Заява Трампа щодо НАТО і рф: чи може США відмовити у допомозі союзнику по Альянсу — WP

Читать на русском

НАТО має діяти відповідно до статті 5 Статуту

Читать на русском
трамп і нато
Трамп раніше сказав, що заохочував би рф атакувати країни - учасниці НАТО, які мало платять

НАТО має діяти відповідно до статті 5 Статуту

Експрезидент США Дональд Трамп може залишитися осторонь можливого конфлікту якогось члену НАТО з росією, якщо щось піде не так. З іншого боку, для Сполучених Штатів було б немислимо не підтримати союзника . The Washington Post приводить думку експертів на фоні скандальної заяви Трампа щодо Альянсу та розмірковує, чи може президент США не допомагати союзнику по НАТО, якщо виникне конфліктна ситуація.

Зокрема, видання приводить думку політолога Джошуа Шифрінсона та професора Військово-морської післядипломної школи, який вивчає НАТО Джеффрі Ларсена. Експерти нагадали статтю 5 Статуту НАТО.

WP пише, що як головнокомандувач у США, президент вирішує, чи буде армія його країни воювати. Водночас відповідно до статті 5 Статуту НАТО, яка визначає принцип колективної оборони, у разі нападу на одного з членів альянсу всі інші члени зобов'язуються вживати "такі заходи, які вважатимуть необхідними" для захисту союзника. За словами політолога Шифрісона, такі широкі формулювання дають лідерам можливість не розпочинати військових дій, якщо союзник провокує ворога на конфлікт.

Тобто, як пише The Washington Post, це означає, що напад на одну країну-члена розглядається як напад на всіх, і всі інші країни-члени зобов'язуються надати допомогу та підтримку в цьому контексті.

Джеффрі Ларсен, професор Військово-морської післядипломної школи, який вивчає НАТО, говорить, що формулювання статті 5 не є конкретним, але він сказав, що для Сполучених Штатів було б немислимо не підтримати союзника. Відмова від допомоги союзнику в рамках НАТО може мати серйозні дипломатичні наслідки, включаючи втрату довіри та підірвання альянсу, додав він.

"Було б катастрофічно з точки зору зовнішньої політики не прийти на допомогу союзнику, перед яким взяли це урочисте зобов’язання", – сказав Ларсен.

Тобто, хоча президент має вплив на рішення щодо військового співробітництва з союзниками в рамках НАТО, існують обмеження і важливість дотримання міжнародних зобов'язань та дипломатичних норм. Видання нагадує, що стаття 5 застосовувалася лише один раз: після нападу на Сполучені Штати 11 вересня 2001 року.

Що сказав Трамп про НАТО і яка була реакція Байдена

Заява Дональда Трампа звучала про можливе заохочення росії до нападу на країни-члени НАТО, якщо вони не виконують свої фінансові зобов'язання перед альянсом. Слова експрезидента викликали обурення та засудження. Білий дім вважає такі висловлювання небезпечними.

Що сказав на заяву Трампа Єнс Столтенберг

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс залишається готовим і здатним захистити себе.

"Будь-які припущення про те, що союзники не будуть захищати один одного, підривають всю нашу безпеку, включаючи безпеку США, і піддають підвищеному ризику американських і європейських солдатів. Я очікую, що незалежно від того, хто переможе на президентських виборах, США залишаться сильним і відданим союзником НАТО", - заявив він.

Дональд Трамп є "людиною-хаосом" і класичним політичним флюгером: чи є його участь у виборах в США невідворотньою, що зможе завадити йому перемогти й чого від усього цього чекати Україні, міркує політтехнолог Борис Тізенгаузен.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.