Цього літа наше представництво в головних лігах Європи зросло
Сезон у Європі стартував, а вже зовсім скоро почнуться виступи і в єврокубках. У цьому світлі подивимося на українців у топових клубах. Чого від них чекати та хто може запалити своє ім’я серед зірок елітних турнірів?
Інформатор розповідає про кожного зіркового легіонера.
Найбільший пул українців - в АПЛ. Там заявлені Мудрик (50 млн євро за даними Transfermarkt), Зінченко (42), Миколенко (25), Забарний (20) та Ярмолюк (400 тис.). І це тільки про еліту.
Зінченко починає другий сезон в Арсеналі. Захисник нарешті відновився та повернувся до гри, а проти МЮ нещодавно зіграв навіть зі старту. За результатами минулого сезону, ESPN поставив Зінченка у топ-3 найкращих лівих захисників, він поступився лише Тео Ернандесу та Альфонсо Девісу.
Щойно вигравши чотири титули Прем'єр-ліги та серію кубків з Манчестер Сіті, Зінченко був одним із перших трансферів Мікеля Артети. Цей крок окупився для Арсеналу — перед підписанням контракту Артета сказав, що універсальність 26-річного футболіста є важливою для команди, і це доведено, оскільки Зінченко 26 разів виступав у стартовому складі Прем’єр-ліги і показувати елітні цифри як атакуючий крайній захисник для прогресивних переносів і передач.
І дійсно, він добряче набрався досвіду під керівництвом Гвардіоли і гарно використав його в іграх за канонірів, коли часто ставав лідером команди. У цьому сезоні йому треба ще кілька ігор, аби повернути звичну форму. Ну а задача Арсенала зрозуміла: Кубок, Ліга, ЛЧ. Усі ці турніри лондонцям під снагу. Як ми бачили того року і як бачимо зараз - Зінченко буде не тільки основним гравцем, а й ковалем цього результату.
Інший гравець у топ-клубі - Мудрик. Він починає повноцінний сезон у Челсі, але є подвійна проблема. Михайло гарно показав себе у міжсезонному турнірі, та в основній команді йому місця немає. Ще й травма зламала план підготовки.
Ось що сказав про нього Почеттіно:
"Мудрик дуже талановитий гравець, але йому потрібно відчути комфорт та фізичну готовність. У нього були проблеми з перших тренувань. На Євро він провів лише один матч і ще стабільно з нами не тренувався".
Відновлення було нетривалим, але його поява на полі ще не приносила користь аристократам. Тому, Челсі буде боротися за реабілітацію імені та зону єврокубків. Та, на відміну від Зінченка, Мудрик не є головним активом лондонців у цій боротьбі.
Забарний з нового сезону вривається в основу Борнмуту як рідний. Якщо за половину розіграшу 22/23 в нього було 5 матчів у АПЛ, то зараз за чотири тури в нього вже чотири повноцінні гри. Дуже подобається самовіддача на полі - відчутний і прогрес у роботі з м’ячем та зростання кількості точних передач. Захисник зі своєї зони мінімізує загрозу, і навіть у поразці проти Тоттенгема він став кращим на полі. Задача Борнмута - наблизитися до середини таблиці та нав’язувати боротьбу грандам. А Забарний цього сезону буде лідером захисту. Тренер Іраола повністю йому довіряє.
Миколенко в Евертоні знову рятуватиме клуб від вильоту. Минулого сезону він відіграв 34 матчі, пропускав три через травму і одного разу був поза заявкою. Тобто, захисник - глибоко основний гравець і на нього дуже розраховують. Тепер би й сама команда змогла віднайти жагу до перемог - тоді ім’я Евертона знову засяє в англійській лізі.
Наймолодший українець в АПЛ - Ярмолюк. Він виступає за Брентфорд, але поки не може стати не те що гравцем основи, а й навіть гравцем ротації. Поки 19-річний півзахисник збирає крихти. За минулий сезон у нього жодного матчу в АПЛ, зрідка йому вдавалося потрапити на лаву запасних, але не далі. У кубках виходів побільше - два в Кубку Футбольної ліги та один у Кубку Прем’єр-ліги, де вдалося і відзначитися. І більше похвалитися нічим. Якщо сам Брентфорд боротиметься за виживання в АПЛ, то Ярмолюк - принаймні за вихід на заміну.
Італійське представництво - Маліновський (15 млн євро за даними Transfermarkt), Коваленко (1,5).
Маліновському вже 30 років і більшість його кращої кар’єри позаду. Там були злети до Генку, топ-сезони в Аталанті, посередня гра у Марселі. Тепер - Дженоа. Півзахисник туди тільки-но перейшов, але він не втрачатиме час "на освоїтися", Італія дуже добре знайома за стільки років у Бергамо. Сам Маліновський днями сказав, що в нього були й інші пропозиції, але він обрав саме італійців. Яка тут буде задача? Стати гравцем основи і забивати своєю чарівною лівою. Дженоа на сезон вилітало із Серії А, і тепер українець має допомогти команді затриматися в еліті.
Схоже, українці в Італії рушили рятувати аутсайдерів від вильоту. Адже Коваленко гратиме в Емполі - це вже третя його команда на півострові. До цього він майже не грав за Аталанту, а за Спецію провів два нерівноцінних сезони. Та й поки на нього не особливо розраховують: за три матчі Серії А він вийшов на поле проти Ювентуса, але втримати мінімальну поразку не допоміг. Тому, вердикт такий: команда боротиметься за виживання, а Коваленко - за місце в основі.
Іспанія - Циганков (22 млн євро за даними Transfermarkt), Довбик (15), Лунін (5), Яремчук (5)
В Іспанії ми отримали цілу ігрову пару. Довбик та Циганков зіграли у всіх чотирьох іграх Ла Ліги і врятували нічию у першому матчі сезону - гол Довбика з передачі Циганкова. Але більшого їм показати поки не вдається: Артем виходить на заміни в середині другого тайму і ще не відчув рівень гри, через що не показує бодай задовільних результатів. Віктор же проводить другий сезон у Жироні, до нього довіри більше: усі матчі зі старту, а його дії дозволили команді переграти Севілью. Віримо, що Довбик зможе швидко адаптуватися до інтенсивного іспанського чемпіонату і пару українців у післяматчевій статистиці ми будемо бачити частіше.
Завадити Жироні має Лунін. Але, у Андрія своя боротьба: на банці Реалу він втратив навіть місце у збірній, не кажучи вже про таку важливу для воротарів ігрову практику. Так, він має два матчі за мадридців у Ла Лізі, але це поки не підготували Аррісабалагу. Той, звісно, теж не ідеальний поки варіант, але більше досвідчений, ніж українець. Тому, сподівання нашого воротаря можуть бути лише на внутрішні іспанські кубки. Сподіваємося, що взимку Лунін нарешті погодиться піти в оренду, бо час минає, а статус “вічного запасного” в Реалі ніяк не впливає на його персону та кар’єру.
Додатковий іспанський бонус - Яремчук. На початку вересня він все ж перебрався в оренду до Валенсії. Перший матч у новому клубі провів у запасі. Втім, перед виходом на поле, Яремчук має вирішити свою головну проблему: почати забивати. Що за клуби, що за збірну його прізвище на табло - дуже рідкісне явище останніми роками. Попереду рівний сезон, бо тільки внутрішня арена, тому ціль українського новачка - стати сильнішим, аніж прямі конкуренти у складі Валенсії Пералес та Діакабі.
Згадаємо й іншого голкіпера. Епопея Трубіна (22 млн євро за даними Transfermarkt), нарешті, закінчилася чудовим рішенням - він став гравцем Бенфіки. Президент клубу Руй Кошта вже сказав, що українець - визнаний воротар у всій Європі і Бенфіці пощастило скористатися вікном можливостей та останнім роком контракту. Влаходімос від португальців пішов, тому Анатолій змагається за місце у воротах із Соарешом, який також не був основним. Тобто, на цей сезон у Трубіна одна непроста задача: довести Шмідту, що його досвід буде корисним і в Португалії, і на міжнародній арені. Адже той же Кошта вже спрогнозував, що саме наш голкіпер у найближчі кілька років буде одним із найкращих воротарів Європи.
У Франції слідкуємо за Соболем. Страсбур минулого сезону від вильоту врятувало диво, а можливо, і сам Соболь - за його участі, команда пропускала менше, ніж зазвичай, а сам захисник підстраховував у більшості випадків, допомагає досвід з Брюгге. Він - один з основних гравців, про що каже майже кожен матч Ліги 1 зі старту. На жаль, зараз Соболь травмований, але чекаємо на повернення та не менш яскравий виступ у новому сезоні.
А днями до табору легіонерів приєднався і Сидорчук. Він тепер - повноцінно півзахисник Вестерло. Transfermarkt оцінює українця у три мільйони євро, за нього Динамо отримало півтора. Здається, що з огляду на вік усі задоволені. Які задачі в такому неочікуваному трансфері? Також порятунок: попри вдалий минулий сезон та майже участь у єврокубках, Вестерло цього сезону - провал на провалі. За шість ігор команда жодного разу не втримала ворота на замку і не має смаку перемог. В такому випадку знадобиться досвід та навички Сидорчука в центрі поля. Шляхетна місія порятунку активована.
Чемпіонати проходять дуже швидко. У більшості ліг вже зіграні по 2, а то й по 5 матчів, зрозумілі проблеми та виклики. І приємно, що у більшості випадків українські футболісти - не витратний матеріал, а чіткий план на сезон, де від їх дій, рішень та форми напряму залежатиме результат команди.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.