Зарплати українських чиновників зросли на 20% - у Мінфіні розповіли, хто отримує найбільше

Лідирує за рівнем середньої заробітної плати Рахункова палата

Мінфін
Зарплата українських чиновників зросла до 57,2 тисячі гривень

В Україні зарплати чиновників продовжують зростати. Середній рівень зарплат у державних органах значно перевищують середній рівень по країні. Про це свідчать дані Міністерства фінансів, які проаналізувало видання РБК-Україна. 

У квітні 2025 року середня зарплата в центральних держорганах України становила 57,2 тисячі гривень. Порівняно з квітнем минулого року (48 тисяч гривень) вона збільшилася на 19,3%. Для порівняння: за даними Пенсійного фонду, середня офіційна зарплата по Україні у квітні 2025 року становила 19,9 тисячі гривень, збільшившись за рік на 17,9%.

Де найвищі середні зарплати чиновників

За даними Мінфіну, у квітні в центральних держорганах зарплату отримували 21 995 людей. Лідирує за рівнем середньої заробітної плати Рахункова палата — середня зарплата там становить 117,5 тисячі гривень. Загалом у відомстві працює 501 співробітник. На другому місці — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Середня зарплата там становить 102 тисячі гривень. У НКРЕКП працюють 518 осіб. На третьому місці — Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК). Середня зарплата в цьому відомстві у квітні 2025 року становила 86,2 тисячі гривень. Чисельність співробітників — 368 осіб.

Середньомісячний розмір заробітної плати включає всі виплати відповідно до норм трудового законодавства та законодавства про державну службу: сталу зарплату, варіативну зарплату (премії), гарантійні та компенсаційні виплати.
Середньомісячний розмір заробітної плати включає всі виплати відповідно до норм трудового законодавства та законодавства про державну службу: сталу зарплату, варіативну зарплату (премії), гарантійні та компенсаційні виплати, джерело: Мінфін

Керівники яких держорганів заробляють найбільше

Середня зарплата керівництва відомств становить 126,6 тисячі гривень. Найвищі середні зарплати серед 502 керівників у таких відомствах:

  • НКРЕКП — 470,4 тисячі гривень (7 осіб);
  • НАЗК — 276,3 тисячі гривень (5 чиновників);
  • Національне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти — 236,8 тисячі гривень (2 особи).

Уряд оновлює систему оплати праці працівників митних органів

23 травня Кабінет міністрів прийняв постанову «Деякі питання оплати праці посадових осіб та працівників митних органів».  Зарплата митника складається із посадового окладу, надбавок і премій. Сукупний розмір основних надбавок (надбавки за виконання особливо важливої роботи, надбавки за персональну кваліфікацію та надбавки за виконання особистих ключових показників ефективності) не може перевищувати 90% посадового окладу. Розмір премій не може перевищувати 30% фонду посадового окладу за рік.

Посадовий оклад тепер буде залежати від обсягу професійних знань і навичок (митних компетенцій). Митні компетенції об’єднуються в групи за функціональним напрямом (групи митних компетенцій): адміністративне керівництво, митний контроль та митні формальності, митний аудит, митні платежі, протидія митним правопорушенням, ІТ, правове забезпечення. Розміри посадових окладів за посадами, віднесеними до груп митних компетенцій з більшими вимогами до знань і навичок митників, будуть більшими, ніж розміри посадових окладів за рівнозначними посадами, але у групах митних компетенцій, де вимоги до знань і навичок митників є меншими. Тобто, посадовий оклад буде залежати від обсягу вимог до посади, а не від приналежності до конкретного структурного підрозділу.

У структурному підрозділі за одним функціональним напрямом можуть бути одночасно посади, які вимагають високого рівня знань і навичок, і посади, які вимагають менший рівень. У митницях ця градація буде реалізована через наявність посад головного, старшого і державного інспектора. В апараті Держмитслужби через градацію фахових рівнів для посади головного державного інспектора: високий рівень (30% від кількості), середній (50%) та базовий (20%). Загалом апарат Держмитслужби та митниці на 70% складаються із посад інспекторів. Для керівних посад в апараті Держмитслужби і в митницях, яких не може бути більше 30%, також запроваджується підхід з оплати праці, що залежить від групи митних компетенцій, до якої віднесено таку керівну посаду.

Вищий рівень посадового окладу передбачається для інспекторів у профільних для Держмитслужби групах митних компетенцій (митний контроль та оформлення, аудит, запобігання митним правопорушенням тощо), нижчий – у групах митних компетенцій організаційного та господарського забезпечення (зокрема, правове, фінансове, кадрове, матеріально-технічне забезпечення). Водночас нова система оплати праці враховує той факт, що в підрозділах правового, кадрового, організаційного забезпечення апарату Держмитслужби також є посади, що вимагають не меншого фахового рівня митників ніж у профільних для Держмитслужби підрозділах, а в профільних підрозділах апарату Держмитслужби можуть бути посади, які не вимагають високих фахових знань. Тому в апараті Держмитслужби система посадових окладів встановлена головним чином так, що посадові оклади митників вищого фахового рівня групи митних компетенцій з меншим обсягом вимог все одно є вищими за посадові оклади митників із середнім і базовим фаховим рівнем навіть у групах митних компетенцій з більшими вимогами до працівника.

Простими словами на прикладі, посадові оклади 30% головних державних інспекторів вищого фахового рівня юридичної служби будуть вищими, ніж посадові оклади 70% працівників (середнього і базового рівня) в підрозділі з організації виконання митних формальностей чи організації справляння митних платежів. У митницях рівень посадових окладів залежить переважно від групи митних компетенцій і рівня посади. Більші посадові оклади відповідають групам митних компетенцій за функціональними напрямами митного контролю та митного оформлення, справляння митних платежів, протидії митним правопорушенням.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube