10 лютого - Всесвітній день зернобобових. Цей день в історії

В цей день 1840 року британська королева Вікторія одружилась із принцом Альбертом, а в 1773 році народився Василь Каразін - український просвітник, метеоролог, агроном, ініціатор створення Харківського університету

10 лютого - Всесвітній день зернобобових. Цей день в історії
Всесвітній день зернобобових

10 лютого 2023 року - п'ятниця. Сьогодні — Всесвітній день зернобобових. Його запропонувала відзначати Буркіна-Фасо, а ООН встановила у 2019 році. В Італії відзначають День пам’яті жертв етнічних чисток під час Другої світової війни. В Еритреї — День Фенкіл, на честь однойменної операції військ Народного визвольного фронту Еритреї проти ефіопської армії у 1990 році. Сьогодні — 352-й день війни Росії проти України. До весни залишилося 18 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

Дата 10 лютого ввійшла в історію кількома знаковими подіями та святами. Дізнайтеся, яке сьогодні свято, чим відзначився цей день в історії та хто з видатних людей народився 10 лютого.

Всесвітній день зернобобових

Щорічно 10 лютого за рішенням ООН відзначається Всесвітній день зернобобових. Найбільш розповсюдженими у світі представники зернобобових – боби, сочевиця та горох. Традиційні страви багатьох народів світу, як-от східний хумус, індійський дал і навіть класичний англійський сніданок були б неможливими без зернобобових.

До цих рослин належать тільки ті культури, які збирають для споживання в сушеному вигляді. Вони багаті на білок, що має велике значення для людей в регіонах, де споживання м’яса та молока недостатнє з різних причин. Зернобобові настільки важливі, що навіть мають своє свято, яке покликане підвищити знання людей про їхні властивості та важливість для світової економіки й природних ресурсів.

День домовика

10 лютого - День домовика
День домовика

10 лютого давні слов’яни відзначали День домовика – свято пригощання домовика (Кудеси) та Велесичі. Домовик – це міфологічний слов’янський персонаж, який є добрим духом – хранителем домашнього вогнища. Домовик за характером вередливий, проте всіляко допомагає гарним родинам, які підтримують чистоту й не сваряться, дбає про здоров’я худоби та домашнє господарство. Водночас домовик карає скупих, злих і байдужих людей.

У цей день заведено частувати домовика його улюбленими ласощами: солодкою кашею, хлібом, молоком та різноманітними солодощами. Насипати їжу духу-хранителю потрібно в окремий посуд. На Кудеси у вашій оселі повинно бути весело і затишно.

1992 року на екрани США вийшов фільм "Основний інстинкт"

Фільм Основний інстинкт
Основний інстинкт

Основний інстинкт (англ. Basic Instinct) — кінофільм 1992 року, детективний трилер з елементами еротики, найзнаменитіший фільм за участю Шерон Стоун. Основний сюжет обертається навколо любовного трикутника, створеного письменницею Катериною Трамелл, докторкою психіатрії Бет Гарнер та детективом Ніком Карреном. Бет Гарнер веде психіатричний й адміністративний нагляд за станом Каррена. Катерина Трамелл зближується з імпульсивними серійними вбивцями, вивчаючи їх характери для написання детективів.

Стрічку пронизують дві детективні лінії: розслідування Карреном серії вбивств, що приписуються Катерині Трамелл, та таємне внутрішнє розслідування лейтенанта Марті Нільсена, що підозрював Бет Гарнер у серії раніше нерозкритих вбивств, що супроводжували її минуле життя. Якщо другу лінію розслідувань припинено зі смертю Нільсена, то перша продовжується до фіналу в повній невизначеності. Крім вказаного трикутника, присутній зв'язок Катерини Трамелл з Роксі, котра підкреслює внутрішню сутність письменниці, закохується в Трамелл і робить серію спроб вбити детектива. 

