13 листопада - Всесвітній день доброти та Міжнародний день незрячих. Цей день в історії

Читать на русском

Цього дня 1994 року за результатами референдуму Швеція вступила до ЄС, а у 1889 році народився Остап Вишня - український письменник, автор понад 150 книжок гуморесок, фейлетонів, сатиричних мініатюр

Читать на русском
13 листопада - Всесвітній день доброти та Міжнародний день незрячих. Цей день в історії
13 листопада - Всесвітній день доброти та Міжнародний день незрячих

Цього дня 1994 року за результатами референдуму Швеція вступила до ЄС, а у 1889 році народився Остап Вишня - український письменник, автор понад 150 книжок гуморесок, фейлетонів, сатиричних мініатюр

13 листопада 2022 року - неділя. Цього дня 25 років тому відбулося перше в історії засідання Центральної виборчої комісії України, цей день вважають датою створення ЦВК України. А у 2007 році Європарламент дав згоду на набуття чинності угод Євросоюзу з Україною про спрощення візового режиму та реадмісію. Сьогодні – 263 день війни Росії проти України. До Нового року залишилось 48 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

У цей день в світі відзначають Всесвітній день доброти та Міжнародний день незрячих. Мета заходів 13 листопада — привернути увагу суспільства до проблем людей з порушенням зору та допомогти їм як вирішити соціальні проблеми, так і отримати доступ до якісної медичної допомоги.

У Грузії святкують День пам'яті 100 тис. мучеників, в Еквадорі — Національний день освіти, в Аргентині — Національний день думки, у Панамі — День журналістів.

Всесвітній день доброти

Всесвітній день доброти
Всесвітній день доброти

Всесвітній день доброти – міжнародне свято, яке відзначається 13 листопада. Він був запроваджений 1998 року Всесвітнім рухом за доброту, коаліцією неурядових організацій, які виступають за доброту націй. Спостерігається у багатьох країнах, включаючи Канаду, Австралію, Нігерію та Об'єднані Арабські Емірати. Сінгапур уперше відзначив цей день у 2009 році. Італія та Індія також відзначили цей день. У Великій Британії його очолює Девід Джаміллі, який разом із Луїзою Берфітт-Донс заснував День доброти у Великій Британії.

Доброта є предметом інтересу у філософії та релігії. Доброта – це тип поведінки, що характеризується актами великодушності, уваги, надання допомоги чи турботи про інших без очікування похвали чи винагороди натомість. Доброта була однією з головних тем у Біблії.

Міжнародний день незрячих

Міжнародний день незрячих
Міжнародний день незрячих

13 листопада 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї – відомий педагог, який заснував у Парижі і Петербурзі декілька шкіл і підприємств для сліпих. За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я саме ця дата відзначається як День сліпих.

До XVIII століття світ не знав навчальних закладів для сліпих. Валентин Гаюї вперше продемонстрував свій метод навчання сліпих, за допомогою придуманого ним шрифту. У 1784 році в Парижі без підтримки уряду та благодійних товариств, на свої власні кошти в своєму власному будинку він відкрив першу в світі школу для сліпих дітей під назвою «Майстерня трудящих сліпих». Першим учнем Валентина Гаюї був підібраний на церковній паперті хлопчик Франсуа де Лезюер. Потім в школу поступили ще 11 його безпритульних однолітків.

Відзначати свято почали за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я. Таким чином, кожного року вони намагаються привернути увагу до людей, які втратили зір. Гаюї започаткував методику навчання з придуманим шрифтом.

13 листопада 1918 року розпочалося таємне засідання Української національної спілки, на якому створено Директорію УНР

Історики віднайшли імена та біографії вояків Армії УНР із Броварщини
Армія УНР із Броварщини

Українська Народна Респу́бліка (УНР) — українська держава зі столицею в Києві, яка в 1917–1921 роках контролювала території центральної, східної та південної України. Постала на місці південно-західних губерній Російської імперії, населених переважно українцями. До квітня 1918 року очолювалася Центральною Радою УНР на чолі з Михайлом Грушевським, після грудня 1918 року — Директорією УНР, яка усунула від влади Павла Скоропадського — гетьмана Української Держави.

Проголошена 7 листопада 1917 року, після більшовицького жовтневого перевороту, як автономна республіка у складі Російської республіки. 22 січня 1918 року, після початку українсько-радянської війни, проголошена незалежною державою.

Встановила дипломатичні стосунки більше, ніж з 20 країнами світу. До березня 1918 року користувалася міжнародною підтримкою Німецької та Австро-Угорської імперій. Після поразки останніх в Першій світовій війні залишилась без їхньої допомоги.

У квітні 1918 року серед керівників Німецької імперії здобуває популярність Павло Скоропадський. 29 квітня 1918 року було здійснено державний переворот, наслідком якого був прихід П. Скоропадського до влади і встановлення Української Держави замість УНР.

14 грудня 1918 року внаслідок антигетьманського повстання Директорією було відновлено УНР. 22 січня 1919 року об'єдналася із Західноукраїнською Народною Республікою.

1921 року територія республіки була розділена за результатами Ризького договору 1921 року між Польщею, з одного боку, та Радянською Росією й Українською СРР з другого. Протягом 12 листопада 1920 — 22 серпня 1992 року уряд республіки перебував у вигнанні, а потім передав свої повноваження владі незалежної України.

Які ще історичні події сталися 13 листопада

1851 — введена в дію Миколаївська залізниця.

1918 — уряд Гетьмана Павла Скоропадського звільняє з в'язниці Симона Петлюру.

1918 — У Львові Українська національна рада ухвалила тимчасовий основний закон, яким проголошено Західноукраїнську Народну Республіку.

1918 — Рада народних комісарів РСФРР в одностороньому порядку анулювала Берестейський мир.

1945 — у Франції Шарля де Голля обрано головою Тимчасового уряду.

1971 — на орбіту навколо Марса виведений перший міжпланетний космічний апарат, перший штучний супутник Марса («Марінер-9», США).

1980 — американський космічний апарат «Вояджер-1» передав на Землю перші фотографії Сатурна великим планом.

1994 — за результатами референдуму Швеція вступила до ЄС.

1997 — відбулося перше в історії засідання Центральної виборчої комісії України (цей день вважають датою створення ЦВК України).

2007 — Європарламент дав згоду на набуття чинності угод Євросоюзу з Україною про спрощення візового режиму та реадмісію.

2015 — терористичні акти в Парижі.

13 листопада 1889 року народився український письменник Остап Вишня

Український письменник Остап Вишня
Остап Вишня

Цього ж дня 1850 народився Роберт Стівенсон, британський письменник.

1869 — Олександр Черняхівський, український громадський діяч, лікар-гістолог.

1913 — Герман Жуковський, український композитор, педагог, народний артист УРСР. Автор 9 опер («Від щирого серця», «Перша весна»); балетів («Лісова пісня», «Дівчина і Смерть»).

1937 — Остап Кіндрачук, український кобзар, бандурист з Ялти, кримський українець.

1943 — Мустафа Джемілєв, український політик, лідер кримськотатарського народу.

Нагадаємо, 12 листопада 1992 року в Україні відмовилися використовувати рубль. Цього дня, 55 років тому, розпочався перший Світовий Конгрес Українців.

У неділю, 13 листопада, в Україні ще триматиметься тепла і суха погода. Лише вночі та вранці у західних і південних областях місцями туман.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.