Речниця МЗС росії розповіла про намір України здійснити ядерний вибух на окупованій частині Молдови, а в якості доказу послалася на невідомих блогерів
МЗС держави-агресора поширює фейк про те, що Україна має намір застосувати так звану брудну бомбу у Придністров'ї. Про це повідомила речніця установи Марія Захарова. 1 березня вона із посиланням на невідомих блогерів повідомила, що у порти Одеси та Чорноморська завозять радиоактивні компоненти для виготовлення боєприпасу такого типу. Це повідомлення може свідчить про черговий намір росії заблокувати зернову угоду.
У офіційному каналі МЗС росії у telegram оприлюднено повідомлення Захарової з посиланням на невідомих українських блогерів. В ньому згадується американська компанія Frontier Technology:
"19 лютого до порту Одеси на одному із суховантажів було доставлено аналогічні контейнери, що містять радіоактивну речовину «Каліфорній-252», яку, як повідомляється, активно застосовують під час перевірки на цілісність ядерних реакторів АЕС. При його прийманні в порту було відключено систему радіоактивного моніторингу. У результаті журналістського розслідування встановлено, що постачальником цієї радіоактивної речовини є американська компанія «Frontier Technology Corp.», яка займається виробництвом контейнерів для радіоактивних ізотопів, особливо джерел нейтронного випромінювання. Українські блогери висловлювали побоювання, що може йтися про якісь компоненти для спорядження боєприпасів і навіть виготовлення «брудної бомби»", – пише Захарова.
Брудна бомба є типом ядерного боєприпасу, в якому невеликий заряд вибухової речовини використовується для того, щоб розсіяти в повітрі радіоактивний пил. Після його застосування місцевість залишається радіоактивно небезпечною протягом кількох десятиліть.
Раніше теми брудної бомби вже підіймав голова мінвбивства рф Сергій Шойгу. Але після ретельних перевірок МАГАТЕ, у жовтні 2022 року голова цієї організації Рафаель Гроссі повідомив, що немає ніяких підстав підозрювати Україну в виробництві компонентів брудної бомби.
Компанія Frontier Technology Corporation (FTC) є світовим лідером у виробництві та проектуванні джерел нейтронів Каліфорнія-252, а також провідним експертом у логістиці та доставці радіоактивних матеріалів. Вона заснована у 1984 році громадянами США японського походження та працює в місті Ксенія, штат Огайо. FTC є поважною компанією, вона має більш ніж 40-річний досвід роботи в галузі у наданні високоякісних джерел нейтронів.
Оскільки у повідомленні згадані порти України, що беруть участь у зерновій угоді, заява Захарової може свідчити про черговий намір рф пригальмувати її здійснення. Також є важливим, що заява зроблена під час зростання напруги у Молдові, де, як відомо, росія вчинила невдалу спробу здійснення держперевороту.
З урахуванням нестабільності у регіоні, Україна посилила свою військову присутність на кордоні із Придністров'ям. Керівниця об’єднаного пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк при тому спростувала фейкові заяви рф про намір України десантувати свої війська в цей регіон:
"Висадка десанту в Придністров’ї неможлива апріорі, адже це необхідно пересікти повітряний простір або країн НАТО, або безпосередньо України. Ну хто ж їм дозволить! Ті сили, які зараз там зосереджені на самій території Придністров’я, скоріш за все, з глибоким подивом спостерігають за тими повідомленнями щодо їх потужності, які розповсюджує російська пропаганда. Ми зі свого боку і кордону, і позиції розуміємо, що наша відсіч буде абсолютно потужною. Наші сили зосереджені вздовж кордону адекватні тій загрозі, яка гіпотетично можлива, якщо вони відчайдушно рвонуть", – наголосила Гуменюк.
Міністр закордонних справ Молдови Ніку Попеску заявив, що його країна добиватиметься виведення російських військ із Придністров'я мирним шляхом.
Євросоюз заявив про солідарність з Молдовою та підтвердив свою непохитну підтримку суверенітету та територіальної цілісності Республіки Молдова в межах її міжнародно визнаних кордонів та особливого статусу Придністровського регіону.
Раніше Інформатор повідомляв, що Марія Захарова з МЗС рф засудила владу Молдови та "варварство" з російською мовою. Це нагадувало знайомі тексти про Україну, що передували російській агресії.
Також, як стало відомо, Wizz Air припиняє рейси в Молдову з середини березня. Це рішення було прийняте із міркуваннь безпеки.