Законопроєкт США про допомогу Україні: чи має ініціатива шанс, якщо Трамп проти

Політика MAGA ставить під загрозу здатність українців чинити опір загарбнику та підриває авторитет Сполучених Штатів, але надія все ще є

Чак Шумер
Сенат проведе пробне голосування вже 7 лютого

Двопартійна група сенаторів врешті опублікувала проєкт закону про допомогу союзникам та посилення міграційного законодавства, але лідери республіканців у Нижній палаті Конгресу вже назвали його неприйнятним. Консерватори перебувають під величезним впливом експрезидента Дональда Трампа, який намагається спровокувати кризи у внутрішній та зовнішній політиці США, аби мати електоральні переваги перед президентом Джо Байденом на виборах. Ймовірність виділення військової допомоги Україні все ще зберігається, однак ризики, що цього не трапиться, зростають із кожним днем. Водночас така позиція трампістів уже суттєво підривала авторитет та вплив Сполучених Штатів та примусила союзників розмірковувати про альтернативні варіанти.

Місяці роботи пройшли надаремно?

Знадобилося кілька місяців виснажливих перемовин двопартійної робочої групи на чолі з демократом Крісом Мерфі, незалежною сенаторкою Кірстен Сінема та республіканцем Джеймсом Ланкфордом, щоб дійти згоди щодо законопроєкту про допомогу союзникам. У неділю, 4 лютого, сенатори оприлюднили деталі домовленостей, а тестове голосування мають провести, ймовірно, у середу, 7 лютого.

Пакет передбачає виділення 118,2 мільярда доларів. З них 14 мільярдів спрямують Ізраїлю, аж 20 мільярдів на зміцнення безпеки кордонів, а 60 мільярдів — на допомогу Україні. У пакет помістили жорсткі зміни до міграційного законодавства, на чому наполягали республіканці. Зокрема президент матиме право негайно депортувати нелегалів, якщо державна система буде перевантажена обсягом людей, які подають заявки на притулок. Це трапиться, якщо кількість шукачів притулку перевищить 5000 осіб на тиждень — те, що спостерігають довкола кризи в Техасі.

Лідери обох фракцій у Сенаті висловилися за підтримку цих домовленостей. Президент США Джо Байден закликає до якомога швидшого його прийняття. Натомість спікер Палати представників Майк Джонсон чути про це не хоче.

"Я бачив достатньо. Цей законопроєкт навіть гірший, ніж ми очікували, і не наблизиться до припинення прикордонної катастрофи, яку створив президент", — пише Джонсон.

Далі буде важче

Через ризики потрапити в немилість до Трампа, який відомий своєю мстивістю, принаймні частина республіканців тричі подумає, перш ніж проголосувати "за". Під питанням навіть те, чи знайде законопроєкт підтримку в 60 голосів зі ста в Сенаті, аби продовжили його обговорення. А ще законопроєкт за надмірну суворість критикує частина лівих демократів. Вони також вимагають внести в законопроєкт щодо пакета допомоги Ізраїлю поправку, яка передбачає, що зброя має використовуватися "відповідно до міжнародного права" й що ніхто не чинитиме перешкод доставці гуманітарної допомоги.

Сенатор Шумер каже, що ніколи ще стільки не співпрацював з республіканцями. Фото: Getty Images
Сенатор Шумер каже, що ніколи ще стільки не співпрацював з республіканцями. Фото: Getty Images

Лідер сенатської більшості, Чак Шумер, каже, що ніколи раніше стільки не співпрацював із Мітчем Макколом, щоб отримати рішення, прийнятне для всіх. Він переконаний, що більшість консерваторів таки хоче підтримати цей законопроєкт.

"Сенатори повинні заглушити шум від тих, хто хоче провалу цієї угоди заради своїх власних політичних завдань», — каже Шумер.

Однак показово, що той же Маккол так і не закликав однопартійців проголосувати за угоду, хоч і схвалює її, а в Нижній палаті буде ще важче. Джерела CNN в Республіканській партії повідомляють, що останніми тижнями Трамп активно лобіював парламентарів як у приватному, так і публічному порядку, налаштовуючи їх проти угоди. Він заявляє, що "погане рішення — це гірше, аніж взагалі ніякого".

"Як лідер нашої партії, немає жодних шансів, що я підтримаю цю жахливу зраду Америки з відкритими кордонами", — сказав Трамп під час мітингу в Лас-Вегасі.

Усе більше експертів сходяться на думці, що трампісти збираються роздувати кризу й не допустити жодних змін ані в боротьбі з напливом нелегалів, ані з допомогою України принаймні до виборів президента. Провальність політики адміністрації Байдена на всіх фронтах має зіграти на рейтинг Трампа. Тож усі ті спроби проукраїнських політиків Республіканської партії знайти компроміс здаються марними.

Шукають обхідні шляхи

Ймовірність прийняття законопроєкту найближчим часом усе ще є. Але можливі й альтернативні шляхи, адже далеко не всі республіканці в Конгресі є MAGA і готові пожертвувати Україною, а отже й інтересами своєї країни, аби лише Трамп зайняв Білий дім. До прикладу, лідери комітетів зовнішньої політики партії в Палаті представників і Сенаті готові підписатися під словами директора ЦРУ Вільяма Бернса, що такий крок був би "автоголом історичного масштабу".

Виходом може стати відокремлення угоди про підтримку України від проблемного питання антимігрантської боротьби, хоч за такого сценарію неминучим є зменшення розміру допомоги. Нещодавно республіканці висловили ініціативу прийняти допомогу Ізраїлю, як окремий законопроєкт, оскільки "ситуація загострилася". Але ж європейські лідери та шеф НАТО Єнс Столтенберг давно вже з тих же мотивів закликають виділити допомогу Києву. Трампістам це не вигідно, однак якщо дійде до голосування, їхня цинічна політика щодо України стане настільки очевидною, що викличе огиду в багатьох виборців і із цим доведеться рахуватися.

Якщо вплив MAGA ослабне, Республіканська партія зможе повернутися до адекватної політики. Фото з відкритих джерел
Якщо вплив MAGA ослабне, Республіканська партія зможе повернутися до адекватної політики. Фото з відкритих джерел

Ситуація зміниться, якщо вплив MAGA ослабне. Наприклад, якщо в судах буде доведено до кінця принаймні одну із чотирьох ключових кримінальних справ проти Трампа. Це цілком може статися до виборів, а вектор розвитку подій, ймовірно, можна буде передбачити вже за підсумком перших судових засідань у березні. Якщо Трампа визнають винуватим, він не втратить право балотуватись, але 36 % виборців Республіканської партії на праймеріз воліли б його замінити. Загалом лише 23 % американців заявили, що готові проголосувати за кандидата, якого суд присяжних визнав винним у тяжкому злочині, пише Forbes.

За такого перебігу подій Трамп із фаворита перетвориться на людину, яка веде партію до програшу. А також на гравця, який усіх дістав і на якого можна не зважати, бо ймовірність його участі в наступних виборах є нульовою. Натомість залунають голоси внутрішньопартійної опозиції, зокрема проукраїнської кандидатки Ніккі Гейлі, зірка якої тільки сходить. Їй додає ваги той факт, що за всіма опитуваннями вона перемогла б Байдена у двобої, оскільки американці хочуть бачити на чолі держави когось молодшого.

Випробування для України та США

Financial Times зазначає, що через затримку військової допомоги США, яку спровокував Трамп, втрати України вже суттєво зросли. Якщо нічого не зміниться, ситуація стане критичною в другій половині 2024-го, коли найбільше відчуватиметься брак озброєнь, боєприпасів та деталей до бронетехніки. Це також вплине на бойовий дух українців, а росія навпаки, буде окрилена своїми успіхами. Хто зна, що ми будемо цьому протиставити, але ризики розростання війни в Європи збільшуються, всі 26 лідерів ЄС переконані, що це не жарти.

Але ж ідеться не лише про Україну чи ЄС. Трамп ще не став президентом, а інтересам Сполучених Штатів уже завдано тяжкої шкоди: віра в договори з Америкою девальвує з небаченою швидкістю. Союзники — основа могутності США — розглядають різні варіанти, починаючи від тіснішої дружби з більш передбачуваним Китаєм, закінчуючи ідеєю створення власної ядерної зброї. У ЄС почастішали заклики до утворення спільної армії, адже надії на НАТО теж підірвані.

"Суверенітет Америки випробовується тут, удома, а наш авторитет випробовується грізними супротивниками по всьому світу. Виклики, з якими ми стикаємося, не вирішаться самі по собі, і наші супротивники не чекатимуть, поки Америка набереться рішучості, щоби протистояти їм", — сказав сенатор-республіканець Мітч Макконнелл, закликаючи підтримати Україну.

Не ясно, як будуть розвиватися їхні взаємини далі, але наразі Трамп робить путіну величезну послугу. Фото: Getty Images
Трамп робить путіну величезну послугу, ймовірно, розраховує на взаємність. Фото: Getty Images

Уже на цьому тижні консерватори визначатимуться, що для них важливіше, національний інтерес чи вислужитися перед Трампом. Путін, який неодноразово підтримував фаворита республіканців у своїх виступах, навіть заявляв, що «вибори украдені», зробив ставку на руйнування Сполучених Штатів із середини. Тепер він очікує на дивіденди і як ніколи близький до виграшу. Але якого б рішення не дійшли в Конгресі, нічого ще не вирішено, доки Україна та решта Глобального Заходу продовжують боротьбу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube