12 грудня - День сухопутних військ України. Цей день в історії

Читать на русском

Цього дня у 1928 році народився український філософ, письменник, політв'язень радянського режиму Євген Сверстюк, а 1991 Верховна Рада України скасувала кримінальну відповідальність за добровільні гомосексуальні стосунки

Читать на русском
12 грудня - День сухопутних військ України. Цей день в історії
День сухопутних військ України

Цього дня у 1928 році народився український філософ, письменник, політв'язень радянського режиму Євген Сверстюк, а 1991 Верховна Рада України скасувала кримінальну відповідальність за добровільні гомосексуальні стосунки

12 грудня 2022 року - понеділок. Цього дня 43 роки тому політбюро ЦК КПРС ухвалило ввести радянські війська в Афганістан, а 1990-го до списку Світової спадщини ЮНЕСКО внесли перший український об’єкт під назвою «Софійський собор у Києві та прилеглі монастирські будівлі, Києво-Печерська лавра». Сьогодні - 292 день війни Росії проти України. До Нового року залишився 19 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

12 грудня відзначається День Сухопутних військ України. Свято було встановлено ще у 1997 році указом президента, «ураховуючи заслуги Сухопутних військ України як найчисленнішого виду Збройних Сил України у забезпеченні обороноздатності держави». Також 12 грудня за ініціативи Генерального асамблеї ООН відзначаються Міжнародний день нейтралітету та Міжнародний день загального медичного забезпечення. Швейцарія сьогодні святкує День прапору, Кенія — День незалежності, а Хорватія — День Військово-повітряних сил.

День сухопутних військ України

Указом Президента від 18.10.1997 № 1167/97 в Україні встановлено свято - День Сухопутних військ України, яке відзначається щорічно 12 грудня. Сухопутні війська Збройних Сил України були сформовані у складі Збройних Сил на підставі Указу Президента відповідно до статті 4 Закону України «Про Збройні Сили України» в 1996 році.
 
Сухопутні війська збройних сил є головним носієм бойової могутності незалежної Української держави. За своїм призначенням та обсягом покладених на них завдань, вони відіграють вирішальну роль у виконанні своїх функцій, як в мирний, так і воєнний час. За чисельністю вони складають майже половину збройних сил України. Роди військ Сухопутних військ Збройних Сил України: механізовані і танкові війська, ракетні війська і артилерія, армійська авіація, аеромобільні війська, війська протиповітряної оборони.

Міжнародний день нейтралітету

12 грудня - Міжнародний день нейтралітету
Міжнародний день нейтралітету

Від 2 лютого 2017 року Генеральна Асамблея підтверджує важливість відстоювання принципів суверенної рівності держав, територіальної цілісності, самовизначення, невтручання у внутрішні справи держав і врегулювання міжнародних суперечок мирними засобами таким чином, щоб не ставити під загрозу міжнародний мир і безпеку. Відзначається, що превентивна дипломатія є однією з основних функцій Організації Об’єднаних Націй і займає центральне місце серед функцій Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

В цей День пропонується всім державам-членам, організаціям системи Організації Об’єднаних Націй та інших міжнародних і регіональних організацій, а також неурядовим організаціям і приватним особам проводити освітні і інші заходи, спрямовані на підвищення обізнаності громадськості в цій області. Позиція нейтралітету дозволяє уникнути значних втрат, буферизує процес і є цілком виправданою. І хоч нейтралітет і не може прямо сприяти встановленню справедливості, однак і не позбавляє цієї можливості у віддаленому майбутньому, на відміну від наслідків руйнівних агресивних дій, спрямованих на повне або часткове фізичне знищення опонента.

12 грудня 1979 року політбюро ЦК КПРС ухвалило ввести радянські війська в Афганістан

військове вторгнення СРСР до Афганістану
Військове вторгнення СРСР до Афганістану

Війна в Афганістані — військове вторгнення СРСР до Афганістану під приводом боротьби проти повстанських груп моджахедів, у якій брали участь урядові війська Афганістану й СРСР. Почалась у грудні 1979 року нападом спецпідрозділів КДБ СРСР на президентський палац у Кабулі і вбивством президента країни Хафізулли Аміна, разом з його оточенням, та заміни його маріонетковим урядом керованого з Кремля Кармаля Бабрака. До Афганістану було перекинуто «обмежений контингент» армії СРСР. Війна, за даними СРСР, тривала до виведення основної маси військ 15 лютого 1989 року. Унаслідок війни загинуло (за міжнародними даними, прийнятими і в СРСР) 1,5 млн або 10% з числа тодішнього населення країни. Втрати СРСР за офіційними даними цієї країни становили 15 тис. військовослужбовців.

Афганістан завжди був однією з найбідніших країн світу. Це зумовлено насамперед географічним положенням країни, рельєфом місцевості (80% території — гори та безводні пустелі), а також особливостями релігійної свідомості афганських племен. Афганці здавна сповідували іслам ханіфістського напрямку, особливістю якого є аскетизм і консерватизм повсякденного життя. Традиційно панівною елітою в афганському суспільстві були вожді пуштунських племен, верхівка духовенства, багаті землевласники, купці та нечисленний офіцерський корпус. Значна роль військових в Афганістані була звичною для азійської країни.

Чим ще відзначився цей день в історії

1925 – у США відкрили готель "Мотель", що дав назву всім мотелям.
1937 – в СРСР пройшли перші вибори у Верховну раду за новою Конституцією.
1955 – британський інженер Крістофер Кокерелл запатентував перше судно на повітряній подушці.
1963 – "The Beatles" з піснею "I Want to Hold Your Hand" втретє піднялись на найвищу сходинку британського хіт-параду.
1987 – на перше місце британського хіт-параду піднявся Джордж Майкл з піснею "Faith".
1991 – Верховна Рада України ухвалила закон, яким скасувала кримінальну відповідальність за добровільні гомосексуальні стосунки.
1991 – незалежність України визнала Грузія.
1991 – Литва стала першою державою з колишніх радянських республік, яка встановила дипломатичні відносини з Україною.
1996 – президент США Білл Клінтон призначив державним секретарем Мадлен Олбрайт, яка стала першою в історії США жінкою на цій посаді.
2007 – у Дніпропетровську почався суд над найкривавішим маніяком в історії України ("пологівським маніяком") – Сергієм Ткачем. Суд довів 29 вбивств. Після вироку (довічне ув'язнення; 23 грудня 2008) Ткач зізнався у скоєнні ще понад 30 злочинів.
2008 – Швейцарія приєдналася до Шенгенської зони та стала 25-ю країною-учасницею угоди про безвізове переміщення.

Цього дня народився американський співак та актор, лауреат 11-х «Греммі» та одного «Оскару» Френк Сінатра

Американський співак та актор Френк Сінатра
Френк Сінатра

Френсіс Альберт Сінатра народився 12 грудня 1915 року. Американський актор і співак. Славився романтичним стилем виконання пісень, «наспівним» (crooning) голосом, а також ефектною зовнішністю. Змолоду мав прізвиська Френкі (Frankie) і Голос («the Voice»), пізніше — Містер «Блакитні Очі» (Ol' Blue Eyes), та Старійшина («Chairman of the Board»).

Розпочавши кар'єру в епоху свінґу, він досяг успіху в середині 1940-х рр., ставши кумиром тінейджерок (т. зв. англ. «bobby soxers[en]"), записувався на студії «Columbia Records». Наприкінці 1940-х рр. зазнав глибокої творчої кризи і на початку 1950-х рр. сконцентрувався на акторській діяльності. Вже у 1954 році він отримав премію «Оскар» як найкращий актор другого плану у фільмі «From Here to Eternity», а починаючи з 1955 року повернувся і до музичної діяльності, зайнявшись випуском нових сольних альбомів (лейбл — Capitol Records), які викликали схвальні відгуки критиків. У 1958 році він заснував власний лейбл — Reprise Records, на якому випустив альбоми Ring-A-Ding-Ding, Sinatra at the Sands та Francis Albert Sinatra & Antônio Carlos Jobim тощо.

Пісні у виконанні Сінатри ввійшли в класику естради, за 50 років активної творчої діяльності записав близько 100 популярних синглів, виконав усі найвідоміші пісні визначних композиторів США — Джорджа Гершвіна, Кола Портера й Ірвінга Берліна. У 1971 році Сінатра оголосив, що йде на пенсію, однак продовжував давати концерти. Серед пізніх його робіт виділяється хіт New York, New York, записаний у 1980 році. Останній виступ Френка Сінатри пройшов у 1994 році, коли співаку було 79 років.

Хто ще народився 12 грудня

Євген Сверстюк, український філософ, письменник, літературний критик, церковний діяч, в'язень радянських концтаборів
Євген Сверстюк - український філософ, письменник, літературний критик, церковний діяч, в'язень радянських концтаборів
  • 1884 – Зінаїда Серебрякова, видатна українська та французька художниця з родини Бенуа-Лансере.
  • 1884 – Микола Світальський, український геолог, дійсний член АН УРСР.
  • 1890 – Андрій Мельник, український громадсько-політичний діяч, командир 6-ї сотні УСС, полковник Армії УНР, крайовий командант УВО, голова Проводу ОУН.
  • 1890 – Казімеж Айдукевич, польський математик, філософ.
  • 1915 – Френк Сінатра, американський актор і співак.
  • 1924 – Іван Денисюк, український літературознавець, професор Львівського університету.
  • 1928 – Євген Сверстюк, український філософ, письменник, літературний критик, церковний діяч, в'язень радянських концтаборів.
  • 1928 – Леонід Биков, український актор, режисер і сценарист, народний артист УРСР, лавреат Шевченківської премії.

Нагадаємо, 11 грудня 1941 року Третій Рейх та Італія оголосили війну США, а у 1946 у Великій Британії запатентували перший програмувальний комп'ютер.

Погода в Україні в понеділок, 12 грудня, буде похмурою на більшій частині території країни. У деяких регіонах очікується мокрий сніг і дощ. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.