Розмір мінімальної зарплати впливає на зарплати, штрафи, соціальну допомогу та внески ЄСВ
Мінімальна заробітна плата — це гарантований державою найменший розмір оплати праці за повністю виконану місячну або годинну норму роботи, передбачену трудовим договором. У 2025 році цей показник не змінився. Про те, як може змінюватись мінімальна зарплата в Україні до 2028 року, зазначається в розрахунках Мінфіну.
Мінімалка встановлюється одночасно у двох варіантах: щомісячному та погодинному, і є обов’язковою нормою для всіх роботодавців — незалежно від форми власності чи способу організації праці, включно з фізичними особами, які наймають працівників. Цей показник є одним із ключових елементів соціального захисту громадян і діє по всій території України.
Протягом останнього десятиріччя мінімальна заробітна плата в Україні зросла у 6,5 раза. Основною причиною такого зростання є інфляція. Знецінення національної валюти та подорожчання товарів і послуг роблять попередній рівень оплати праці недостатнім для забезпечення базових потреб громадян.
Таким чином, мета регулярного підвищення мінімалки — зберегти купівельну спроможність населення та одночасно збільшити надходження до державного і місцевих бюджетів через вищі податкові відрахування.
Однак у 2025 році від підвищення мінімалки вирішили відмовитися, наразі вона становить 8 000 гривень. Хоча спроби це виправити були. З початку року у Верховій Раді зареєстрували кілька законопроєктів, які передбачають підвищення мінімалки у 2025 році. Проте вірогідність того, що ці документи буде схвалено, не надто висока. Водночас Міністерство фінансів прогнозує, що зростання мінімалки до позначки у 10 тисяч гривень очікується аж у 2028 році. Можливі розміри мінімальної зарплати на наступні роки виглядають так:
Ці цифри свідчать про послідовне і поступове підвищення. Однак, чи дійсно такі суми закладатимуть у бюджети наступних років, наразі говорити зарано.
Раніше ми писали, що відповідно до ст. 3 ЗУ «Про оплату праці», мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Така плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
"Розмір мінімальної заробітної плати на поточний рік визначається Законом України про Держбюджет. Так, відповідно до ст. 8 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року встановлена мінімальна заробітна плата: у місячному розмірі - 8 тисяч гривень, у погодинному розмірі - 48 гривень. Своєю чергою аналогічний розмір мінімальної заробітної плати було встановлено з 1 квітня 2024 року. Отже, можна зробити висновок, що сума мінімальною заробітної плати на 2025 рік залишиться не змінною. Таке рішення пояснюється складною економічною та політичною ситуацією в країні в умовах повномасштабної війни, яке впливає на бюджетні ресурси в країні", - зазначав у коментарі Інформатору адвокат Андрій Шабельніков.
Юристка Анастасія Руденко пояснила, на що впливає розмір мінімальної заробітної плати:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.