Жоден варіант мирного врегулювання не здається прийнятним для майже половини українців - соцопитування

Навіть найбільш компромісний мирний план від Європи та України не влаштовує 40% українців, оскільки не передбачає вступу до НАТО та звільнення всіх окупованих територій

Який план миру підтримують українці
Українці хочуть миру, але не за всяку ціну - 82% проти плану Росії, 61% - проти плану США

Навіть спільний мирний план України та ЄС не влаштовує 40% українців - найімовірніше через те, що він не передбачає вступ до НАТО та звільнення всіх окупованих територій. Такі дані продемонструвало свіже опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведене у травні 2025 року. План Дональда Трампа (умовний варіант від США) вважають цілком неприйнятним 61% опитаних, а пропозицію Росії - аж 82%.

Загалом результати виглядають так:

  • План США - цілком неприйнятним його вважають 61% українців, 26% сприймають його як "скоріше неприйнятний", 10% - як "скоріше прийнятний", і лише 2% - як цілком прийнятний.
  • План Європи та України - найбільша частка помірної підтримки: 51% опитаних можуть його прийняти, 40% - відкидають повністю.
  • План Росії - 82% вважають його абсолютно неприйнятним, ще 10% - скоріше неприйнятним, лише 3% готові до будь-якого ступеня підтримки.
Українці прискіпливо вивчають мирні плани
Українці прискіпливо вивчають мирні плани

Як виглядали варіанти "мирних планів" в опитуванні:

  • Умовний план США. Група європейських держав, але без США, надає Україні гарантії безпеки. Росія зберігає контроль над окупованими територіями. США офіційно визнає Крим частиною Росії. Україна рухається до вступу в ЄС. США та Європа скасовують усі санкції проти Росії
  • Умовний план Європи і України. Україна отримує гарантії безпеки від Європи та США. Росія зберігає контроль над окупованими територіями, але світ цього не визнає. Україна рухається до вступу в ЄС. США поступово знімають санкції після встановлення сталого миру
  • Умовний план Росії: Україна суттєво скорочує армію. Відмова від вступу до НАТО назавжди. Під контроль Росії переходить вся територія Донецької, Запорізької, Херсонської областей. Україна офіційно визнає всі окуповані території частиною Росії. Україна рухається до ЄС. Повне зняття санкцій із Росії.
На заході України більше противників плану США та РФ
На заході України більше противників плану США та РФ

Як проводилося опитування

Респонденту випадково обирався один із трьох варіантів-планів, які зачитувалися в нейтральній формі - без згадки про країну-ініціатора. Це дозволяло уникнути упередженого ставлення, пов’язаного з авторством. Умови також зачитувалися в різному порядку для різних респондентів. Далі респондент мав оцінити прийнятність такого плану в цілому.

Керівник дослідження і виконавчий директор КМІС Антон Грушецький зазначив, що готовність до перемовин не є тотожною готовності до капітуляції чи до неприйнятних поступок. Саме це показало опитування.

"Як показано в цьому пресрелізі, абсолютна більшість українців категорично відкидають вимоги Росії, тобто українці хочуть миру, але не миру на будь-яких умовах. При цьому українці зберігають гнучкість і готові піти навіть на складні компроміси, але знову-таки – лише з дотриманням "червоних ліній", - наголосив він.

При цьому найбільшу частку умовної підтримки отримав спільний план Європи і України - 51% респондентів оцінили його як прийнятний або скоріше прийнятний. Водночас 40% вважають його зовсім неприйнятним. Це свідчить про складний баланс між очікуванням миру та принциповими вимогами українського суспільства.

Що показали попередні опитування

Січневе опитування КМІС вивило, що більшість громадян України переконані, що будь-яка мирна угода між Україною та Росією, яка не включатиме повернення усіх окупованих територій, не матиме шансів на успіх. 57% українців підтримали думку, що "мирна угода, яка не забезпечить повного відновлення територіальної цілісності України, зазнає провалу". Цей погляд розділяють представники всіх вікових категорій та регіонів України, незалежно від мовних уподобань.

При цьому у липні минулого року майже третина українців вважала, що держава може розглянути можливість відмови від деяких своїх територій для досягнення миру. Водночас більшість громадян все-таки були проти будь-яких територіальних поступок Росії. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube