Зернова угода без росїї: як тепер буде експортуватись українське зерно

Без морских перевезень транспортувати весь обсяг експорту українського зерна практично неможливо з кількох причин

Транспортування залізницею чи морем
Транспортування морем забезпечить перевезення всього зерна

Євросоюз готовий підтримати  експорт українського зерна. Про це повідомила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у відповідь на розірвання "зернової угоди" за участю росії. Наразі Захід розглядає різні варіанти транспортування українського зерна, включно з ідеєю транспортувати залізницею та автовантажівками. Проте всі вони мають свої ризики, які аналізує Інформар Україна в статті "Після вибуху на Кримському мосту путін оголосив про скасування зернового коридору..."

Перш за все, як показує досвід, що без перевезення морем транспортувати весь зерновий експорт України видається неможливим.

Крім того, наростає внутрішній супротив: у ЄС аграріям важко утримати конкуренцію з українськими фірмами, тому вони виступають проти експорту через їхні країни, оскільки часто воно знаходить покупця саме в Європі. Щоб врегулювати це Європейський Союз запровадив імпортні обмеження, згідно з якими зерно можна транспортувати через Болгарію, Угорщину, Польщу, Румунію та Словаччину, але не можна продавати в цих країнах.

Як варіант розмірковують над можливістю використання військового флоту Туреччини для конвоювання суден із зерном. Однак це викликає серйозні побоювання, адже спричинить до росту вартості страхування суден. Судноплавні компанії можуть не захотіти ризикувати, аби відправляти свої кораблі через зону бойових дій. Як мінімум, це неминуче спричинить здорожчання харчових продуктів.

Якщо ж НАТО чи Туреччина прийме рішення конвоювати транспортні каравани в чорному морі, залишається відкритим питання, як відреагує росія. Кремль може спробувати блокувати судна або, навіть, влаштовувати їм "випадкові" інциденти, до прикладу, "схибити", бомблячи острів Зміїний. Це, однак, дуже малоймовірно, оскільки означає непередбачувані наслідки для путіна, аж до прямого протистояння з НАТО.

Реакція Зеленського на розірвання росією "зернової угоди"

Президент України Володимир Зеленський прокоментував розірвання угоди. Його слова приводить прессекретар Сергій Нікіфоров.
 
"У нас були дві угоди: Україна, Туреччина, ООН; інша угода – Росія, Туреччина, ООН. Тому, коли Росія каже, що вона зупиняє, – вона зриває свої домовленості з Генсеком ООН Гуттерішем і з Президентом Ердоганом. Не з нами. У нас не було ніяких з ними домовленостей".
 
Крім цього, Зеленський після офіційного сигналу російської федерації дав розпорядження Міністерству закордонних справ підготувати наші офіційні сигнали до Організації Об’єднаних Націй і до Туреччини.
 
"Для того, щоб вони мені відповіли як Президенту України, що вони готові продовжувати нашу ініціативу", - додає президент.
 
Метою президента є продовжувати роботи все, щоб Україна могла використовувати цей чорноморський коридор навіть без рф.
 
"Навіть без РФ треба робити все, щоб ми могли використовувати цей чорноморський коридор. Ми не боїмося. До нас звернулися компанії, які є власниками кораблів. Вони сказали, що вони готові, якщо Україна відпустить, а Туреччина буде пропускати, – то всі готові продовжувати постачання зерна", - каже президент України.
 
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube