Цього дня в Україні вшановують пам'ять Кіборгів — бійців, які тримали оборону Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року під час війни на сході України
16 січня 2023 року, понеділок. В цей день 66 років тому у Ліверпулі відкрився The Cavern Club, в якому почала виступати група «The Beatles». А 2014-го в Україні ухвалені «закони про диктатуру» («Диктаторські закони 16 січня»). Сьогодні - 327 день війни Росії проти України. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.
У понеділок, 16 січня, в Україні вшановують пам'ять Кіборгів — бійців, які тримали оборону Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року під час війни на сході України. Також цього дня у світі відзначаються Всесвітній день «The Beatles», Міжнародний день гарячої та гострої їжі та День льодовара.
Всеукраїнський день пам’яті «кіборгів» було встановлено за ініціативою українських воїнів, які 242 дні боронили Донецький аеропорт. Бої за аеропорт тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року і закінчились після повної руйнації старого та нового терміналів аеропорту. В обороні аеропорту також брали участь волонтери і медики. За стійкість і незламність українських захисників назвали «кіборгами». Вони стали символом мужності та відданості ідеалам вільної та незалежної України.
У Донецькому аеропорту та селищі Піски протягом цього періоду воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», Добровольчого українського корпусу (ДУК) та інші.
У період з 18 до 21 січня 2015 року внаслідок підриву окупантами терміналу ДАП загинуло 58 «кіборгів», тож 21 січня було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу, який був повністю зруйнований і не придатний для оборони. Захищаючи Донецький аеропорт, загинули понад 200 українських захисників, поранено понад 500. Багатьох із них відзначено державними нагородами, деяких – посмертно.
Свято на честь найпопулярнішого музичного гурту започаткувала ЮНЕСКО 2001 року. І дату обрали невипадково. Бо саме 16 січня 62 роки тому у Ліверпулі відкрили клуб The Cavern, де стартувала творчість музикантів. The Beatles – перші у рейтингу найвеличніших виконавців усіх часів, за версією журналу Rolling Stone. Відомі радіостанції світу в цей день включають знамениті хіти групи.
«Бітлз» (англ. The Beatles) — британський біт-рок-гурт, створений 1960 року у Ліверпулі. Один з найуспішніших з комерційної точки зору музичних гуртів в історії попмузики. Кількість проданих платівок гурту перевищує один мільярд примірників, що є рекордом світової музичної індустрії. 15 альбомів гурту «Бітлз» очолювали хіт-паради Великої Британії — це більше, ніж у будь-якого іншого виконавця.
До першого складу ансамблю входили: Джон Леннон (вокал, ритм-гітара), Пол Маккартні (вокал, ритм-гітара), Джордж Гаррісон (вокал, соло-гітара), Стюарт Саткліфф (бас-гітара) і Піт Бест (ударні). 1961 року Саткліфф залишив гурт, і місце бас-гітариста зайняв Маккартні.
«Закони про диктатуру» (також «Закони 16 січня», Диктаторські закони) — пакет законів, ухвалених Верховною Радою України у четвер, 16 січня 2014 року. «Закони» були ухвалені з грубим порушенням регламенту і законодавчої процедури та, попри гостру критику, підписані Президентом наступного дня, 17 січня. Вони приймалися підняттям рук, без використання системи «Рада» та без обговорення, а їхні тексти стали доступні тільки після того, як депутати за них проголосували.
Ці законодавчі акти, на думку більшості експертів, обмежували права громадян, надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту і мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство. Уперше словосполучення «диктаторські закони» було використане у заяві опозиційної фракції «Батьківщина», опублікованому 16 січня о 17:53. Вони також мали назву «поліцейські закони», «драконівські закони», «ручні закони», а також іноді «копитні закони».
1918 — Українська Центральна Рада ухвалила закон про створення української добровольчої армії.
1919 — у Києві за дорученням голови Директорії Симона Петлюри, для популяризації української музичної культури за кордоном, музичним відділом Міністерства освіти УНР створена Українська республіканська капела.
1919 — Українська Директорія оголосила війну більшовицькій росії.
1920 — в Парижі відбулося перше засідання Ради Ліги Націй без участі США.
1924 — іспанський льотчик Пабло Пескара протримався в повітрі на гелікоптері власної конструкції 8 хвилин 13 секунд, пролетівши більше кілометра.
1954 — місто Проскурів перейменоване на Хмельницький, Кам'янець-Подільська область — на Хмельницьку.
1957 — у Ліверпулі відкрився The Cavern Club, в якому почала виступати група «The Beatles».
1969 — чеський студент Ян Палах здійснив акт самоспалення в Празі на Вацлавській площі на знак протесту проти радянського вторгнення до Чехословаччини 1968 року.
1984 — Майкл Джексон одержав 8 статуеток «Ґреммі» за альбом Thriller.
1991 — Білий дім офіційно оголосив про початок операції «Буря в пустелі», метою якої було звільнити Кувейт від іракської окупації.
1992 — Буркіна-Фасо визнала незалежність України.
1997 — компанія Microsoft випустила Office 97, комплексну офісну програму, яка миттєво стала бестселером і завоювала 80% ринку.
2002 — Рада Безпеки ООН проголосувала за накладення санкцій на екстремістську організацію Аль-Каїда та рух Талібан.
Кейт Мосс (англ. Kate Moss нар. 16 січня 1974 у Лондонi в Аддіскомб) — британська супермодель та модельєрка, акторка, автобіографістка. Народилася 16 січня 1974 року в Лондоні. Батьки розлучилися 1989 року. Зустрічалася з Джонні Деппом в 1994—1998 роках. Протягом цього часу у Мосс з'явилися проблеми з наркотиками, що призвело до тривалого лікування в клініці. З 2011 по 2016 була одружена з Джеймі Гінсом. Народила доньку Лілу Ґрейс Мосс-Гек.
У світі моделей була введена Сарою Дукас зі «Storm Agency» в 1988 році. Сара Дукас звернула увагу на 14-річну Мосс в аеропорту JFK в Нью-Йорку (Кейт з батьками поверталися з Багамських островів). Мосс стала з'являтися на обкладинках найпрестижніших журналів, таких як британський «The Face» і американський «Vogue». Топ-моделлю стала, працюючи «обличчям» Calvin Klein. Працювала в таких компаніях, як Dolce & Gabbana, Gianni Versace, L'Oréal, Yves Saint Laurent.
Мосс дебютувала як акторка в документальній стрічці Models Close-Up, а потім у комедійному серіалі French and Saunders. Також випустила автобіографію «Історія Кейт Мосс». У 2000 році її статки оцінювали в 26 300 000 доларів США. Як модель заробляла 10 000 доларів за день. Контракт із Calvin Klein за 100 днів роботи становив суму 4 000 000 доларів США.
У 2005 році британська газета Daily Mirror оприлюднила випадки вживання Кейт Мосс наркотиків. Це призвело до розриву контракту топ-моделі, і Мосс була названа «найбільш авантюрною моделлю в історії останніх років» (Daily Mirror Magazine). Мосс вдалося відновити більшість контрактів. У 2006 році знялась у насичених еротикою рекламах білизни Agent Provocateur. В даний час бере участь в рекламі нової колекції для Коко Шанель Mademoiselle. Також створила лінію пафумів під власним ім'ям.
1943 — Браян Фернехоу, всесвітньовідомий англійський композитор.
1948 — Джон Карпентер, американський кінорежисер, зняв фільми «Сповідь невидимки» та «Гелловін».
1959 — Шаде Аду, британська соул-виконавиця нігерійського походження.
1962 — Людмила Юріна, сучасний український композитор.
1966 — Василь Попадюк, український скрипаль.
1969 — Елайа, ритм-н-блюзова виконавиця, яка трагічно загинула в авіакатастрофі.
1970 — Сергій Ярунський, український композитор, диригент і філософ.
1973 — Владислав Дружченко, український бадмінтоніст.
1981 — Нік Валенсі, гітарист нью-йоркської групи The Strokes.
1983 — Андрій Русол, український футболіст, захисник збірної України з футболу, капітан дніпропетровського «Дніпра».
Нагадаємо, в останні роки суттєво зросла популяція пінгвінів біля української станції «Академік Вернадський» в Антарктиді. З 2007 року їх кількість на острові Галіндез зросла у понад 6 разів. Причиною такого явища стала зміна клімату.
16 січня у більшості західних областей вночі - помірний дощ та мокрий сніг, вдень - невеликий дощ, на решті території без істотних опадів, лише у східних областях вночі пройде невеликий сніг.