Все більше чоловіків в Україні стикаються з перевірками військових документів під час подорожей. Юрист пояснює, як діяти у разі зупинки поліцією спільно з ТЦК, які права мають посадовці і що робити, якщо вам погрожують затриманням
В Україні все частіше чоловіки опиняються в ситуаціях, коли перевірка військово-облікових документів застає їх зненацька. Під час подорожі, відпустки або відрядження. Юрист Данило Трясов у розмові з РБК-Україна пояснив, що слід робити, якщо вас зупинили співробітники поліції разом із представниками ТЦК. Як діяти, щоб не допустити порушення своїх прав.
Якщо зупинили під час поїздки: головне - зберігати спокій. Правник радить бути підготовленим до таких ситуацій заздалегідь. Оптимально - мати підписаний договір із адвокатом про надання юридичної допомоги, а також чітко визначений порядок дій на випадок перевірки.
"Перш за все - не панікуйте. Якщо у вас є адвокат - одразу зв’яжіться з ним", - підкреслює Трясов.
В умовах воєнного стану поліцейські мають право відповідно до ч.2 ст. 32 Закону "Про Національну поліцію" просити чоловіків віком від 18 до 60 років надати військові документи разом із посвідченням особи. Часто після зупинки до авто підходять працівники ТЦК і вимагають документи самостійно. Це суперечить закону, наголошує адвокат.
"Представники ТЦК не мають самостійних повноважень для перевірки. Вони можуть діяти лише у присутності поліцейського, який має законну підставу для цього", - пояснює він.
Також важливо наполягати на фіксації всіх дій на бодікамери. Це стане доказом у разі правопорушень.
Іноді представники ТЦК стверджують, що громадянин нібито перебуває в розшуку. За словами юриста, це є маніпуляцією, оскільки:
У такому випадку ви маєте право:
Якщо вас силоміць затримують без протоколу, варто: зателефонувати адвокату; зробити усне звернення про потребу в правовій допомозі; викликати слідчо-оперативну групу за номером 102; повідомити про намір звернутись до ДБР; звернутись до Уповноваженого ВР з прав людини. Поліція не має повноважень доставити людину до ТЦК без оформлення адміністративного протоколу затримання.
"Лише після складання протоколу поліція може передати особу до ТЦК, де складається окремий акт - протокол про адмінправопорушення", - зазначає адвокат.
Після цього ТЦК приймає рішення щодо штрафу, який потім можна оскаржити в суді.
Важливо правильно оформлювати відпустку. Лише рапорт і відпускна картка - недостатньо. Згідно зі Статутом гарнізонної та вартової служби, військовослужбовець після прибуття до місця відпочинку має стати на облік у ТЦК або підрозділі правопорядку, а перед поверненням - знятись з нього.
Невиконання цього може призвести до звинувачень у самовільному залишенні частини. Також Інформатор писав, що Кабмін вніс зміни до порядку надання відстрочки для освітян. Тепер її потрібно поновлювати щороку, подаючи довідку про роботу не менш ніж на 0,75 ставки. Також Верховна Рада розглядає законопроєкт, який може дозволити студентам виїжджати за кордон до досягнення 23-24 років. Раніше ми повідомляли про відпустки, виплати, мобілізація та демобілізація: все це потрібно знати військовослужбовцям.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.