Догралися: Земля змістилася зі своєї осі на 80 сантиметрів - вчені

На положення полюса обертання Землі щодо земної кори може впливати те, як маса води розподіляється планетою

Планета та вода
Земля обертається трохи інакше, коли вода змінює своє положення

Через надмірне використання людьми підземних вод у період з 1993 по 2010 рік вісь обертання Землі змістилася майже на 80 сантиметрів на схід. Люди відкачали 2150 гігатон підземних вод, що еквівалентно підвищенню рівня світового океану більш ніж на 6 міліметрів.

У 2021 році вчені пояснили зміну нахилу Землі таненням полярних крижаних шапок. Наразі ж дані показують, що тут діє і більш тонкий фактор: видобуток підземних вод та їх виснаження і, як наслідок, підвищення рівня моря, пише Іflscience. На положення полюса обертання Землі щодо земної кори може проводити те, як маса води розподіляється планетою.

"Полюс обертання Землі насправді сильно змінюється. Наше дослідження показує, що серед причин, пов'язаних із кліматом, перерозподіл ґрунтових вод насправді має найбільший вплив на зміщення полюса обертання", - сказав Кі-Веон Сео, геофізик із Сеульського національного університету, який керував дослідженням.

У свіжому дослідженні вчені змоделювали зміни в зміщенні осі обертання Землі і русі води - спочатку розглядаючи тільки крижані щити і льодовики, а потім додаючи різні сценарії перерозподілу ґрунтових вод. Модель відповідала дрейфу полюса, що спостерігався в період з 1993 по 2010 рік, тільки якщо вчені взяли до уваги 2150 гігатон перерозподілу ґрунтових вод. Без урахування підземних вод, які люди викачували з-під Землі, модель відхилялася на 78,74 см. або 4,32 см. на рік.

За словами дослідників, спроби низки країн уповільнити темпи вилучення підземних вод, особливо у цих вразливих регіонах, теоретично можуть зменшити дрейф осі обертання Землі. Але тільки в тому випадку, якщо уповільнення триватиме десятиліттями. Наступним кроком у цьому дослідженні може стати погляд у минуле.

"Спостереження за відхиленням осі обертання Землі корисно для розуміння змін запасів води в континентальному масштабі, - зазначає Сео. "Дані про рух полюсів доступні з кінця 19 століття. Таким чином, ми потенційно можемо використовувати цю інформацію для розуміння змін запасів континентальної води за останні 100 років.Чи були якісь зміни гідрологічного режиму внаслідок потепління клімату? Відповідь може ховатися у зміщенні полюсів".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube