10 знаменитих запитань, на які досі немає відповідей

Окремі запитання роками не дають вченим спокійно спати.

Наука, вчені, досліди
Чим більше ми знаємо, тим більше залишається взнати! Знанням немає кінця, поки ми продовжуємо ставити питання.

Вчені визнали, що існують теми і питання, над якими вони б'ються роками. Втім, на деякі з них досі не можна відповісти, принаймні за допомогою звичайної наукової методології. Ось їхній скромний, неповний перелік.

З чого складається Всесвіт?

Ми знаємо лише 5% складу Всесвіту. Це знайомі нам атоми періодичної таблиці та їхні молекулярні компоненти: протони, електрони і нейтрони. Існують також нейтрино - невловимі частинки, здатні проходити повз матерію. Загадкою є інші 95%, які складаються з темної матерії (приблизно 27%) і темної енергії (приблизно 68%), пише Big Think.

Темна матерія не світиться і знаходиться навколо галактик і скупчень галактик, як плащ-невидимка. Ми знаємо, що вона є, тому що вона має масу та гравітацію. Ми також можемо виміряти цей ефект. Темна енергія набагато загадковіша: це схоже на ефір середовище, що заповнює простір із дивною властивістю розштовхувати його, змушуючи галактики прискорюватися у віддаленні одна від одної.

Ми не знаємо, що таке темна матерія чи темна енергія. Існують лише гіпотетичні пояснення, які намагаються змінити теорію гравітації Ейнштейна. Але після десятиліть пошуків ми залишаємося зовсім неосвіченими щодо цього питання.

Чи існують інші Всесвіти?

Чи наш Всесвіт єдиний? Вірите чи ні, але сучасні теорії космології та фізики елементарних частинок передбачають існування інших всесвітів, потенційно з іншими властивостями, ніж наш власний. То де вони - десь там? Чи прямо тут і зараз? Якщо ми не можемо підтвердити цю гіпотезу, чи вона все ще є частиною науки? Загалом гіпотеза мультивсесвіту є дуже проблематичною, навіть якщо про неї цікаво міркувати.

Чи одні ми у Всесвіті?

Це питання насправді складається з двох інших. Враховуючи той факт, що ми хочемо знати не тільки чи існує позаземне життя, але й чи є воно розумним. Нам також потрібно знати, чому, якщо розумне життя не така вже й рідкість, ми ще не чули нічого від "них"? Це питання безпосередньо впливає на те, як ми ставимося до нашого власного майбутнього та планети, яку ми називаємо домом. 

Рекомендація: актуальнний короткий опис пошуку життя в космосі дає нова книга "Маленька книга про інопланетян" Адама Франка. 

Чому існує матерія?

Відповідно до законів фізики, матерія не повинна існувати сама по собі. Кожна її частинка - кожен електрон, протон, нейтрон - повинен мати супутника антиматерії, як близнюків. Отже, позитронів, антипротонів і антинейтронів повинно бути багато. Але їх немає. Проблема полягає в тому, що коли матерія та антиматерія зустрічаються, вони розпадаються у вигляді потоку високоенергетичного випромінювання.

Якби ви потиснули руку собі іншому з антиматерії, значний шматок планети випарувався б. Отже, загадка в тому, що сталося з цією антиматерією. Зрозуміло, що якщо б раніше у Всесвіті були однакові кількості обох матерій, то відповідно пізніше щось трапилося б, щоб мати перевагу матерії над антиматерією. Питання: що саме?

Чи Всесвіт вже утоврився таким чином, з величезною асиметрією між матерією та антиматерією? Можливо, розвинулася якась первісна асиметрія, аби все існувало таким, яким є? Ми намагаємося з’ясувати це протягом десятиліть, але поки безуспішно.

Куди подіти весь вуглець?

З глобальним посиленням індустріалізації ми накопичуємо все більше вуглецю й метану в атмосфері, прискорюючи глобальне потепління. Що можна зробити, щоб змінити наш вплив на довкілля? А що станеться, якщо ми цього не зробимо? Моделі глобального потепління пропонують ряд прогнозів, від дещо помірного до жахливого. Але, очевидно, настав час серйозно поставитися до цього в глобальному масштабі на благо наступних поколінь, в найближчому майбутньому. Політики рухаються надто повільно. Ми повинні взяти це в свої руки й діяти індивідуально!

Як ми можемо отримати більше енергії від Сонця?

Вибуховий розвиток людської цивілізації базується переважно на викопному паливі. Тим не менш, у нас є дивовижне джерело енергії в небі, яке чекає на більш ефективне дослідження. Крім того, чи можемо ми відтворити сонячний двигун тут, на Землі, перетворюючи водень у гелій, щоб вирішити енергетичну проблему в скорому майбутньому? Прогрес йде, але повільніше, ніж хотілося б. 

Ще одне питання без відповіді: чи має людство місію?
Ще одне питання без відповіді: чи має людство місію?

Як виникло життя?

Життя з'явилося на Землі близько 3,5 мільярдів років тому, можливо, дещо раніше. Загадка полягає в тому, як неживі атоми зібралися в дедалі складніші молекули, які зрештою стали першою живою істотою, здатною до метаболізму та розмноження. Той факт, що жива матерія є матерією "з навмисністю", залишається глибокою загадкою.

Що робить нас людьми?

Ми маємо втричі більше нейронів, ніж горила, але наші ДНК майже ідентичні. Багато тварин мають певну "мову", можуть користуватися інструментами та впізнавати себе в дзеркалах. Отже, що саме відрізняє нас від них? Як сталося відкриття вогню та з'явилася наша культура?

Рекомендація: чудовим вступом до цього є книга Джеремі Де Сільви "Перші кроки".

Що таке свідомість?

Ми вже стикалися з цим питанням, цікавлячись природою свідомості та навіть її можливим зв’язком із квантовою фізикою. Як так, що мозок генерує сам себе? Чи можна змінити мозок, щоб його моделювали машини? Навіщо свідомість взагалі? Яка його еволюційна мета, якщо така є?

Чому ми бачимо сни?

Незважаючи на те, що ми проводимо близько третини свого життя уві сні, ми все ще не знаємо, чому нам сняться сни. Чи виконують вони аж таку важливу функцію - фізіологічну та/або психологічну? Або це просто випадкові зображення мозку в частковому спокої? Чи мав рацію Фрейд щодо своєї теорії про те, що сни є певним вираженням пригнічених бажань? Чи все це - фальшивка?

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube