Цього дня 1991 року в Литві відбувся референдум за незалежність від СРСР, а в 1979 році народилася американська кіноакторка Мена Суварі
9 лютого 2023 року - четвер. В цей день 8 років тому у Логвиновому російські військові розстріляли полонених із 30 бригади О. Бердеса, В. Демчука, П. Плацинського. А 2018-го поблизу сирійського міста Хішам силами коаліції на чолі з США розгромлено колону російських найманців. Сьогодні - 351 день війни Росії проти України. До весни залишилося 19 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.
Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день стоматолога. Його відзначають у день пам’яті Святої Аполлонії, яка прийняла мученицьку смерть 9 лютого 249 року.
Аполлонія жила в місті Александрія в Єгипті, який тоді входив до складу Римської імперії. Вона сповідувала християнство, за що постраждала під час гоніння імператора Деція.
Від Аполлонії вимагали зріктися своєї віри. За відмову її піддали жорстоким тортурам — вирвали і вибили усі зуби, погрожували спалити живою. Аполлонія попросила її розв'язати її і сама кинулася у вогонь.
У 300 році католицька церква канонізувала Аполлонію як святу мученицю. А її страждання породили серед людей повір’я, що одна лише згадка імені Аполлонії допомагає при зубному болю.
Щороку 9 лютого світ відзначає Міжнародний день піци. У тому вигляді, у якому ми знаємо і любимо піцу, вона вперше з'явилася в італійському місті Неаполь ще в 1830-их роках. Однак деякі кулінарні експерти запевняють, що її історія налічує тисячоліття, адже коржами з начинками ласували ще в античні часи.
Boeing 747 «Jumbo Jet» — перший у світі широкофюзеляжний далекомагістральний пасажирський літак, який випускається американською компанією Boeing і часто називається «Джамбо Джет» (англ. Jumbo Jet), або просто «747». Перший його політ відбувся 9 лютого 1969 року. На час свого створення Boeing 747 був найбільшим, найважчим і наймісткішим пасажирським літаком, залишаючись таким протягом 35 років, до появи Airbus A380, перший політ якого стався 27 квітня 2005 року.
Чотиридвигуновий Boeing 747 «Jumbo Jet» має двопалубну конфігурацію, при цьому верхня палуба значно поступається за довжиною нижній. Boeing 747 «Jumbo Jet» представлений пасажирським, вантажним та іншими варіантами. Верхня палуба сконструйована таким чином, щоби збільшити кількість пасажирських місць та за потреби переобладнати на вантажний, прибравши сидіння та встановивши передні вантажні двері. Boeing сподівався, що 747-й стане надзвуковим літаком, але досягнути цих показників, вдалося вже у лютому 2020 року, здійснюючи маршрут з Лос-Анджелеса в Лондон. Boeing 747 «Jumbo Jet» авіакомпанії British Airways розігнався до 1350 км/год. Попередній рекорд швидкості пасажирського літака був зроблений Boeing 787 Dreamliner авіакомпанії Virgin Galactic, долаючи той же самий маршрут за 9 годин і 13 хвилин — на 48 хвилин раніше, ніж планувалося, подолавши швидкість у 1290 км/год. Boeing сподівався, що Boeing 747 будуть потрібні на ринку. Літак є одним із найвпізнаваніших літаків у світі, героєм десятків кінофільмів і символом цивільної авіації.
Існує декілька різних варіантів Boeing 747, більшість з яких можуть здійснювати перельоти великої дальності. Рекордсменом серед 747, є Боїнг австралійської авіакомпанії Qantas Airways, що здійснив у 1989 році безпосадковий переліт із Лондона в Сідней, подолавши 18000 км за 20 годин 50 хвилин, не маючи на борту ні пасажирів, ні вантажу.
1667 — у селі Андрусові поблизу Смоленська укладене перемир'я між Річчю Посполитою та Московським царством, за яким Україна була поділена навпіл (кордон з'явився по Дніпру)
1722 — у Петербурзі видано царський указ про висилку 20 тис. козаків на будівництво Ладозького та Донського каналів
1849 — на території Папської держави революціонери проголосили Римську Республіку
1863 — американець Елансон Крейг запатентував вогнегасник
1893 — пройшов перший у світі сеанс стриптизу (Париж, Мулен Руж). Стриптизерку і заарештувала поліція, через що у місті почались заворушення
1900 — Двайт Ф. Девіс заснував тенісний турнір на Кубок Девіса
1904 — напад Японії на Порт-Артур та початок російсько-японської війни
1909 — у США прийняли перший закон про заборону наркотиків
1918 — війська Червоної армії під командуванням М. Муравйова після п'ятиденного артилерійського бомбардування захопили столицю Української Народної республіки Київ, загинули кілька тисяч людей
1918 — підписано Берестейський мирний договір, відповідно до якого Німецька імперія, Австро-Угорська імперія, Османська імперія і Болгарське царство визнали УНР самостійною державою
1920 — Шпіцбергенський трактат визначив міжнародно-правовий статус архіпелагу Свальбард (Шпіцберген)
1923 — повстання засуджених до розстрілу отаманів Холодного Яру в Лук'янівській в'язниці Києва
1929 — у Москві розпочався перший тиждень української літератури
1934 — сформований воєнно-політичний союз Балканська Антанта
1942 — у Києві німці заарештували Олену Телігу та інших представників української інтелігенції, переважно членів ОУН (М)
1943 — Вінстон Черчилль повідомив Сталіна про підготовку відкриття другого фронту в Європі в серпні-вересні 1943 року
1955 — відкрився Римський метрополітен
1961 — The Beatles вперше виступили під цією назвою в ліверпульському клубі Cavern
1969 — провів свій перший політ широкофюзеляжний пасажирський літак Боїнг-74.
1964 — The Beatles вперше з'явилися в прямому ефірі американського телебачення (Шоу Еда Саллівана), де зібрали близько 74 млн телеглядачів
1972 — пройшов перший виступ нової групи Пола Маккартні, Wings
1991 — литовці проголосували за незалежність
1993 — Пол Маккартні випустив сольний альбом Off the Ground
2015 — у Логвиновому російські військові розстріляли полонених із 30 бригади О. Бердеса, В. Демчука, П. Плацинського.
2018 — поблизу сирійського міста Хішам силами коаліції на чолі з США розгромлено колону російських найманців
Мена Олександра Суварі (англ. Mena Alexandra Suvari; нар. 13 лютого 1979) — американська актриса, відома своїми ролями у фільмах «Краса по-американськи» і «Американський пиріг». Міна Суварі народилася 13 лютого 1979 року в Ньюпорті. Батько — психіатр естонського походження Андо Суварі (Ando Süvari), мати — Кендіс, медсестра, мала грецьке походження. У Міни також є три старших брати. Після переїзду сім'ї до Чарльстона Міна, у віці 12 років, потрапляє в модельне агентство. Після закінчення школи Міна переїхала в Лос-Анджелес, де почала зніматися в телесеріалах.
Її дебют в кіно — невелика роль у фільмі режисера Грегга Аракі «Ніде». У 1997 році отримала роль у трилері «Цілуючи дівчат» з Морганом Фріменом у головній ролі. Після доброзичливих відгуків критиків отримала роль у драмі Сема Мендеса «Краса по-американськи», (1999). Фільм отримав п'ять премій «Оскар». Сама Міна номінувалася на премію BAFTA. У 2008 році вона знялася в рімейку фільму «День мерців». 27 червня 2010 вийшла заміж за свого бойфренда Саймона Сестіто, з яким була заручена з 2008 року.
1441 — Алішер Навої, узбецький поет і мислитель, а також видатний гуманіст середньовіччя Сходу
1737 — Томас Пейн, письменник і політичний філософ (Століття розуму)
1773 — Вільям Генрі Гаррісон, 9-й президент США
1815 — Мадрасо Федеріко, іспанський історичний живописець і портретист
1826 — Костянтин Трутовський, український живописець та графік
1846 — Вільгельм Майбах, німецький інженер, конструктор першого "Мерседеса"
1885 — Альбан Берг, австрійський композитор
1910 — Жак Моно, французький біохімік
1928 — Рінус Міхелс, видатний нідерландський футболіст та тренер, винахідник тотального футболу
1937 — Гільдегард Беренс, німецька оперна співачка, одна з найкращих вагнерівських сопрано
1942 — Керол Кляйн (Кінг), американська співачка та композитор
1943 — Джо Пеші, американський кіноактор (Один вдома, Смертельна зброя, Славні хлопці)
1945 — Міа Ферроу, американська акторка кіно та театру, колишня дружина Френка Сінатри та Вуді Аллена
1979 — Міна Суварі, голлівудська кіноакторка (Американський пиріг, Американська краса)
1081 — Том Хіддлстон, популярний англійський актор (Локі у кіновсесвіті MARVEL).
Нагадаємо, 14 лютого в багатьох країнах світу відзначається День святого Валентина, який перетворився на День закоханих. Що подарувати вашому коханому чи коханій в цей день? Інформатор зібрав для вас перелік подарунків, які традиційно дарують 14 лютого у різних країнах. Можливо, ви знайдете ідеї, які нададуть вам натхнення.
У четвер, 9 лютого, в Україні триматимуться морози. Втім, опади припиняться. На дорогах подекуди буде ожеледиця.