Відома акторка Віталіна Біблів розповіла про закулісні нюанси професії та ставлення до українських артистів
Зараз у зірки серіалів “Сусіди”, “Жіночий лікар”, “Будиночок на щастя” та безлічі інших головні ролі у театрі та кіно. Але статус “королеви епізоду” закріпився за Віталіною Біблів, мабуть, назавжди. Адже вона, як ніхто, вміє закласти та розкрутити інтригу навіть у маленькій ролі.
Сьогодні акторку активно залучають до міжнародних проєктів. І тим образливіше виглядає ставлення до артистів у рідній країні, розповіла Віталіна в інтерв'ю YouTube-каналу Аліни Доротюк "На часі".
Це ставлення, вважає Віталіна Біблів, треба змінювати на рівні держави, адже без культури вона ніяк не можлива. Але чомусь українські актори вимушені працювати за кордоном, а не у своїй країні, аби заробити на життя.
“Щодо українського кінематографа, у нас на своїх акторів постійно немає грошей. І тому відбуваються історії, коли серіал знімається в борг, акторам не платять за зміни, потім серіал вже вийшов, а з артистами ще не розрахувалися. У мене на це чітка позиція: немає грошей - немає акторки, немає кіна”, - зазначає акторка.
Зрозуміло, що таку позицію молоді актори, які тільки прокладають свій шлях у професії, дозволити собі не можуть, тож, погоджуються на роботу. Але прикро те, каже Віталіна, що історії щодо відсутності грошей виявляються брехнею.
“Як так, що тобі говорять “зовсім немає грошей”, а потім у спонсорах показу вивалюється величезний перелік? Усі ж розуміють, куди ці гроші уходять, коли продюсер на різні проєкти приїжджає на різних машинах. Тож, або діліться, або ніяк не буде. Ми ж не на мусорці себе знайшли! А ви хочете знімати якісне кіно, щоб його показували на Netflix, але “грошей немає” - ну, як це?” - обурюється зірка серіалів.
При цьому Україною та її акторами захоплюються за кордоном, запрошують працювати. За словами Віталіни, зараз вона співпрацює з європейськими театрами, які кличуть до себе на постійну роботу та “повний пансіон” - це Литва, Швейцарія, Німеччина. І так працює дуже багато українських акторів, але вони не переїжджають, а залишаються в Україні в очікуванні, коли у державі зміниться ставлення до їхньої професії.
Це знецінення своїх Віталіна порівнює з відношенням до українських акторів в часи створення спільних україно-російських проєктів. Коли наші артисти відчували на собі меншовартісне ставлення, про яке говорить багато хто з акторів.
“Я ніяк не могла зрозуміти, чому так ставляться до мене і моїх колег, - згадує акторка. - Ми знаходимося на майданчику по 12 годин, як і вони. Але у них окрема гримерка, а ми - 126 людей - сидимо в маленькій кімнаті. Вони обідають годину, у нас перерва 40 хвилин. У них боліла голова, їм викликали швидку, їх по пів зміни всі чекали, коли вони приходили на майданчик п`яні. І я все намагалася зрозуміти, що з нами не так?
Наприкінці 90-х не було такого, що є українські, є російські актори. Усі знали, що Харатьян з Одеси, Могилевська - з Києва, а потім якось раптово: Москва - і все! Але ми самі виховали цього демона”.
Але думок щодо зміни професії, зізнається акторка, не було. За часів, коли їй доводилося ходити по кастингах у пошуку роботи, нормально жити дозволяла робота аніматором в дитячій кімнаті мережі ресторанів, де Віталіна пропрацювала 11 років. Потім були корпоративи для дорослих - і все це давало можливість займатися пошуком роботи в театрі та кіно, не переймаючись, на що жити. І це тоді з акторкою трапилась історія, наслідки якої вона відчувала впродовж багатьох років.
“У 2008 році, коли були “золоті роки” з доларом по 4,5, у мене знімальний день коштував 500 доларів. І я така вся “крута”, вирішую взяти квартиру в кредит, - розповіла Віталіна. - Він був доларовий, у банку “Надра”, в місяць 1142 долара - тьфу, це ж три знімальні дні! І тут криза, долар - 8, 10,12, 25, 27, роботи немає, нічого немає. І почалося “Візьміть мене, будь ласка, в масовку! Скільки - 450 гривень в день? Я згодна”. І я дякую людям, які не відмовляли, знімали у масовці. Вночі я там, вдень - на дитячих днях народженнях, складаю ці гроші й виявляється, що 1142 долари - це дууууже багато!”
Стало легше, коли в Україні почали знімати серіали. Спочатку були “Сусіди”, де Віталіна зіграла головну роль, потім “Жіночий лікар”, були і спільні україно-російські проєкти, в яких акторка знімалася і після 2014 року.
“Поясню, чому. Моя держава поставила мене в такі умови, що не зніматися в російських фільмах та заробляти гроші на кредит я не могла. Український кінематограф не пропонував меня ніякої роботи. Тобто, держава потребує від мене грошей, банк розвалився, колектори кричать, що заберуть квартиру. Тому я працювала у спільних проєктах”.
Закінчилася ця співпраця разом із погашенням кредиту, у 2020 році - його Віталіні довелося закривати впродовж 12 років.
Подписывайтесь на наш Telegram-канал, чтобы не пропустить важные новости. За новостями в режиме онлайн прямо в мессенджере следите на нашем Telegram-канале Информатор Live. Подписаться на канал в Viber можно здесь.