Сенат чинить опір Трампу: законопроєкт про допомогу Україні прийняли, але попереду важкі випробування

Сенат проголосував за виділення допомоги союзникам, проте Палата представників все ще під контролем MAGA, тож у Білому домі не припиняють шукати нові рішення

Джейк Салліван
Салліван каже, що Америка "може і буде" підтримувати Україну за будь-яких умов

Сенат Сполучених Штатів неочікувано потужно підтримав законопроєкт про виділення допомоги України, Ізраїлю та Тайваню. Це дає надію, що не всі республіканці готові жертвувати загальнонаціональними інтересами та міжнародними зобов’язаннями США на користь передвиборчої кампанії експрезидента. Але попереду важкий розгляд у Палаті представників, де ультраправі прибічники Дональда Трампа мають потужний вплив. Білий дім та союзники розглядають альтернативні варіанти, які дали б можливість Україні витримати натиск росії, доки ситуація з допомогою не виправиться.

Сенатори-республіканці повстали проти Трампа

У середу, 7 лютого, Сенат не проголосував за двопартійну угоду щодо посилення міграційного законодавства та понад 60 мільярдів доларів допомоги для України через позицію колишнього президента США Дональда Трампа. Він тиснув на сенаторів-республіканців, вимагаючи рішення за принципом "чим гірше Байдену, тим краще мені", дійшло, навіть, до прогроз. 

Однак коли лідер демократів у Сенаті Чак Шумер поставив на голосування другий законопроєкт, який передбачає розділення допомоги союзникам та змін до міграційного законодавства, результат був кращим: пропозиція набрала 58 зі 100 голосів. Це дало можливість наступного дня вийти на другий етап розгляду законопроєкту, на якому потрібно було набрати 60 голосів. Але результат перевищив сподівання — у четвер, 8 лютого, 67 голосів було "за". Попереду ще обговорення поправок та надскладне голосування в Палаті представників, де спікер Майк Джонсон зі страхом поглядає на ультраправе протрампівське крило партії. Однак проміжний етап вселяє деякий оптимізм.

"Це хороший перший крок", — сказав лідер більшості в Сенаті Чак

Про те, наскільки потужним був натиск експрезидента красномовно свідчить ситуація з сенаторами Ліндсі Гремом та Тімом Скоттом. Вони весь час критикують Байдена за недостатнє озброєння України, у середу так і не проголосували за законопроєкт про допомогу союзникам. Вони заявили, що, мовляв, потребують гарантій від демократів про голосування за поправки до закону про кордон. У світі таку відверто огидну політику сприйняли як шантаж.

“Шановні сенатори-республіканці Америки. Рональд Рейган, який допоміг мільйонам із нас відновити свободу та незалежність, напевно, сьогодні перевертається в могилі. Ганьба Вам”, — не втримався польский премʼєр Дональд Туск.

Віра у єдність Заходу слабка

Після останніх подій Європа, будучи справедливо занепокоєною апетитами путінської росії, ще більше зацікавлена допомагати Україні. Єдність Заходу під питанням. Чи можна вірити запевнянням американського президента, що США "захищатимуть кожен дюйм" території НАТО, якщо республіканці готові підкоритися будь-яким, навіть абсолютно невигідним для нації, забаганкам Трампа?

Агенція Bloomberg з посиланням на власні джерела повідомляє, що Європейська комісія, почала готуватися до можливого суперництва зі США у разі приходу MAGA в Білий дім. Минулого разу Трамп похитнув основи трансатлантичних відносин, атакував Світову організацію торгівлі, та НАТО, а ще ввів додаткові мита на сталь та алюміній ЄС. Ситуацію змінив лише прихід до влади нової адміністрації.

У ЄС стурбовані викликами, які принесе гіпотетичне президенство Трампа. Фото: Getty Images
У ЄС стурбовані викликами, які принесе гіпотетичне президенство Трампа. Фото: Getty Images

Канцлер Німеччини Олаф Шольц 9 лютого прибуде з візитом до Байдена. Вони зустрінуться віч-на-віч і говоритимуть, у тому числі, про стан справ з допомогою Україні. Шольц хотів би почути хороші новини, адже поки політики Сполучених Штатів вовтузяться у передвиборчій боротьбі, саме його країна стала ключовим постачальником озброєння до ЗСУ. Успішне голосування за сенатський законопроєкт створює хороше тло для такого візиту, але до кінця справу ще не вирішено.

Справа не лише в грошах, без Американської зброї буде дійсно сутужно. Після закінчення Холодної війни Європа скоротила свої виробничі потужності на заводах з виготовлення артснарядів. Торік ЄС так і не змогла надати Україні обіцяний мільйон боєприпасів, це в той час, коли лише маленька відстала Північна Корея змогла надати рф співставні обсяги озброєнь. Справи покращуються, у 2024-му Брюссель зобов’язується надіслати 1,1 мільйона снарядів, а у 2025 році ЄС планує наростити виробництво до 2 мільйонів. Однак потреби ЗСУ вже зараз значно більші. Якщо так триватиме й далі, поки найпотужніша країна Заходу спостерігатиме осторонь, Україні та Європі доведеться викручуватися, шукати усілякі заміни, до прикладу ті ж FPV-дрони, які далеко не завжди можуть замінити артилерію.

"Україна могла б фактично протриматися деяку частину цього року. Але з часом не буде перспектив відновити армію, і вони почнуть повільно втрачати", — оцінює ситуацію експерт New Yourk Times Майкл Кофман.

Є також “План В”

Якщо питання допомоги союзникам таки загрузне в Конгресі, на що шанси великі, Білий дім розглядає інші можливості. За лаштунками у Вашингтоні та Європі не припиняються дискусії щодо варіантів, зокрема з використанням заарештованих активів російського центрального банку на суму понад 300 мільярдів доларів. Цей процес виявився складнішим, аніж здавалося спочатку, але є цілком реальним, особливо, якщо немає іншого вибору.

Можливо тому на зустрічі з представниками країн-членів НАТО, яка відбулася в день ганебного голосування Сенату, Джейк Салліван, радник президента США з національної безпеки, впевнено пообіцяв, що Сполучені Штати "можуть і будуть" надавати Україні подальшу військову підтримку. Він сказав, що це "життєво важливе" питання.

"Немає альтернативи тому, щоб Сполучені Штати повернулися до справи та надали такий рівень ресурсів, який дозволить Україні мати артилерію, системи протиповітряної оборони та інші необхідні їм можливості", — сказав Салліван на пресконференції.

Салліван каже, що США "можуть і будуть" допомагати Україні. Фото з відкритих джерел
Салліван каже, що США "можуть і будуть" допомагати Україні. Фото з відкритих джерел

New York Times з посиланням на власні джерела, розповідає, що помічники Байдена намагаються з’ясувати, як заплатити за зброю російськими грішми, якщо Конгрес залишиться паралізованим внутрішньополітичною боротьбою. Ймовірно, це теж потребуватиме кроків на зустріч від республіканців. Водночас у Палаті представників та в Сенаті, має бути легше знайти голоси на підтримку ідеї примусити рф заплатити за свою війну, аніж робити це коштом бюджету Сполучених Штатів.

Також обговорюється проведення обміну зброєю — подібне вже було, коли Японія та Південна Корея, які наголошують на своєму нейтралітеті, надали артилерійські снаряди Сполученим Штатам. Отримавши поповнення запасів від союзників, Вашингтон матиме можливість передати частину артснарядів Україні. Можливо також, що для закупівлі озброєння відновлять ленд-ліз та використають європейські гроші. Крім того, Київ та союзники докладають багато зусиль, аби налагодити спільне виробництво зброї в Україні. До прикладу, нещодавно відкрили завод з виробництва “Байрактарів”, розмірковують над виготовленням бронетехніки.

"План В" — це поганий варіант, але краще ніж нічого. Без двопартійної підтримки США буде важко, але кінець України не настане, доки у нас не опустяться руки. Зрештою, навіть в Конгресі ситуація може покращитися з часом, особливо, коли шанси Трампа на президенство зменшуватимуться під тиском тої "драми", яку він несе за собою. Головне, аби ситуація не почала набирати обертів, адже вороги США можуть розцінити це як шанс.

"Президент росії підтвердив принципову позицію щодо тайванського питання, яка полягає у підтримці політики "одного Китаю". Володимир путін і Сі Цзіньпін особливо наголосили, що тісна російсько-китайська взаємодія є важливим стабілізуючим фактором у світових справах", — повідомляють російські пропагандисти про діалог диктаторів на наступний день після ганебного голосування в Сенаті.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Вінниця
Дніпро
Донецьк
Житомир
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київ
Кропивницький
Луганськ
Луцьк
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Ужгород
Харків
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернігів
Чернівці