Угода буде передбачати зобов’язання США щодо довгострокової підтримки, включаючи військову підготовку, обмін розвідданими та економічну допомогу
Президент України Володимир Зеленський та президент США Джо Байден підпишуть двосторонню угоду про безпеку в Італії. Це відбудеться напередодні Саміту миру, який запланований на 15-16 червня у Швейцарії. Цей крок з боку США спрямований на зміцнення підтримки України на тлі "напружених" відносин.
Як повідомляє Financial Times, за словами деяких українських чиновників, останнім часом відносини між Україною і Штатами досягли найнижчого рівня з початку повномасштабного вторгнення Росії. Угоду погоджували протягом останніх тижнів.
"Ми віддалилися один від одного більше, ніж будь-коли з початку війни. Ситуація дуже, дуже напружена", - сказав один із призначених Зеленським високопосадовців.
Президент України Володимир Зеленський нещодавно висловив своє розчарування щодо рішення президента США Джо Байдена взяти участь у збиранні коштів для Демократичної партії в Каліфорнії, замість участі в саміті миру у Швейцарії. Він охарактеризував цей вибір як "не дуже сильний" і додав, що відмові Байдена бути присутнім на Глобальному саміті миру "аплодуватиме Путін, причому стоячи".
Згідно з повідомленням Financial Times, цього тижня Офіс президента України видав інструкції для чиновників і депутатів із закликом критикувати Байдена та китайського лідера Сі Цзіньпіна за їхню неучасть у саміті. Зокрема, у записці зазначається така теза, мовляв "якщо вони не приїдуть, то в чому їхня реальна зацікавленість?".
Розчарування української сторони через відсутність високопоставленої підтримки США на мирному саміті є лише однією з багатьох розбіжностей, що виникли в цей складний період для України, зазначають українські урядовці. Понад десяток чинних і колишніх українських чиновників та дипломатів країн G7 вказують на низку суперечливих питань. Серед них - шестимісячна затримка Конгресу США у схваленні військової допомоги, відсутність прогресу у питанні вступу України до НАТО на липневому саміті у Вашингтоні, заборона адміністрації Байдена на використання американської зброї для ударів по території Росії, а також атаки українських безпілотників на російські нафтопереробні заводи.
Серед інших проблемних моментів - відставка головнокомандувача Валерія Залужного та міністра інфраструктури Олександра Кубракова. Також, за даними видання, між Україною та США існують розбіжності щодо стратегії досягнення перемоги та того, що можна вважати завершенням війни.
Між тим безпекова угода між Україною і США стане ключовою в серії домовленостей, які Україна укладає з країнами НАТО. Вона передбачає зобов’язання щодо довгострокової підтримки, включаючи військову підготовку, обмін розвідданими та економічну допомогу.
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак висловлював надію, що Україна та США завершать укладання двосторонньої безпекової угоди вже у травні. Як бачимо, дати трішки змінилися через те, що представники двох держав проводили не один раунд переговорів з цього приводу, зважуючи всі основні моменти.
В квітні очільник ОП заявив, що пакет домовленостей між Україною та США має бути взірцевим та поєднає найкращі сторони угод, які раніше були підписані з іншими державами-партнерами. За його словами, майбутня угода має працювати не гірше, ніж меморандум про співпрацю між США та Ізраїлем.
Перед цим Україна підписала відповідні угоди з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, а також Португалією та Бельгією, яка виділить військової допомоги на €977 млн та поставить 30 винищувачів F-16. Очікується, що угода з США буде укладена до саміту НАТО, який відбудеться у липні-2024.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.