Зрадонька від Остіна, або чому удари по російських НПЗ тішать Трампа

Атаки українських безпілотників по стратегічних нафтопереробних об'єктах Росії опосередковано впливають на шанси кандидатів перемогти у виборах президента США

Ллойд Остін
Росія все ще залишається бензоколонкою

Невдоволення Сполучених Штатів через удари українських безпілотників проявляється чимраз яскравіше й це в Україні сприймається як відверта зрада. Білий дім стурбований потенційними наслідками для світової економіки, адже ціни на пальне ростуть, а до виборів президента США залишилося трохи більше пів року. Натомість Україна, яка залишилася без підтримки найпотужнішої демократичної країни світу, не збирається відмовлятися від стратегії, яка боляче б’є по окупантах. Хоч це не варто переоцінювати, дії Києва щодо ударів по російських НПЗ впливають на внутрішньополітичну ситуацію в США.

Остін радить шукати інші мішені

Міністр оборони США Ллойд Остін, виступаючи у вівторок, 9 квітня, перед комітетом Сенату з питань збройних сил, закликав Конгрес виділити допомогу Україні. Також він заявив, що удари українських безпілотників по нафтопереробних заводах росіян не схвалюють у Вашингтоні.

«Ці атаки можуть мати наслідки для глобальної енергетичної ситуації. Україні краще відпрацьовувати по тактичних і оперативних цілях, які можуть безпосередньо вплинути на поточну боротьбу», — передає слова Остіна Bloomberg.

Подібна інформація долинала й раніше. Агенція Financial Times повідомляла, що Вашингтон «неодноразово» закликав СБУ та ГУР відмовитися від такої практики з огляду на здорожчання енергоносіїв на світовому ринку та «можливу помсту у відповідь». Непублічно про це говорив Джейк Салліван, радник президента США з державної безпеки, під час свого візиту в Київ. Й ось тепер ми почули ці слова і від міністра оборони США.

За підрахунками Reuters, станом на кінець березня удари по НПЗ скоротили російську нафтопереробку на 14 %. Кількість таких атак із часом зростає, тож це може бути ефективнішим, аніж західні санкції, повідомила CNN управляючий директор інвестиційного банку RBC Capital Markets Хеліма Крофт.

«Експорт енергоресурсів, сирої нафти, природного газу, продуктів нафтопереробки дійсно дав Росії економічний порятунок для продовження цієї війни», — наголосила вона.

Чому зростають ціни на бензин, якщо росіяни змушені продавати більше нафти?

Світові закупівельні ціни на нафту зросли до максимуму за останні шість місяців. Головною причиною є напруженість на Близькому Сході, зазначає Bloomberg. Але й удари по НПЗ та нафтобазам Росії теж змусили ринок нервувати — це підштовхнуло ціну й частково допомогло Кремлю відіграти збитки.

Спочатку удари по нафтопереробних заводах створили надлишок сировини. Потік нафти до балтійських портів різко зріс наприкінці березня, адже російська переробна галузь не могла впоратися з такими об’ємами. Так тривало до першого тижня квітня, коли постачання нафти знизилися до річного мінімуму — про це свідчать дані відстеження танкерів, зібрані Bloomberg. Через балтійські порти в Приморську та Усть-Лузі, нафтобази в яких зазнавали атак українських безпілотників, відвантаження впало на 20 %. Кремль йде на скорочення потоку дешевої сировини, адже це має підвищити ціни — тактика, до якої країни ОПЕК+ вдавалися неодноразово.

Через удари українськийх безпілотників виробництво бензину та дизелю в РФ скоротилося на 14%

Російський уряд готовий до відчайдушних кроків: експорт бензину з 1 березня заборонили,
шукають додаткових постачальників у Білорусі та Казахстані, готові навіть послабити економічні вимоги, аби відкрити дорогу для неякісного бензину. Це означає, що замість виробника нафтопродуктів Росія перетворюється на споживача. Як наслідок ціни у світі зростають. Якщо припустити, що удари по НПЗ не припиняться, ймовірно, російську частку ринку «нафтопереробки» займуть інші країни, але це потребує багато часу, якого нема в Байдена.

На що готовий Білий дім, аби стримати ціни на пальне

Заради низьких цін на нафту Байден не побоявся критики й поїхав на перемовини до саудівського принца Мухаммеда бін Салмана, якого підозрюють у замовленні вбивства журналіста. Вашингтон за примарні обіцянки демократизації відкриває нафтовий ринок для венесуельського диктатора Ніколоса Мадуро. Заради стабільного постачання енергоносіїв, Білий дім вів перемовини з Іраном про скасування санкцій в обмін на обмеження ядерної програми.

Потенційна регіональна війна на Близькому Сході така страшна для Вашингтона в першу чергу тому, що вона означає зліт цін на нафту. Це тому Іран руками своїх проксі практично безкарно б’є по американських базах, тому західна коаліція не розпочинає наземну операцію проти хуситів. Частково через це адміністрацією Байдена здійснюється тиск на Ізраїль. Аж до того, що Єрусалим виводить свої війська з Гази, так і не знищивши ХАМАС.

Ллойд Остін повторив загальну лінію Демократичної партії, виголошуючи свою промову в Сенаті. Скріншот відео
Ллойд Остін повторив загальну лінію Демократичної партії, виголошуючи свою промову в Сенаті. Скріншот відео

Низькі ціни на пальне — це ключ, який може допомогти команді Байдена зберегти за собою Білий дім. Тому у Вашингтоні так боляче реагують на будь-які кроки, які потенційно можуть погіршити ситуацію на ринку. Ллойд Остін просто тягне лінію демократів. При чому, судячи з публічних заяв, Білий дім робить це досить делікатно, без тиску. А от Україна, маючи не дуже багато варіантів для дій, схоже, використовує удари по НПЗ і як засіб тиску на Вашингтон.

«Якщо немає протиповітряної оборони для захисту нашої енергосистеми, і росіяни атакують її, моє запитання: чому ми не можемо їм відповісти? Їхнє суспільство має навчитися жити без бензину, без дизеля, без електрики. Це чесно!» — натякає Зеленський в інтерв’ю Washington Post.

Як відомо, збільшення постачання засобів протиповітряної оборони є чи не найголовнішим меседжем Києва до західних союзників. А якщо Україна не отримує від США ні зброї, ні грошей, то який має бути стимул, аби не атакувати ворожі НПЗ?

Зворотний бік медалі

Удари по НПЗ приносять користь Україні: Росія продає сиру нафту й недоотримує додану вартість від її перероблення. Кремль змушений вирішувати, що заправляти — танки чи трактори. Змушений обирати, як використовувати ППО — захищати армію на фронті чи потенційні цілі в глибині своєї території. Ймовірно, саме завдяки ударам по НПЗ ворог послабив захист аеродромів і українські безпілотники зуміли знищити рекордну кількість літаків за один раз. А це значить, що вони більше не бомбардуватимуть міста й не скидатимуть КАБи на позиції ЗСУ. Але є і суттєвий мінус — атаки збільшують шанси Дональда Трампа на перемогу.

«Мені здається, що адміністрація Байдена не хоче, щоб ціни на газ підвищувалися в рік виборів», — засудив виступ Остіна сенатор-республіканець Том Коттон, якого вважають трампістом.

Можливо Трамп і змінить свою думку щодо російсько-української війни, якщо повернеться в Овальний кабінет. Можливо, через свою прямолінійність стане по-справжньому незручним супротивником для Путіна, як вважає Борис Джонсон, експремєр Великої Британії. От тільки наразі за його наказом блокується допомога Україні. А план «залагодження війни», який йому приписує авторитетне видання The Washington Post передбачає законодавче закріплення за Москвою захоплених територій та позаблоковий статус України. Фактично це є люб’язна пропозиція для Путіна перепочити, підготуватися краще, щоб через два-три роки остаточно добити Україну під звуки глибокого обурення та занепокоєння Заходу.

Ніхто не може передбачити, як діятиме Трамп в разі повернення до влади. Фото: Getty Images
Ніхто не може передбачити, як діятиме Трамп в разі повернення до влади. Фото: Getty Images

Після галасу, який здійнявся, Трамп заперечив наявність такого плану й заявив про «фейк-ньюс». Але ж на Washington Post він не подав до суду за наклеп і це наштовхує на думку, що американське видання знає, про що говорить. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube