Сльози містять хімічну речовину, що пригнічує агресію.
Всі ми плачемо, коли відчувамо біль чи розпач. Однак, сльози не тільки знімають емоційну напругу, вони здатні притлумити чужу агресію. Такого висновку дійшли ізраїльські вчені.
Виявляється, жіночі сльози на 40% зменшують агресію чоловіків. Причому не власним виглядом, а запахом, адже в сльозах є речовина, котра здатна пригнічувати агресивність людей довкола. Вчені переконані, що так само діють сльози усіх людей на планеті, йдеться в публікації The Guardian з посиланням на Plos Biology.
Вчені провели комп’ютеризовані тести і побачили, що взаємодія чоловіків зі сльозами жінок викликає зміни в мозку перших - на хімічному рівні. Науковці припускають, що така еволюція сліз могла статися на етапі розвитку механізму, який захищає немовлят від небезпек навколишнього середовища.
"Немовлята не можуть сказати: "Припини бути до мене агресивним". Вони дуже обмежені в спілкуванні та довго безпорадні. Вони зацікавлені в зниженні агресії, і це відображає сумну реальність агресії щодо них (...) Це може допомогти їм вижити", – пояснили дослідники.
Попередня робота в лабораторії показала, що запах жіночих сліз знижує чоловічий тестостерон, але було незрозуміло, чи це впливає на поведінку. Для останнього дослідження співробітники лабораторії зібрали сльози, що котилися по обличчях жінок, коли вони дивилися сумні фільми. В експерименті також взяв участь 31 чоловік.
Останнім до носа підносили фізіологічний розчин або жіночі сльози. Потім чоловіки взяли участь у комп’ютеризованій грі, яка використовується в психології для провокації агресивної поведінки.
Агресивна поведінка у вигляді відплати була на 43,7% нижчою після того, як чоловіки вдихали запах жіночих сліз порівняно з фізіологічним розчином. Подальші тести на сканері мозку показали, що ті, хто нюхав сльози, мали більш функціональний зв’язок між ділянками, що реагують на запахи та агресію, тоді як сама агресія була нижчою. Тобто зв'язок між сльозами та агресією виникає та посилюється: якщо хтось плаче, а інші - реагують, агресії стає менше!
"Схоже, ця хімічна речовина керує реакцією мозку на агресію", - пояснили дослідники.
Вони також виявили, що людські сльози активують чотири типи рецепторів нейронів, що сприймають запахи. Це свідчить, що ті викликають реакцію на речовину, котра й пригнічує агресію.
"Зменшення агресії було для нас вражаючим. Кожен, хто плаче, насправді знижує агресію", - пишуть науковці у висновку.
Однак, науковці додали, що в реальному житті все може відбуватися інакше. Хімічні речовини в сльозах навряд чи сильно вплинуть на соціальні взаємодії дорослих. Так, сльози об’єкта домашнього насильства навряд здатні зменшити агресію кривдника. Хіміосигналізація може не працювати за цих обставин.
Проте лабораторія сподівається ідентифікувати активний інгредієнт у сльозах. Це відкриє шлях до виробництва речовини та її потенційного використання для зменшення агресивних тенденцій.
Над роллю сліз ламав голову ще Чарльз Дарвін. У своїй праці "Вираження емоцій у людини і тварин" 1872 року вчений заявив, що ридання є "безцільним". Але за 150 років, що минули з тих пір, дослідники запропонували різноманітні ідеї щодо ролі сліз, від сигналізації про вразливість і безпорадність до очищення очей від бактерій.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.