Держсекретар США Блінкен заявив, що обговорив дозвіл на використання далекобійних ракет з українським керівництвом і тепер доповість про підсумки переговорів Байдену
Президент США Джо Байден та премʼєр Великобританії Кір Стармер незабаром проведуть зустріч у США. Вона відбудеться у Вашингтоні у п'ятницю, 13 вересня. Очікується, що серед тем переговорів західних лідерів буде дозвіл на далекобійні удари по Росії західною зброєю.
ВАЖЛИВО! Перепрошуємо за помилку. У попередній версії новини було сказано про зустріч президента України Володимира Зеленського та Байдена. Помилка трапилась через невірне трактування слів Блінкена "наші керівники".
Відповідну заяву держсекретар США Ентоні Блінкен зробив на пресконференції. з британським главою МЗС Девід Леммі та міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою у Києві. Він наголосив, що приїхав, аби з'ясувати, яка ще України необхідна допомога. Зокрема щодо питання оборони територій найближчим часом.
Ймовірно, до його завдань входила і підготовка переговорів лідерів держав. Про це свідчить, зокрема, зауваження Блінкена про те, що він обговорив дозвіл на використання далекобійних ракет з українським керівництвом і тепер доповість про підсумки цих розмов Байдену.
"За два дні буде зустріч наших керівників у Вашингтоні", - заявив він.
Нагадаємо, перед візитом до Києва Блінкен заявив 10 вересня на пресконференції з головою міністерства закордонних справ Великобританії Девідом Леммі, що Байден 13 вересня зустрінеться з прем'єр-міністром Великобританії Кіром Стармером і обговорить дозвіл українським Силам оборони завдавати ударів углиб Росії.
В останні тижні Україна ще активніше закликає США та союзників зняти всі обмеження на удари їхньою далекобійною зброєю по Росії, пояснюючи, що це дозволить уражати зокрема літаки, з яких запускають крилаті ракети та керовані авіаційні бомби. Це дозволить утримати частину Курської області та зменшити ефективність російської авіації, яка наразі гальмує наступ Збройних сил України на Курщині.
У відповідь на це голова Пентагону Ллойд Остін заявив, що будь-які засоби, включно з далекобійними ракетами, не є вирішальними для повномасштабного російського вторгнення в Україну. Крім того, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі говорив, що російські сили перемістили 90% своїх бомбардувальників на відстань понад 300 км від українського кордону, що зменшує досяжність ракет ATACMS і робить їх використання менш ефективним.
Financial Times пише про певний розкол в адміністрації Байдена щодо можливого дозволу Києву на удари американською зброєю вглиб території Росії (про це також свідчать заяви Кірбі та Остіна). У Пентагоні, зокрема, вважають, що Києву слід віддати пріоритет використанню західної зброї для захисту східних та північних регіонів України, а також для збереження доступу до Чорного моря та тиску на російські війська у Криму.
Інформатор писав, що Україна офіційно передала США список цілей для ударів ATACMS по території Росії. Водночас у Пентагоні побоюються ескалації, а також кажуть, що обмежена кількість цих ракет є однією з ключових причин, чому США не дозволяють Україні застосовувати ATACMS для далекобійних атак.
Нагадаємо, адміністрація Байдена також не дає Британії та Франції дозволити Україні використовувати їхню зброю, таку як Storm Shadow/SCALP, за межами української території. Дозвіл від США тут потрібен через американські компоненти в ракетах.
The Economist 2 вересня спрогнозував, що у президента України Володимира Зеленського залишається остання нагода переконати Байдена та отримати дозвіл на далекобійні удари по РФ. На думку видання, цей шанс – зустріч на Генасамблеї ООН, яка відкривається 22 вересня у Нью-Йорку. Зеленський 7 вересня підтвердив, що якщо ситуація в Україні дозволить йому відлучитися в США, то він зустрічатиметься з Байденом і хоче домогтися дозволу на далекобійні удари по РФ американською зброєю.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.