958 – у Лондоні з'явилися перші поліцейські з радарами для визначення порушників швидкості руху на дорогах.
1961 – 44-річний демократ Джон Фіцджеральд Кеннеді, обраний 8 листопада 1960, став 35-м президентом США, наймолодшим серед своїх попередників і першим католиком на цьому посту. Кеннеді, передвиборче гасло якого було "Голосуйте за нас і ми розворушимо цю країну", з мінімальною перевагою переміг свого конкурента – колишнього віцепрезидента республіканця Річарда Ніксона.
1969 – республіканець Річард Ніксон став 37-м президентом США, змінивши на цьому посту колишнього віцепрезидента в адміністрації Джона Кеннеді демократа Ліндона Джонсона, який став президентом після вбивства Кеннеді в 1963.
1972 – розпочалася друга хвиля арештів дисидентів в Україні (перша була 1965 року).
1980 – Президент США Джиммі Картер оголосив бойкот Олімпійських ігор у Москві.
1986 – відбулася зустріч президента Франції Франсуа Міттерана і прем'єр-міністра Великої Британії Маргарет Тетчер, які підписали договір про будівництво тунелю під протокою Ла-Манш.
1990 – "чорний січень": у ніч з 19 на 20 січня за вказівкою президента СРСР Михайла Горбачова, радянська армія зі суходолу та з моря напали в Баку на беззбройних опозиціонерів, загинуло понад 150 осіб і поранено 100.
1991 – у Кримській області УРСР відбувся Всекримський референдум про відновлення Кримської АРСР, результати якого визнала Україна.
1996 – лавреат Нобелівської премії миру, лідер Організації Визволення Палестини Ясір Арафат став першим в історії палестинського народу демократично обраним лідером.
1998 – з невеликою перевагою Вацлав Гавел у другому турі виборів повторно виграв президентські вибори у Чехії.
2001 – за поданням прокуратури президент Кучма звільнив з посади Юлію Тимошенко, віцепрем'єр-міністра уряду Віктора Ющенка, звинувачену в контрабанді, підставі та приховуванні доходів.
2002 – пісня "My Sweet Lord" Джорджа Гаррісона очолила чарти – через 31 рік після першого потрапляння на вершину рейтингу.
2006 – у Темзі майже біля стін англійського парламенту був виявлений кит, який заплив туди під час припливу. На жаль, зусилля рятувальників не врятували тварину – кит не витримав всіх випробувань і помер.
2017 – 45-м президентом Сполучених Штатів став Дональд Трамп.

Цього дня народився український письменник Євген Маланюк

український письменник Євген Маланюк
Євген Маланюк

Євген Филимонович Маланюк — український письменник, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик, сотник Армії УНР, «Імператор залізних строф». Народився Євген Маланюк 1 лютого (20 січня за старим стилем) 1897 року в селищі Пупок, яке розташувалося над річкою Синюхою Херсонської губернії (тепер Кіровоградська область).

Батько Євгена, Филимон Васильович, працював учителем, а згодом повіреним у містечковому суді, захоплювався просвітницькою діяльністю, був режисером аматорських театральних вистав, співав у церковному хорі, друкувався в часописах, виступав ініціатором відкриття гімназії. Євгенова мати Гликерія Яківна була донькою військовика Стоянова, чорногорця з роду осадчих на землях Нової Сербії, заснованої ще за часів Катерини ІІ.

Навчався Є. Маланюк в Новоархангельській початковій школі. Як і його молодші брати, Онисим та Сергій, він відзначався блискучими знаннями. Лише найстарший із синів — Євген — продовжив здобувати освіту в Єлисаветградському земському реальному училищі. Навчання в підготовчому класі хлопець завершив із відмінними результатами і згодом був звільнений від оплати, що полегшило долю малозабезпеченої сім'ї. Здібний учень стає стипендіатом Єлисаветградського земства. Восьмирічне перебування у стінах закладу (1906—1914), з яким у різні часи пов'язали свої долі Євген Чикаленко, Панас Саксаганський, Микола Садовський, Юрій Яновський, Гнат Юра та інші відомі діячі, значно розширило світогляд Маланюка, пробудило в ньому творчі здібності, любов до літератури, живопису, театру. У 13 років хлопчина починає віршувати.

1914 року Перша світова війна стає на перешкоді навчанню. В 1915 році юнак стає курсантом Першого Київського військового училища, яке закінчує в січні 1916 р. Протягом кількох місяців служить у чині прапорщика в 39-му піхотному запасному батальйоні на території Володимирської губернії, а з серпня 1916 р. у званні молодшого офіцера перебуває в 4-й роті 2-го Туркестанського стрілецького полку на Південно-західному фронті, потім потрапляє до 2-ї кулеметної роти, був ад'ютантом начальника штабу 1-ї Туркестанської дивізії полковника Є. Мєшковського. Останнє звання у російській армії — поручник. 

Хто ще народився 20 січня

1435 – Асікаґа Йосімаса, 8-й сьоґун сьоґунату Муроматі.
1588 – Джованні Франческо Джессі, італійський художник епохи бароко, один з найбільших майстрів болонської школи живопису першої половини XVII століття.
1699 – Антун Каніжліч, хорватський поет і історик, єзуїт.
1775 – Андре-Марі Ампер, французький фізик і математик, творець основ електродинаміки.
1855 – Ернест Шоссон, французький композитор.
1865 – Михайло Туган-Барановський, український вчений-економіст, державний і громадський діяч.
1891 – Ельман Михайло Саулович, всесвітньо відомий український і американський скрипаль-віртуоз.
Броніслав Тарашкевич
1892 – Броніслав Тарашкевич, білоруський політичний діяч, один із укладачів орфографії білоруської мови (тарашкевиці). Репресований.
1897 – Євген Маланюк, український письменник, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик, сотник Армії УНР
1906 – Аристотель Онассіс, грецький судновласник-магнат, другий чоловік Жаклін Кеннеді.
1920 – Федеріко Фелліні, видатний італійський кінорежисер ("Солодке життя", "Дорога", "Казанова Фелліні")
1930 – Базз Олдрін, американський астронавт, друга у світі людина, яка ступила на поверхню Місяця.
1931 – Девід Лі, американський фізик, Нобелівський лауреат з фізики.
1946 – Девід Лінч, американський кінорежисер ("Твін Пікс", "Малхолланд Драйв", "Загублене шосе")
1946 – Джиммі Чамберс, тринідадський музикант, вокаліст групи Londonbeat.
1948 – Натан Щаранський, радянський дисидент, захисник прав людини в СРСР, міністр уряду Ізраїлю.
1950 – Пол Стенлі, гітарист і вокаліст знаменитих KISS.
1958 – Ламас Лоренцо, американський кіноактор ("Ренегат", "Змієлов", "Погана кров").
1960 – Вільям Райт, американський геймдизайнер.
1963 – Інгеборга Дапкунайте, литовська акторка, яка знімається в різних країнах світу ("Сім років у Тибеті", "Війна", "Молодий Ганнібал")
1971 – Гері Барлоу, учасник гурту Take That.
1979 – Вілл Янг, британський виконавець, один з перших випускників "фабрики зірок" Pop Idol.

У п'ятницю, 20 січня, в Україну поступово повертатиметься зимова погода у її класичному розумінні. Сильних морозів поки що не очікується, проте стовпчики термометра в деяких областях вже опустяться до нуля. 

Нагадаємо, провайдер "Укртелеком" запускає у п'яти містах України мережу безкоштовних зон Wi-Fi, які працюватимуть навіть під час відключень світла. Підключитися до бездротового Інтернету зможуть мешканці Києва, Дніпра, Харкова, Одеси та Львова. У разі блекауту зв'язок протримається від 2 до 4 годин

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube