Цього дня, 55 років тому, розпочався перший Світовий Конгрес Українців
Субота, 12 листопада 2022 року. Сьогодні Україна разом з усім світом відзначає Міжнародний день ергономіки. Ергономіка – це наука, що вивчає як людини та техніка впливають на довкілля. До прикладу, шкода від забруднення повітря за 262 дні повномасштабної війни становлять вже більш ніж 923 млрд грн, а ґрунтів і земель — понад 138 млрд. Через 49 днів настане Новий рік. Про важливі події, державні та професійні свята – читайте в матеріалі від Інформатор.
12 листопада з 2009-го року сприймають як день початку масштабної кампанії по боротьбі з дитячою пневмонією. Його запровадив дитячий фонд ООН і Всесвітня організація охорони здоров’я. Пневмонію кличуть “убивцею” дітей у віці до 5 років. Оскільки за статистикою кожен рік від запалення легенів помирає понад двох мільйонів інфікованих.
12 листопада 1992 року о 23:00 в Україні перестали використовувати рубль. Єдиним законним засобом платежу став український карбованець, який у готівковому обігу представляв купон Національного банку України. Цей указ видав перший президент України Леонід Кравчук. На той час реформа оголила нездатність держави забезпечити відкриття державних пунктів обміну купонів на рублі, що спричинило появу "чорного ринку" та спекуляцію валютою.
Владі знадобився рік, аби в уряді почали впроваджувати перші проєкти запровадження гривні. Проте висока інфляція затримала введення її в обіг. І в результаті, якщо у 1992 році купюрою найвищого номіналу було 100 карбованців, то у середині 1995-го — 1 мільйон, а найменшого — 1000 карбованців при вартості 1 долара США близько 150 тисяч. Довгоочікуваний обмін купоно-карбованця на гривню пройшов з 2 по 16 вересня 1996 року за курсом 100 тисяч карбованців за 1 гривню.
1772 – Крим отримав незалежність від Османської імперії.
1871 — у Одесі дебютує як актор-професіонал Марко Кропивницький, український актор та режисер, у складі трупи народного російського театру графів Маркових і Чернишова (у виставі за п'єсою Квітки-Основ'яненка «Сватання на Гончарівці»).
1893 — В газеті «San Francisco Morning Call» опубліковано перше оповідання 17-річного Джека Лондона «Тайфун біля берегів Японії».
1910 - перший кінотрюк: каскадер стрибнув у Гудзон з палаючої повітряної кулі.
1918 — Гетьман України Павло Скоропадський узаконив автокефалію Української Православної Церкви.
1933 - англієць Г'ю Грей першим сфотографував чудовисько, яке нібито живе в шотландському озері Лох-Несс. На знімку були три горби над водною гладдю.
1967 — у Нью-Йорку відбувся Перший Світовий конґрес вільних українців.
1992 — починаючи з 23-ї години було припинено функціонування рубля у грошовому обігові на території України. Єдиним законним засобом платежу став український карбованець, якого в готівковому обігу представляв купон Національного банку України.
2009 — в Харкові в приміщенні Спілки української молоді відбулася академія, на якій було проголошено та вперше відзначено День україномовної преси.
Жінка кішка, найкраща акторка за версією LoveFilm, володарка Оскара, Еммі, Золотого глобусу, Премії Гільдії кіноакторів США та BAFTA. Сьогодні, 12 листопада, свій 40-й день народження відзначає, мабуть, одна з найтитулованіших американських актрис, за сумісництвом співачка та продюсер — Енн Хетевей.
Стати акторкою Енн мріяла, ще з дитинства. У свої 16 дівчинка вже виступала в складі шкільного хору Карнегі Хол. А за декілька днів спробувала себе на пробах до телесеріалу "Get real", який приніс її визнання й змогу отримати наступні ролі. Найбільш відомі фільми з Енн Хетевей: "Як стати принцесою", "Диявол носить Prada","Джейн Остін", "Знедолені", "Інтерстеллар" та "Вісім подруг Оушена".
Окрім того, голлівудська акторка підтримує Україну в боротьби проти російських окупантів. Жінка зробила пожертвування у фонди "Червоного Хреста України", UNICEF та Save the Children, а також звернулася до фанів з усього світу з закликом допомогти фінансово постраждалим від війни українцям.
1808 — Осип Бодянський, письменник, етнограф, дослідник і видавець стародавніх слов'янських історичних праць.
1905 – народився Іван Крушельницький, український поет, художник, драматург, декоратор, мистецтвознавець і літературний критик. Жертва сталінського терору.
1929 — Зеновій Красівський, український громадсько-політичний діяч, дисидент, політв'язень, поет. Його націоналістичний світогляд формувався в атмосфері визвольної боротьби ОУН і УПА в Галичині. У 1948 році всю його родину було вивезено в Казахстан, однак Зеновію вдалося втекти.
1929 — Грейс Келлі, американська акторка, з 1956 дружина князя Монако Реньє III. На рахунку Грейс Келлі 10 фільмів, один Оскар і слава найкрасивішої акторки свого часу. Вона посідає 13 місце у списку 100 найвизначніших зірок американського кіно за версією Американського інституту кіномистецтва.
1936 – Микола Сингаївський, український поет, письменник, перекладач, український поет, автор пісні “Чорнобривці”.
1941 — Юрій Некрасов, український кінорежисер. Автор понад 50 телевізійних фільмів.
1972 — Ольга Стражева, українська радянська гімнастка. На Олімпійських іграх у Сеулі стала олімпійською чемпіонкою в командному заліку. Нагадаємо, вчора, 11 листопада, у всьому світі згадували про закінчення Першої світової війни. Тоді, люди сподівалися, що та війна буде першою й останньою. В Україні ж цей пройдешній день запам’ятається початком звільнення Херсону. Ми уважно стежимо за ситуацією й оперативно розповідаємо усі подробиці визволення. Також, радимо прочитати, головні новини 11 листопада, а також дізнайтеся якою чекати погоди в Україні на 12 листопада, та в яких областях 12 листопада не буде світла.