ЗРК «Залізний купол» для України: чи існує шанс його отримати і яку допомогу вже пообіцяв Нетаньяху

Читать на русском

Щодо бажаних систем ЗРК прямої відповіді наразі немає

Читать на русском
ЗРК «Залізний купол» для України: чи існує шанс його отримати і яку допомогу вже пообіцяв Нетаньяху
ЗРК Залізний купол для України: чи існує шанс його отримати і яку допомогу вже пообіцяв Нетаньяху

Щодо бажаних систем ЗРК прямої відповіді наразі немає

Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху в одному з останніх інтерв’ю заявив, що може розглянути питання надання військової допомоги Україні. Питання журналістів стосувалося також системи «Залізний купол», і на все він дав загальну відповідь, що така можливість може розглядатися. Водночас, з повноцінної обіцяної допомоги поки що маємо лише «військові речі», але без конкретики. 

Про це він розповів в інтерв’ю для CNN, а надані обіцянки освітило видання Times of Israel. Найближчу заплановану допомогу для України Нетаньягу обговорив на зустрічі з президентом Франції Макроном. За даними джерела, прем’єр-міністр Ізраїлю поки пообіцяв тільки надати «військові речі», але мова про важке озброєння (чи хоч якусь зброю) не йшла. Зазначається, що Ізраїль у його становищі не готовий зайти надто далеко, оскільки не хоче провокувати росію.

Наразі в офісі прем’єра розмову з Макроном не коментують. Сам Нетаньягу також не квапиться робити офіційні оголошення. Він також додав, що поки не збирається просувати свою кандидатуру у якості посередника між рф та Україно. Він готовий ним виступити, тільки якщо самі рф, Україна та США його попросять. 

Що по «Залізному куполу»

Фактично, маємо поки тільки «військові речі» з гарантованого. Крім цього ні офіційної, ні неофіційної інформації про заплановану допомогу для України немає. Водночас, сам Нетаньяху теж не квапиться говорити, що нічого давати нам не збирається, хоча й про протилежне не говорить. 

Останнє, що ми маємо на даний момент, це його заява під час інтерв’ю для CNN. Він повідомив, що розглядає питання надання військової допомоги Україні. У питанні одним з пунктів був і той самий «Залізний купол», але невідомо, чи відповів прем’єр загально про будь-яку військову допомогу, чи мав на увазі і систему ЗРК. 

Варто пам’ятати, що Ізраїль – країна у стані військового конфлікту. Поки що він не постачав нам жодної зброї (принаймні, офіційно). Це пов’язано з тим, що в Ізраїлю у самого ситуація на Близькому Сході неспокійна, і зброя потрібна в країні. 

«Ізраїль - воююча країна, яка перебуває у стані військового конфлікту з Сирією, військово-політичного конфлікту з Іраном та у постійному протистоянні з Хезболлою, ХАМАСом, Ісламським джихадом та іншими терористичними організаціями», – зазначив ізраїльський журналіст Євген Фінкель.

Таким чином, шансів отримати ЗРК «Залізний купол» на даному етапі у нас мало. Більш того, вплив росії на ситуацію з Ізраїлем та Сирією надто великий, аби країна готова була ризикувати. 

До чого тут росія

«На нашому північному кордоні в Сирії ізраїльські та російські літаки летять на відстані витягнутої руки один від одного. У мене немає бажання вступати до російсько-ізраїльського військового протистояння. І ніхто цього не хоче», – прямо заявляв Нетаньяху.

Фактично, Ізраїлю хватає ворогів, аби провокувати ще когось. Часто в Сирії трапляються інциденти, пов’язані з російськими військами та Ізраелем. До прикладу, у вересні 2018-го року біля сирійських перегів місцева ППО збила російський літак-розвідник Іл-20. Тоді в рф заявили, що літак начебто підставили під вогонь ізраїльські винищувачі, що на той момент наносили удари по провінції Латакія. Ситуацію в підсумку врегулювали президенти рф та Ізраїлю. 

Нетаньяху не хоче, аби відносини між країнами стали більш напруженими. У такому випадку, врегулювати подібні та інші інциденти буде майже неможливо, і в підсумку третя сторона може бути втягнута в конфлікт, що Ізраїлю не потрібно. 

Окремо варто додати, що Ізраїль все ж допомогає Україні у військовому питанні, хоч і не прямо. Давно відомо, що Іран постачає рф дрони-камікадзе, а також мав плани на постачання балістичних ракет. Згодом після цих даних заводи з виробництва озброєння в Ірані почали трішки вибухати. Це на руку не тільки самому Ізраїлю, але й нам, оскільки на експорт в Ірану буде значно менше дронів та ракет. 

Де ще можна взяти «Залізний купол»

Один з варіантів отримати ЗРК – придбати напряму у виробника «свіжий» товар. Цим займається компанія Rafael. Фактично, Ізраїль системи постачає на експорт, тож і таку можливість можна було б розглянути. Проте, на це потрібно було б багато часу і грошей. Та й навіть таким чином питання реакції рф не відпадає. 

Інший варіант – реекспорт від когось з наших партнерів. Варто зазначити, що США має дві батареї ізраїльської ЗРК. У такому випадку, Ізраїль має лише дати добро на реекспорт, і на цьому його причетність до передачі систем закінчилася б. Тим паче, для США ця система не має такої цінності, як для самого Ізраїля чи України. Хоча знову ж таки, навіть простий дозвіл міг би спровокувати терористів з росії, тож не факт, що Нетаньяху і на це готовий піти.

Як працює ЗРК «Залізний купол»

Система отримала славу завдяки можливості працювати проти цілей, які вважаються найскладнішими – ракетами з РСЗВ. Протистояти подібним залповим обстрілам доволі складно, а том система здебільшого тільки на них і орієнтована. Проте, збити балістичну ракету, літаки на низькій висоті, дрони чи навіть мінометні міни вона здатна. 

Система працює наступним чином: радари помічають ціль в повітрі, та рахують траєкторію польоту. Оскільки снаряди з РСЗВ, мінометів і т.д. летять по балістичній траєкторії, то можна вирахувати навіть точку влучення. Система управління вираховує точку перехоплення ворожого снаряду, та запускає туди спеціальною ракетою-перехоплювачем. 

Цікавість системи полягає ще й в тому, що її можна налаштувати таким чином, аби ракети, що поліцять, скажімо, в пустир – не збивати. Тобто, ліквідовуватися будуть тільки цілі, які дійсно несуть загрозу для населення чи стратегічних об’єктів. Проте знову-ж таки, це переважно захист від РСЗВ, мінометів та авіації на низькій висоті, тож і розміщувати систему доведеться на прифронтових територій, що зазнають залпових, мінометних та артилерійських обстрілів. 

Нагадаємо, що Італія та Франція оголосили, коли поставлять Україні ППО SAMP/T.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.