Чим ще відзначився цей день в історії

1258 – монголи захопили Багдад; золота доба ісламу добігла кінця
1635 – засновано Французьку Академію – провідне наукове товариство Франції, спеціалізоване у сфері французької мови та літератури
1789 – закон Йозефа II ліквідовував панщину у Галичині, Буковині, австрійській частині Волині
1810 – відбулося урочисте відкриття Одеської опери
1840 – британська королева Вікторія одружилась із принцом Альбертом Саксен-Кобург-Готським
1919 – через суперечності з Симоном Петлюрою голова Директорії Володимир Винниченко пішов у відставку
1940 – у Кракові радикальна частина ОУН створила Революційний Провід на чолі зі Степаном Бандерою. Фактичний розкол організації на "бандерівців" та "мельниківців".
1942 – вручено перший "золотий диск" (від компанії грамзапису "Віктор" Ґленну Міллеру за відому композицію Chattanooga Choo Choo)
1947 – у Парижі підписані мирні договори між державами-переможцями в Другій світовій війні і колишніми союзниками гітлерівської Німеччини.
1957 – стартував перший Кубок Африканських Націй в Судані.
1962 – полоненого американського пілота Френсіса Пауерса обміняли на радянського шпигуна Рудольфа Абеля.
1972 – ВВС заборонила трансляцію у своєму ефірі пісні Пола Маккартні та групи "Wings" Give Ireland Back to the Irish ("Віддайте Ірландію ірландцям")
1992 – на екрани США вийшов фільм "Основний інстинкт"
1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Республікою Корея
1995 – під час випробувального польоту біля Києва зазнав катастрофи дослідний літак Ан-70, який не мав аналогів у світі
1996 – суперкомп'ютер IBM Deep Blue вперше переміг Гаррі Каспарова у грі в шахи.

Цього дня народився Василь Каразін - український просвітник, метеоролог, агроном, ініціатор створення Харківського університету

Пам'ятник В. Каразіну біля університету в Харкові
Пам'ятник В. Каразіну біля університету в Харкові

Каразін (Каразин) Василь Назарович (30 січня (10 лютого) 1773, Кручик, тепер Харківська область — 4 (16) листопада 1842, Миколаїв) — український вчений, винахідник, громадський діяч. Засновник Харківського університету (1805), ініціатор створення одного з перших у Європі Міністерства народної освіти, автор ліберальних проєктів реформування державного устрою і народного сільського господарства, праць з агрономії, конструювання сільськогосподарських машин. Зробив численні відкриття в галузі органічної та неорганічної хімії, першим запропонував створення мережі метеорологічних станцій по всій державі.

Хто ще народився 10 лютого

1881 – Джузеппе Унгаретті, італійський поетВасиль Вишиваний
1890 – Борис Пастернак, російський поет, прозаїк, перекладач єврейського походження. Лауреат Нобелівської премії 1958 року
1895 – Василь Вишиваний, український військовий діяч, політик, австрійський ерцгерцог династії Габсбургів, полковник Легіону Українських Січових Стрільців.
1897 – Джон Ендерс, американський вірусолог, відкрив вакцину проти кору; Нобелівський лауреат
1898 – Бертольт Брехт, німецький драматург і режисер-новатор
1902 – Волтер Браттейн, американський фізик, один із винахідників транзистора, Нобелівський лауреат
1903 – Кравченко Охрім Севастьянович, український художник-монументаліст, графік, представник школи Михайла Бойчука
1907 – Василь Ремесло, український селекціонер пшениці, академік.
1920 – Алекс Комфорт, британський сексолог, автор численних книг ("Задоволення сексу", "Більше задоволення", "Сексуальна поведінка у суспільстві", "Сексуальні наслідки інвалідності")
1922 – Арпад Ґенц, угорський драматург, президент Угорщини (1990 – 2000)
1931 – Томас Бернгард, австрійський письменник та драматург
1935 – Таїсія Литвиненко, акторка і режисер львівського драматичного театру імені Марії Заньковецької, народна артистка України
1936 – Богдан Горинь, український політичний та громадський діяч, народний депутат України, журналіст, колишній дисидент.
1938 – Георгій Вайнер, радянський і російський письменник і журналіст
1947 – Євген Савчук, народний артист України, художній керівник Національної заслуженої академічної капели України "Думка"
1950 – Марк Спітц, американський плавець, дев'ятиразовий олімпійський чемпіон
1962 – Кліфф Бертон, американський музикант (Metallica)
1975 – Якутович Антон Сергійович, український живописець, син графіків Сергія Якутовича та Ольги Якутович. Онук Георгія Якутовича.

Нагадаємо, 9 лютого - Міжнародний день стоматолога. Цього дня 1991 року в Литві відбувся референдум за незалежність від СРСР, а в 1979 році народилася американська кіноакторка Мена Суварі.

Дивіться також: компанія Brickmania створила LEGO-модель HIMARS з фірмовою намальованою усмішкою. У комплекті також є солдатик в українській уніформі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube