Лідирує за рівнем середньої заробітної плати Рахункова палата
В Україні зарплати чиновників продовжують зростати. Середній рівень зарплат у державних органах значно перевищують середній рівень по країні. Про це свідчать дані Міністерства фінансів, які проаналізувало видання РБК-Україна.
У квітні 2025 року середня зарплата в центральних держорганах України становила 57,2 тисячі гривень. Порівняно з квітнем минулого року (48 тисяч гривень) вона збільшилася на 19,3%. Для порівняння: за даними Пенсійного фонду, середня офіційна зарплата по Україні у квітні 2025 року становила 19,9 тисячі гривень, збільшившись за рік на 17,9%.
За даними Мінфіну, у квітні в центральних держорганах зарплату отримували 21 995 людей. Лідирує за рівнем середньої заробітної плати Рахункова палата — середня зарплата там становить 117,5 тисячі гривень. Загалом у відомстві працює 501 співробітник. На другому місці — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Середня зарплата там становить 102 тисячі гривень. У НКРЕКП працюють 518 осіб. На третьому місці — Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК). Середня зарплата в цьому відомстві у квітні 2025 року становила 86,2 тисячі гривень. Чисельність співробітників — 368 осіб.
Середня зарплата керівництва відомств становить 126,6 тисячі гривень. Найвищі середні зарплати серед 502 керівників у таких відомствах:
23 травня Кабінет міністрів прийняв постанову «Деякі питання оплати праці посадових осіб та працівників митних органів». Зарплата митника складається із посадового окладу, надбавок і премій. Сукупний розмір основних надбавок (надбавки за виконання особливо важливої роботи, надбавки за персональну кваліфікацію та надбавки за виконання особистих ключових показників ефективності) не може перевищувати 90% посадового окладу. Розмір премій не може перевищувати 30% фонду посадового окладу за рік.
Посадовий оклад тепер буде залежати від обсягу професійних знань і навичок (митних компетенцій). Митні компетенції об’єднуються в групи за функціональним напрямом (групи митних компетенцій): адміністративне керівництво, митний контроль та митні формальності, митний аудит, митні платежі, протидія митним правопорушенням, ІТ, правове забезпечення. Розміри посадових окладів за посадами, віднесеними до груп митних компетенцій з більшими вимогами до знань і навичок митників, будуть більшими, ніж розміри посадових окладів за рівнозначними посадами, але у групах митних компетенцій, де вимоги до знань і навичок митників є меншими. Тобто, посадовий оклад буде залежати від обсягу вимог до посади, а не від приналежності до конкретного структурного підрозділу.
У структурному підрозділі за одним функціональним напрямом можуть бути одночасно посади, які вимагають високого рівня знань і навичок, і посади, які вимагають менший рівень. У митницях ця градація буде реалізована через наявність посад головного, старшого і державного інспектора. В апараті Держмитслужби через градацію фахових рівнів для посади головного державного інспектора: високий рівень (30% від кількості), середній (50%) та базовий (20%). Загалом апарат Держмитслужби та митниці на 70% складаються із посад інспекторів. Для керівних посад в апараті Держмитслужби і в митницях, яких не може бути більше 30%, також запроваджується підхід з оплати праці, що залежить від групи митних компетенцій, до якої віднесено таку керівну посаду.
Вищий рівень посадового окладу передбачається для інспекторів у профільних для Держмитслужби групах митних компетенцій (митний контроль та оформлення, аудит, запобігання митним правопорушенням тощо), нижчий – у групах митних компетенцій організаційного та господарського забезпечення (зокрема, правове, фінансове, кадрове, матеріально-технічне забезпечення). Водночас нова система оплати праці враховує той факт, що в підрозділах правового, кадрового, організаційного забезпечення апарату Держмитслужби також є посади, що вимагають не меншого фахового рівня митників ніж у профільних для Держмитслужби підрозділах, а в профільних підрозділах апарату Держмитслужби можуть бути посади, які не вимагають високих фахових знань. Тому в апараті Держмитслужби система посадових окладів встановлена головним чином так, що посадові оклади митників вищого фахового рівня групи митних компетенцій з меншим обсягом вимог все одно є вищими за посадові оклади митників із середнім і базовим фаховим рівнем навіть у групах митних компетенцій з більшими вимогами до працівника.
Простими словами на прикладі, посадові оклади 30% головних державних інспекторів вищого фахового рівня юридичної служби будуть вищими, ніж посадові оклади 70% працівників (середнього і базового рівня) в підрозділі з організації виконання митних формальностей чи організації справляння митних платежів. У митницях рівень посадових окладів залежить переважно від групи митних компетенцій і рівня посади. Більші посадові оклади відповідають групам митних компетенцій за функціональними напрямами митного контролю та митного оформлення, справляння митних платежів, протидії митним правопорушенням.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.