Мовне питання стало однією з головних маніпуляцій, використовуваних російською пропагандою в інших країнах. Росія знову стає на "захист" російськомовних в Молдові
17 лютого директор департаменту інформації і печаті МЗС росії Марія Захарова заявила, що росія вважає неприйнятними обурливі спроби обмежити поширення російської мови іншими країнами. Вона засудила владу Молдови та "варварство" з російською мовою в Україні. Як на це відреагував Кишинів і чим закиди росії загрожують країні.
Не дивно, що в спробі розхитати Молдову і дестабілізувати роботу її влади, росія знову вирішила використати відпрацьований засіб. Мовне питання є одним із ключових приводів для маніпуляцій російської пропаганди. Мовні утиски століттями були одним із головних інструментів боротьби Росії проти України. Але чи дієвим інструментом? Судячи з істеричних заяв Захарової – ні.
«В Україні випадки порушення прав російськомовного населення вже перейшли на системну основу, спостерігаються повсюдно у крайніх проявах абсолютного варварства та не піддаються статистичному обліку. Російська мова повністю вичищається із системи освіти України, науки, спорту, культури, Держслужбовці, священнослужителі, та й просто звичайні громадяни, у тому числі діти, зазнають жорстоких переслідувань за використання російської мови у повсякденному житті", - наголосила Захарова.
Аналогічна картина, за її словами, спостерігається в Прибалтиці та Молдові, де влада всіх рівнів "продовжує жорсткий курс на асиміляцію російськомовного населення та витіснення російської мови".
"Ми з тривогою спостерігаємо, у якому напрямку розвивається мовна політика наших найближчих партнерів. У прагненні розвивати свої державні мови не можна діяти на шкоду використанню російської мови", - констатувала дипломат.
В Кишиневі не забарилися відреагувати на заяви офіційного представника МЗС РФ Марії Захарової, яка звинуватила молдавську владу у спробі проводити політику жорсткої асиміляції російської мови.
«Знову спостерігаємо брехливу риторику з боку російської дипломатії, яка пролунала на брифінгу 17 лютого офіційного представника МЗС РФ. Зберігається неконструктивна позиція та використання теми російської мови як інструмент пропаганди Росії», – написав у Facebook прес-секретар прем'єра Доріна Речана Даніел Воде.
Він зазначив, що Кишинів знову закликає російську сторону не втручатися у внутрішні справи Молдови.
«Наша країна прийняла європейський курс розвитку, який передбачає дотримання високих стандартів у галузі мовної політики, у тому числі повагу до російської мови та інших мов національних меншин на території нашої країни», - наголосив Воде.
Нагадаємо, минулого року посольство Росії на своїй сторінці в соцмережі запропонувало громадянам Росії чи російським «співвітчизникам» поскаржитися на дискримінацію у Молдові. Піст зібрав величезну кількість коментарів російськомовних жителів Молдови. Багато хто говорив про відсутність будь-якої дискримінації в Молдові і наполегливо просили ні в якому разі не намагатися «рятувати» їх.
В грудні 2020 року, Партія соціалістів Республіки Молдова, разом з партією «Шор» та депутатською групою «Pentru Moldova» створили нову більшість в парламенті, яка відразу проголосувала, з порушенням процедури, за 14 законопроектів, серед яких і закон про статус російської мови.
Якщо звернутися до статистики, то доцільність такого кроку була незрозумілою. За даними перепису 2014 року в Молдові державною мовою спілкуються 78,6% громадян. Щодо російської мови то 14,5% вказали її як мову «спілкування», а рідною її вказали 9,7%.
Російська мова вже мала в Молдові статус міжетнічного спілкування. Ще в серпні 1989 року було прийнято закон про функціонування мов на території тоді ще МРСР, який повертав румунській - статус державної, але, в той самий час, надавав особливий статус російській мові. Це було кроком на зустріч сепаратистам з Гагаузії та Придністров’я, які тоді погрожували відокремленням у разі зміни статусу російської мови в республіці.
Однак, запропонований компроміс не допоміг і, після підбурювань з боку Москви, обидва регіони все ж оголосили про свою незалежність. В Придністров’ї все закінчилося війною і замороженим конфліктом, який триває до цих пір. Та все ж, цей закон функціонував протягом всіх цих років, поки у 2018 році Конституційний Суд не припинив його дію. На той момент Ігор Додон вже два роки був президентом. Але в листопаді 2020 року Додон програє президентські вибори кандидату від проєвропейських сил Майі Санду. І саме в той час соціалісти почали педалювати тему русофобії та шовінізму в Молдові, залякувати громадськість націоналізмом та фашизмом.
Січень 2021 року відзначився в Молдові запеклими мовними дискусіями і спалахами протестів в суспільстві. Вони були спричиненими рішенням Конституційного Суду про визнання неконституційним закону про функціонування мов на території Молдови. В рішенні суду обґрунтовано було вказано, що надання російській мові особливого статусу є дискримінацією інших етнолінгвістичних груп.
Реакція зі сторони Росії тоді теж не забарилася. Практично відразу МЗС РФ висловив своє занепокоєння рішенням Конституційного суду Молдови, оскільки побачив в ньому вплив зовнішнього управління і порушення прав людини.
Раніше ми писали, що 16 лютого в Кишиневі опозиційні партії приєдналися до акції протесту, яку організувала парламентська фракція «Шор» і Партія соціалістів. Люди, які зібралися, вимагають розпуску парламенту та відставки президента Майи Санду. Що передбачає російський сценарій дестабілізації ситуації в країні, наскільки готові Майю Санду підтримати західні партнери і, головне, чим ситуація в Молдові загрожує Україні – в матеріалі Інформатора.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.